procedura demontażu tokarki - literatura

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
user2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2014, 13:06
Lokalizacja: internet

procedura demontażu tokarki - literatura

#1

Post napisał: user2 » 15 mar 2014, 13:14

witam
czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów polecić książki/skrypty które opisywałyby procedurę demontażu tokarki? chodzi mi o wszystkie możliwe informacje jak to wykonać krok po kroku

z góry bardzo dziękuję



Tagi:


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#2

Post napisał: gregor1975 » 15 mar 2014, 17:03

Jeden z forumowiczów tutaj zupełnie niedawno w pewnym wątku twierdził, że montaż tokarki to nie Rocket Science. Nie wiem, co to za magiczne hasło, więc bałem się podejmować polemikę. Z kontekstu wynikało, że według niego to sprawa nieskomplikowana. Spróbuj się z nim skontaktować, może pomoże jeżeli wyjść z założenia, że demontaż tokarki jest maksymalnie tak trudny jak montaż.

A na moje to DTRka (to taka kompletna dokumentacja do konkretnej maszyny - dokumentacja techniczno-rozruchowa), trochę wiedzy z szeroko rozumianej mechaniki, dużo praktyki w kwestii grzebania przy maszynach i odpowiednie narzędzia.
Bez tego będzie ciężko.

Tutaj masz namiar:
mike217 pisze:A mi wpadło sporo nowych częsci do TSA 16 w tym panewka wrzeciona. Co z tego że mają 40 lat jak są NOWE i przeleżały ten czas? Da się trafić. Złożenie tokarki z częsci to nie Rocket science....


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: Areo84 » 15 mar 2014, 20:52

Ja mogę polecić pozycję pt:
,, Uniwersalna procedura szybkiego demontażu tokarki młotkiem 5-cio kilowym"
Autor: Władimir Rozpierduchow, Moskwa 1982.

Publikacja dosyć obszerna, bo ma aż 522 strony wraz z opisami i obrazkami. Niestety, autor opisuje jedynie procedurę demontażu.



Chyba raczej żadnych uniwersalnych procedur na montaż i demontaż nie napisano bo tokarka tokarce nie równa.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 15 mar 2014, 21:35

Każdą tokarkę rozbiera się podobnie ale nie tak samo. Rozbierałem tokarkę czeską zbudowaną w najprostszy możliwy sposób. Wystarczyło mi tylko trochę pojęcia na temat mechaniki i wyobraźni i tokarkę rozebrałem i wyczyściłem w 2 - 3 dni, a była to moja 1 tokarka jaką rozkręcałem w życiu.

Niedawno stałem przy rosyjskiej 1k62 i ta tokarka jest zbudowana całkiem inaczej (no ale i jest sporo nowsza i sporo nowocześniejsza), mimo że w sumie składa się z tych samych podzespołów co i czeska. Tak więc nie da rady napisać uniwersalnego poradnika jakiegoś, może co najwyżej jakieś wskazówki w tylu "podeprzyj skrzynkę supportu zanim ją odkręcisz bo opadnie i pokrzywi ci wałki".


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 15 mar 2014, 22:01

gregor1975 może dobrze że się za polemikę nie zabrałeś, tsa16 to prosta konstrukcja i wielu garażowców na podzespołach tej tokarki swoje konstrukcje budowało bez dtr-ki, inż przed nazwiskiem itp.
Temat do ogarnięcia w szkole zawodowej a ten o polemikach pisze.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#6

Post napisał: gregor1975 » 15 mar 2014, 22:37

dance1 pisze:gregor1975 może dobrze że się za polemikę nie zabrałeś, tsa16 to prosta konstrukcja i wielu garażowców na podzespołach tej tokarki swoje konstrukcje budowało bez dtr-ki, inż przed nazwiskiem itp.
Temat do ogarnięcia w szkole zawodowej a ten o polemikach pisze.
Kiedyś, jak jeszcze w Polsce była armia z poboru, to brali tam młodych ludzi na jakiś czas. Jak to w armii, dawano im do ręki broń. Regulaminową bronią w WP (w większości formacji) był tak zwany "kałach" (AKMS, AK47, kbkak). Niezaprzeczalną zaletą tej broni, poza przeważającymi wadami, była prostota konstrukcji, łatwość demontażu i montażu bez użycia narzędzi.
Każdy żołnierz musiał opanować między innymi demontaż i montaż. Nikt, kto wcześniej tego nie robił, nie potrafił sprostać zadaniu. Dlatego najpierw był instruktaż.

Rozumiem, że w przypadku tokarki TSA 16 sprawa jest jeszcze prostsza - nie trzeba narzędzi, nie trzeba nic wiedzieć, ot, takie klocki Lego?
Rozumiem też, że jesteś sześć ruchów do przodu i wiesz o jakiej tokarce pisze założyciel tego tematu? Czytasz też zapewne między wierszami i widzisz nowego użytkownika forum z pytaniem wskazującym na słabe rozeznanie w temacie, prawda?
I co - wyjaśnić jak krowie na rowie, zmieszać z błotem, czy robić off top polegający na jałowej polemice z kimś, kto stara się pomóc?


Autor tematu
user2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2014, 13:06
Lokalizacja: internet

#7

Post napisał: user2 » 16 mar 2014, 00:07

dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi

nie precyzowałem typu/modelu tokarki ponieważ, chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu. zależy mi na ogólnym opisie co/z czym/gdzie/jak generalnie o samą zasadę postępowania przy dajmy na to jakiejś tokarce uniwersalnej...
żeby mieć pojęcie od strony teoretycznej z czym to się "je" :smile:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#8

Post napisał: trzasu » 16 mar 2014, 00:41

user2 pisze:dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi

nie precyzowałem typu/modelu tokarki ponieważ, chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu. zależy mi na ogólnym opisie co/z czym/gdzie/jak generalnie o samą zasadę postępowania przy dajmy na to jakiejś tokarce uniwersalnej...
żeby mieć pojęcie od strony teoretycznej z czym to się "je" :smile:
Twoje pytanie jest podobne do pytanie:

witam
czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów polecić książki/skrypty które opisywałyby procedurę demontażu roweru ? chodzi mi o wszystkie możliwe informacje jak to wykonać krok po kroku ...

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: clipper7 » 16 mar 2014, 10:28

user2 pisze:chodzi mi po prostu o książkę/skrypt gdzie opisana jest krok po kroku procedura demontażu
Obawiam się, że coś takiego nie istnieje. Weź w rękę dowolną DTRkę od prostej tokarki i poczytaj na temat jej budowy. Inne tokarki są zbudowane podobnie, ale nie tak samo, czego trzeba być świadomym.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 16 mar 2014, 11:57

user2 pisze:jakiejś tokarce uniwersalnej
Problem w tym, że tokarki uniwersalne są konkretne, a nie jakieś i procedura ich demontażu będzie zawsze uzależniona od tego, w jakim celu ten demontaż przeprowadzasz (przecież nie zawsze musisz demontować wszystko), jak i od konkretnych rozwiązań, które sobie konkretny producent wymyślił.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”