Strona 1 z 2

Pierwsza tokarka dla ucznia

: 22 kwie 2014, 10:51
autor: Baran
Witam jestem nowy na forum.Od jakiegoś czasu zacząłem się interesować mechanika i postanowiłem kupić sobie tokareczke.Głównie do drobnej mechaniki i modelarstwa.Poczytałem troszeczkę na forum i stwierdziłem że Hobbymat byłby najlepszym wyborem dla mnie. I tu mam pytani kilka :

Czy hobbymat md65,standard,uniwersal to to samo ?

Na co zwracać uwage przy zakupie , szukam już prawie miesiąć i narazie tylko 1 znalazłem czy są aż tak rzadkie ?

Jakie są wasze opinie na jej temat ( na forum znalazłem raczej nie wiele ale pozytywnych )?


Może polecicie mi coś innego w podobnej cenie i gabarytach.

Gdzie znajdę dtr po polsku lub angielsku ?


z góry dziękuje za pomoc

: 22 kwie 2014, 17:42
autor: ak47
Na forum jest użytkownik który posiada DTR do tego, niestety ale w czarnej mowie
https://www.cnc.info.pl/topics56/hobbym ... t10920.htm

Tutaj też coś w kwestii manuala/dtr do tokarki
http://modeleng.proboards.com/thread/2522

Co do samej tokarki to trochę dziwi mnie umieszczenie silnika tak jak to widzę na zdjęciach. Krata do zasysania powietrza przez wiatrak silnika jest umieszczona dokładnie obok uchwytu, jak będziesz skrawał to podejrzewam, że wióry będą tam wpadać. I to prawie pewne bo w swojej tokarce znajdowałem je już w najdziwniejszych miejscach. To samo tyczy się ewentualnego chłodziwa które obrabiany przedmiot będzie rozrzucał na wszystkie strony z tą kratą włącznie.

Osobiście wolałbym starsze maszyny. Tos MN80 ,TSB 16 , TSB 20. Forum kipi od wątków o tych maszynkach i wiele osób będzie mogło doradzić z miejsca co robić gdyby był problem z maszyną. O DTR dużo łatwiej też na popularnym chomiku. Ale to tylko ja, fan starych żeliwnych maszyn.

: 22 kwie 2014, 17:51
autor: BYDGOST
Tak, mam. Tam pisałem, że mam po niemiecku, ale jeśli ktoś lubi po francusku to też mam w tym języku.

: 22 kwie 2014, 18:48
autor: ahabich
Tokarka przyjemna, precyzyjna i łatwa w eksploatacji.
Na pierwszą będzie bardzo dobra, paluchów nie poucina :wink:
A silnik rzeczywiście jest umiejscowiony w kiepskim miejscu, przy toczeniu tworzyw wciąga je jak odkurzacz.

: 22 kwie 2014, 20:01
autor: ZiG
Mam hobbymata od przeszło 20 lat i polecam bardzo jako pierwszą tokarkę. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że maszynka najlepiej radzi sobie z obróbką części rzędu kilku mm. Oczywiście można toczyć nawet te 65mm, ale to już zdecydowanie nie jej ulubiony obszar. Jeśli maszyna jest niezajechana to ma naprawdę rewelacyjne parametry jeśli chodzi o dokładność obróbki.

: 22 kwie 2014, 20:19
autor: Baran
Dziękuje za pomoc ,z tokarkami jakoś tam już miałem styczność ,i podoba mi się TSB 16 ale ogranicza mnie miejsce i potrzeba 380v ale dzięki kolego ak47 z Tos MN80 tylko jak tam z gwintami? Śruba jest ale czy ciężko dostać kompletną tokarkę ?[/quote]

: 22 kwie 2014, 20:31
autor: zacharius
też mam hobbymata standart. od uniwersala pewnie rożni się tym ze nie ma wyprowadzonej bazy pod dokręcana kolumnę z głowicą frezerską.
póki co jestem zadowolony, to co potrzebuję to zrobi, jedynie ten imak okrągły jest kompletnie do du**, nie wiem kto to wymyślił i po co ale cóż.
jeszcze z minusów to tak jak koledzy mówią wystający silnik ale tego to odgrodziłem osłonami i jest spokój no i konik jest na 2ch śrubach imbusach dociągająca i rozpychająca więc przy przestawianiu kunia trzeba się nakręcić imbusem

ot ostatnio właśnie na moim wystrugałem takie cóś
Obrazek

co do zębatek do gitary mam wyrysowane i obmierzone wszystkie. natomiast żywcem tylko 3 do posuwu 0,08mm/obr. pytanie kto by wykonał resztę zębatek.

: 22 kwie 2014, 20:36
autor: ak47
http://www.lathes.co.uk/tos/

Tutaj jest opis MN 80 (po angielsku) Na jeden fotografii jest przedstawione pełne wyposażenie zdaje się. Co do gwintów to jak widać po gitarze posiada. Cytat z powyższej strony "19 metric threads from 0.2 mm to 3 mm pitch; 15 Whitworth pitches from 36 to 7 t.p.i; 17 module from 0.2 to 1.5 and 8 Diametral from 20 to 80 DP"
Wystarczy przed zakupem dzwonić i pytać czy ma w przekładni gitarowej koła zębate. W DTR powinny być informacje na temat ilości kół i ich zębów więc na miejscu można sprawdzić czy się zgadza.

http://lathes.co.uk/

Tutaj są opisy większości tokarek ze świata. (wszystko po angielsku, są zdjęcia, podane funkcje maszyn oraz różne spostrzeżenia choć zapewne nie każda jest tak samo dobrze opisana)

: 22 kwie 2014, 22:37
autor: GrafRamolo
Polecam jeszcze emco compact 5 lub 8, wabeco, shaublin, lorch, boley, boxford, mylford.
Co do tos mn 80 słóżę pomoca bo mam.

: 22 kwie 2014, 23:47
autor: zacharius
GrafRamolo pisze: mylford.
chyba myford, aczkolwiek na hasło mylford też coś tam znajduje się