Strona 1 z 2

procedura demontażu tokarki - literatura

: 15 mar 2014, 13:14
autor: user2
witam
czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów polecić książki/skrypty które opisywałyby procedurę demontażu tokarki? chodzi mi o wszystkie możliwe informacje jak to wykonać krok po kroku

z góry bardzo dziękuję

: 15 mar 2014, 17:03
autor: gregor1975
Jeden z forumowiczów tutaj zupełnie niedawno w pewnym wątku twierdził, że montaż tokarki to nie Rocket Science. Nie wiem, co to za magiczne hasło, więc bałem się podejmować polemikę. Z kontekstu wynikało, że według niego to sprawa nieskomplikowana. Spróbuj się z nim skontaktować, może pomoże jeżeli wyjść z założenia, że demontaż tokarki jest maksymalnie tak trudny jak montaż.

A na moje to DTRka (to taka kompletna dokumentacja do konkretnej maszyny - dokumentacja techniczno-rozruchowa), trochę wiedzy z szeroko rozumianej mechaniki, dużo praktyki w kwestii grzebania przy maszynach i odpowiednie narzędzia.
Bez tego będzie ciężko.

Tutaj masz namiar:
mike217 pisze:A mi wpadło sporo nowych częsci do TSA 16 w tym panewka wrzeciona. Co z tego że mają 40 lat jak są NOWE i przeleżały ten czas? Da się trafić. Złożenie tokarki z częsci to nie Rocket science....

: 15 mar 2014, 20:52
autor: Areo84
Ja mogę polecić pozycję pt:
,, Uniwersalna procedura szybkiego demontażu tokarki młotkiem 5-cio kilowym"
Autor: Władimir Rozpierduchow, Moskwa 1982.

Publikacja dosyć obszerna, bo ma aż 522 strony wraz z opisami i obrazkami. Niestety, autor opisuje jedynie procedurę demontażu.



Chyba raczej żadnych uniwersalnych procedur na montaż i demontaż nie napisano bo tokarka tokarce nie równa.

: 15 mar 2014, 21:35
autor: ak47
Każdą tokarkę rozbiera się podobnie ale nie tak samo. Rozbierałem tokarkę czeską zbudowaną w najprostszy możliwy sposób. Wystarczyło mi tylko trochę pojęcia na temat mechaniki i wyobraźni i tokarkę rozebrałem i wyczyściłem w 2 - 3 dni, a była to moja 1 tokarka jaką rozkręcałem w życiu.

Niedawno stałem przy rosyjskiej 1k62 i ta tokarka jest zbudowana całkiem inaczej (no ale i jest sporo nowsza i sporo nowocześniejsza), mimo że w sumie składa się z tych samych podzespołów co i czeska. Tak więc nie da rady napisać uniwersalnego poradnika jakiegoś, może co najwyżej jakieś wskazówki w tylu "podeprzyj skrzynkę supportu zanim ją odkręcisz bo opadnie i pokrzywi ci wałki".

: 15 mar 2014, 22:01
autor: dance1
gregor1975 może dobrze że się za polemikę nie zabrałeś, tsa16 to prosta konstrukcja i wielu garażowców na podzespołach tej tokarki swoje konstrukcje budowało bez dtr-ki, inż przed nazwiskiem itp.
Temat do ogarnięcia w szkole zawodowej a ten o polemikach pisze.

: 15 mar 2014, 22:37
autor: gregor1975
dance1 pisze:gregor1975 może dobrze że się za polemikę nie zabrałeś, tsa16 to prosta konstrukcja i wielu garażowców na podzespołach tej tokarki swoje konstrukcje budowało bez dtr-ki, inż przed nazwiskiem itp.
Temat do ogarnięcia w szkole zawodowej a ten o polemikach pisze.
Kiedyś, jak jeszcze w Polsce była armia z poboru, to brali tam młodych ludzi na jakiś czas. Jak to w armii, dawano im do ręki broń. Regulaminową bronią w WP (w większości formacji) był tak zwany "kałach" (AKMS, AK47, kbkak). Niezaprzeczalną zaletą tej broni, poza przeważającymi wadami, była prostota konstrukcji, łatwość demontażu i montażu bez użycia narzędzi.
Każdy żołnierz musiał opanować między innymi demontaż i montaż. Nikt, kto wcześniej tego nie robił, nie potrafił sprostać zadaniu. Dlatego najpierw był instruktaż.

Rozumiem, że w przypadku tokarki TSA 16 sprawa jest jeszcze prostsza - nie trzeba narzędzi, nie trzeba nic wiedzieć, ot, takie klocki Lego?
Rozumiem też, że jesteś sześć ruchów do przodu i wiesz o jakiej tokarce pisze założyciel tego tematu? Czytasz też zapewne między wierszami i widzisz nowego użytkownika forum z pytaniem wskazującym na słabe rozeznanie w temacie, prawda?
I co - wyjaśnić jak krowie na rowie, zmieszać z błotem, czy robić off top polegający na jałowej polemice z kimś, kto stara się pomóc?

: 16 mar 2014, 00:07
autor: user2
dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi

nie precyzowałem typu/modelu tokarki ponieważ, chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu. zależy mi na ogólnym opisie co/z czym/gdzie/jak generalnie o samą zasadę postępowania przy dajmy na to jakiejś tokarce uniwersalnej...
żeby mieć pojęcie od strony teoretycznej z czym to się "je" :smile:

: 16 mar 2014, 00:41
autor: trzasu
user2 pisze:dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi

nie precyzowałem typu/modelu tokarki ponieważ, chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu. zależy mi na ogólnym opisie co/z czym/gdzie/jak generalnie o samą zasadę postępowania przy dajmy na to jakiejś tokarce uniwersalnej...
żeby mieć pojęcie od strony teoretycznej z czym to się "je" :smile:
Twoje pytanie jest podobne do pytanie:

witam
czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów polecić książki/skrypty które opisywałyby procedurę demontażu roweru ? chodzi mi o wszystkie możliwe informacje jak to wykonać krok po kroku ...

: 16 mar 2014, 10:28
autor: clipper7
user2 pisze:chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu
Obawiam się, że coś takiego nie istnieje. Weź w rękę dowolną DTRkę od prostej tokarki i poczytaj na temat jej budowy. Inne tokarki są zbudowane podobnie, ale nie tak samo, czego trzeba być świadomym.

: 16 mar 2014, 11:57
autor: jasiu...
user2 pisze:jakiejś tokarce uniwersalnej
Problem w tym, że tokarki uniwersalne są konkretne, a nie jakieś i procedura ich demontażu będzie zawsze uzależniona od tego, w jakim celu ten demontaż przeprowadzasz (przecież nie zawsze musisz demontować wszystko), jak i od konkretnych rozwiązań, które sobie konkretny producent wymyślił.