Strona 1 z 4

Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką

: 15 cze 2014, 10:21
autor: pitsa
Nagrałem efekt kolorowego bezruchu "głowicy dwuszczękowej" w mini tokarce przy oświetlaniu świetlówką. Tak to wygląda przy ustawieniu "dudnienia kolorów" i zmianach obrotów:

[youtube][/youtube]

Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką!

Re: Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką

: 15 cze 2014, 10:55
autor: balbini
pitsa pisze:Nie używamy świetlówek przy pracy tokarką!
Oczywista oczywistość ( nie dla wszystkich! )

Efekt stroboskopowy wykorzystywany jest również do pomiaru obotów...

: 15 cze 2014, 11:33
autor: Yogi_
Witam
Dołóż coś takiego jeśli możesz i pokaż wynik.

: 15 cze 2014, 12:28
autor: grg12
To nie jest efekt stroboskopowy - wyraźnie słychać że obroty silnika się zmieniają a obraz pozostaje stabilny co w przypadku efekty stroboskopowego byłoby niemożliwe. Złapanie stabilnego efektu stroboskopwego przy pomocy napędu DC na więcej niż kilka sekund wcale nie jest łatwe. Co innego w przypadku silników synchronicznych - tutaj pojawią się nieproszony.
To co widać na filmiku to po prostu efekt odbicia światła od szlifowanych powierzchni bocznych szczęk - wychodzi tak samo albo nawet lepiej przy użyciu lampy z żarówką halogenową (własnie sprawdziłem na swojej tokarce). Zawsze widać dwie szczęki bo w tych pozycjach światło odbija się najmocniej - IMHO żadne stateczniki nie pomogą, zniknie dopiero po zapewnieniu jednorodnego oświetlenia na całym warsztacie (przypuszczam że twoja lampa wisi tuż nad tokarką a reszta warsztatu jest dość ciemna?)

: 15 cze 2014, 14:39
autor: dawca87
Efekt stroboskopowy występował przy świetlowkach starego typu. Obecnie sprzedawane mają duzo wyższą częstotliwość i np u siebie przy dwóch swietlowkach w warsztacie takiego NIGDY nie zaobserwowalem. Pozatym przy hałasie jaki robi tokarka trudno nie wiedzieć kiedy pracuje ;)

: 15 cze 2014, 15:54
autor: grg12
dawca87 pisze:Pozatym przy hałasie jaki robi tokarka trudno nie wiedzieć kiedy pracuje ;)
A teraz sobie wyobraź że jesteś na hali na której pracuje 20 tokarek. Normalny cykl obróbki zajmuje 45 sekund ale jeśli się przyłożysz zmieścisz się w 40 i zarobisz trochę więcej bo zasuwasz na akord - własnie mija 7 godzina pracy...

: 15 cze 2014, 16:01
autor: balbini
dawca87 pisze:Efekt stroboskopowy występował przy świetlowkach starego typu. Obecnie sprzedawane mają duzo wyższą częstotliwość
Jeżeli częstotliwość prądu zmiennego zasilającego płynącego przez lampę wynosi 60Hz, to częstotliwość zmian strumienia świetlnego jest dwa razy większa i wynosi 120Hz.

Nie ma starych i nowych częstotliwoći prądu :roll:

: 15 cze 2014, 16:14
autor: grg12
balbini pisze: Jeżeli częstotliwość prądu zmiennego zasilającego płynącego przez lampę wynosi 60Hz, to częstotliwość zmian strumienia świetlnego jest dwa razy większa i wynosi 120Hz.
60Hz to standard amerykański - w Polsce jest 50Hz. Ale dobre świetlówki nie migają w zauważalny sposób - mają wbudowane kondensatory utrzymujące w miarę stabilne napięcie przez cały czas i przetwornice DC pracujące na częstotliwości kilkunastu kHz (chyba...).
Z drugiej strony - jak ktoś lubi efekt stroboskopowy "polecam" tanie żarówki LED, te w oprawce GU10 z wystającymi z przodu LEDami.

: 15 cze 2014, 18:12
autor: Yorgus100
I dlatego trzeba używać sprawnych osłon uchwytu!W manualnych tokarkach osłona uchwytu powinna być wyposażona w krańcówkę!Jeśli jest zamknięta to oczywiście nie możesz np.dokręcić materiału,ale jesli ją otworzysz maszyna musi się zatrzymać.Podobnie w CNC otworzenie drzwi wymusza zatrzymanie maszyny!Ale cóż kolega doswiadczony niby tak wielce,a podstaw bez[ieczeństwa nie przestrzega!A tak na marginesie w maszynach CNC to jakie mam światło zamontować?A w warsztacie lampy naftowe będą dobre? :mrgreen:

: 15 cze 2014, 18:21
autor: RomanJ4
grg12 pisze:wyraźnie słychać że obroty silnika się zmieniają a obraz pozostaje stabilny co w przypadku efekty stroboskopowego byłoby niemożliwe.
obraz wcale nie jest stabilny i zmienia się falowo, poza tym zapominamy, że to nie powolna taśma filmowa, a zapis elektroniczny który ma też swoja częstotliwość własną, (co np doskonale widać na tego typu filmikach - efekt od śmigła, któraś tam harmoniczna)
dawca87 pisze:Efekt stroboskopowy występował przy świetlówkach starego typu. Obecnie sprzedawane mają dużo wyższą częstotliwość i
Panowie, zapominacie o harmonicznych.
dawca87 pisze: i np u siebie przy dwóch świetlówkach w warsztacie takiego NIGDY nie zaobserwowałem.
Kiedy dojdzie jakieś inne światło z boku, lub nie trafisz obrotami w częstotliwość, to nie zobaczysz.
grg12 pisze:Z drugiej strony - jak ktoś lubi efekt stroboskopowy "polecam" tanie żarówki LED, te w oprawce GU10 z wystającymi z przodu LEDami.

po lewej żarówka LED 3,7W, 220V, po prawej świetlówka kompaktowa.
Film zrobiony aparatem Casio, 1000kl/s
Ale jak się przyjrzymy, to i kompaktowa delikatnie mruga pomimo kondensatorów, i przy odpowiednio silnym i bezpośrednim oświetleniu zjawisko stroboskopowe mogłoby się pojawić.