pomoc w doborze tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
carpfanatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:59

pomoc w doborze tokarki

#1

Post napisał: carpfanatyk » 08 mar 2019, 10:09

Witajcie drodzy cnc maniacy
Zwracam się do was z prośba odnośnie doboru tokarki do moich potrzeb. Nie znam się na tokarkach a moje wymagania muszą być dość istotne w produkcji elementów przedstawionych niżej. Elementy wykonane z aluminium, następnie będą anadowane.
Tokarka musi być zasilana 230v z racji tego że nie mam siły w pomieszczeniu.
W grę w przyszłości wchodzi przerobienie tokarki na cnc wiec proszę też o wzięcie pod uwagę tego .




Bardzo proszę o pomoc




strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w doborze tokarki

#2

Post napisał: strikexp » 08 mar 2019, 10:40

Jaki budżet?


Autor tematu
carpfanatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:59

Re: pomoc w doborze tokarki

#3

Post napisał: carpfanatyk » 08 mar 2019, 15:38

zapomniałem o tym

myślę że koło 5000 mogę wydać + - 500zł


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w doborze tokarki

#4

Post napisał: strikexp » 08 mar 2019, 17:01

Panie za tyle to dobrze pomarzyć. Potrzebna Ci tokarko-frezarka albo dwie maszyny. I już jest problem z kosztem ponieważ ciężko za tą cenę coś dostać do twoich wymagań. Ale maszyna to jeszcze nie wszystko, trzeba dokupić masę wyposażenia które moim zdaniem będzie kosztowało minimum 1-2 tyś zł.
Plusem jest że chcesz pracować w aluminium czyli nie potrzebny Ci czołg do orania w stali. Cormak ma model CORMAK AT300 ale on kosztuje 6500zł. Coś tańszego może by się znalazło u innych handlarzy. Ale trzeba mieć świadomość że wszystkie te maszyny są chińskie. I posiadają mniejsze lub większe wady produkcyjne i niedoróbki. Trzeba je też skalibrować bo chinole tylko poskręcali na od***rdol i pracować się nie da w takim stanie.

Najlepiej byłoby poszukać używanej starej maszyny. Ale tutaj niestety potrzebna jest duża wiedza i czas na remontowanie. Wydaje mi się że to nie jest rozwiązanie dla Ciebie.


Jaka dokładność Ciebie interesuje? Te wcięcia boczne są ozdobą czy mają precyzyjne pozycje? Podaj też maksymalny rozmiar elementu. Może obeszłoby się bez tokarko-frezarki w mniejszym budżecie.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: pomoc w doborze tokarki

#5

Post napisał: adam Fx » 09 mar 2019, 05:09

jakie to średnice? 25 przejdzie jeszcze przez wrzeciono w tytan 750 (potem można to zrobić na cnc z podawaniem z pręta

nawet do tej robiłem takie boczne wrzeciono - to film o spawaniu ale przystawka jest gdzieś pokazana na nim https://youtu.be/F3UHHw4Zu30

jeśli chcesz to ogarnąć w całości na tokarce to potrzebujesz jeszcze przystawkę do wiercenia i podzielnice (może być na kole zębatym)

polecam też do radełkowania albo przystawkę albo radełko skrawające (szkoda maszyny - chińczyki mają słabe łożyskowanie wrzecion)

pamiętaj że tokarka przerobiona na cnc wymaga częstej obsługi kasowanie luzu smarowanie itp. jak dojrzejesz opłacalniejsze może okazać się zrobić coś na wózkach

Owszem można kupić starocia ale fakt trzeba długo polować i się znać
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: pomoc w doborze tokarki

#6

Post napisał: WZÓR » 09 mar 2019, 08:29

carpfanatyk pisze:
08 mar 2019, 15:38
zapomniałem o tym

myślę że koło 5000 mogę wydać + - 500zł
Ta kwota to na start .... , na narzędzia.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
carpfanatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:59

Re: pomoc w doborze tokarki

#7

Post napisał: carpfanatyk » 09 mar 2019, 09:39

strikexp pisze:
08 mar 2019, 17:01
Panie za tyle to dobrze pomarzyć. Potrzebna Ci tokarko-frezarka albo dwie maszyny. I już jest problem z kosztem ponieważ ciężko za tą cenę coś dostać do twoich wymagań. Ale maszyna to jeszcze nie wszystko, trzeba dokupić masę wyposażenia które moim zdaniem będzie kosztowało minimum 1-2 tyś zł.
Plusem jest że chcesz pracować w aluminium czyli nie potrzebny Ci czołg do orania w stali. Cormak ma model CORMAK AT300 ale on kosztuje 6500zł. Coś tańszego może by się znalazło u innych handlarzy. Ale trzeba mieć świadomość że wszystkie te maszyny są chińskie. I posiadają mniejsze lub większe wady produkcyjne i niedoróbki. Trzeba je też skalibrować bo chinole tylko poskręcali na od***rdol i pracować się nie da w takim stanie.

Najlepiej byłoby poszukać używanej starej maszyny. Ale tutaj niestety potrzebna jest duża wiedza i czas na remontowanie. Wydaje mi się że to nie jest rozwiązanie dla Ciebie.


Jaka dokładność Ciebie interesuje? Te wcięcia boczne są ozdobą czy mają precyzyjne pozycje? Podaj też maksymalny rozmiar elementu. Może obeszłoby się bez tokarko-frezarki w mniejszym budżecie.
Kolego dokładność mysle że tylko do oka byle by byla powtarzalność wycięcia to czysta ozdoba. Rozmiar wyślę ze do 150 mm no chyba ze jeszcze jedna rzecz bede toczyć to wtedy rozmiar do 350 mm


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w doborze tokarki

#8

Post napisał: strikexp » 09 mar 2019, 10:16

No to możemy założyć że potrzebna Ci tylko tokarka do wałków. A te otwory to sobie zrobisz na wiertarce. Chociaż ciężko to będzie zrobić ładnie bez stołu krzyżowego. No i te otwory są jakoś ładnie zaokrąglane i tak jakby szlifowane co jest dodatkowym problemem. Ale dobrą wiertarko-frezarką zrobisz zaokrąglenia w aluminium za pomocą dorobionego freza.

Proponuję tokarki:
mini lathe (MTP Tytan 350, Bass Tools Polska 550W 350mm)
nutool (MTP TYTAN 520, lepsza MTP TYTAN 750 ale droższa)
O ile nutoola bym brał z MTP to jednak mini lathe wolałbym poszukać droższej. Jak kupiłem od Bass i jakość wykonania jest naprawdę godna pochwalenia. Ale mogłem po prostu dobrze trafić. No i w mini lathe da się robić elementy w koniku do 230mm. Więc nutool będzie znacznie lepszym wyborem.

Do wiercenia jakaś lepsiejsza wiertarka stolowa za 600-1000zł lub ZX7016 za 2000zł. Na tej drugiej to juz spokojnie porobisz sobie te ozdobne dziurki dość precyzyjnie.


Do tego wyposażenie:
- w przypadku ZX7016 imadło maszynowe z pryzmą 300zł+150zł
- w przypadku ZX7016 uchwyt ER produkcji ZM Kolno i tulejka 150zł+30zł
- w przypadku wiertarki imadło krzyżowe i pryzma ale te tanie imadła krzyżowe to złom
- chińskie noże do tokarki z bangood 150zł
- paczki płytek do noży z bangood po 20-40zł
- stalki HSS po 20zł
- nawiertaki
- szlifierka stołowa
- czujnik zegarowy ze statywem 100zł
- kieł obrotowy do konika jak nie ma z tokarką
i wiele innych rzeczy o których zapomniałem ale jak widzisz dodatkowych kosztów jest dużo


Autor tematu
carpfanatyk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2019, 18:59

Re: pomoc w doborze tokarki

#9

Post napisał: carpfanatyk » 09 mar 2019, 12:02

A nie lepiej dołożyć i kupić polecanego przez kolegę strikexp tokarki CORMAK AT300. Było by wszystko w jednym. Kolega Strikexp pisał coś jeszcze o wyposażeniu do tej tokarki. Jeśli możecie to napiszcie jakie to wyposażenie.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: pomoc w doborze tokarki

#10

Post napisał: strikexp » 09 mar 2019, 12:15

Wyposażenie jest to samo, niezależnie czy kupujesz dwie maszyny czy jedną. Ewentualnie w tym Cormak możesz dostać niektóre rzeczy jak kieł obrotowy i uchwyt ER. To już trzeba sobie doczytać.
Oczywiście tokarko-frezarka będzie najlepsza z powodu że jest z założenia przystosowana do wiercenia i frezowania wałków a nie różności które trzeba ponownie ustawiać i montować.

Ja bym jednak wolał ZX7016 ponieważ na niej można frezować wszystko a nie tylko wałki. Ale to już zależy od wymagań. Jeśli ma to być maszyna czysto produkcyjna to szybciej będzie szło na tokarko-frezarce.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”