Program w G-code, jak będzie wyglądał element?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

postek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 25 kwie 2011, 09:28
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: postek » 11 mar 2014, 11:08

Proszę bardzo

Obrazek

Na PW wysłałem DXF



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#12

Post napisał: jasiu... » 11 mar 2014, 18:07

postek pisze:Proszę bardzo



Na PW wysłałem DXF
No ale co to ma wspólnego z założeniem? W pierwszym wpisie czytamy: "żeby wykonać rysunek techniczny, na podstawie napisanego programu w G-kodzie" Gdzie niby ten rysunek techniczny jest?

Przy okazji - jak wybrnąłeś z braku parametrów narzędzi, czy tobie są one niepotrzebne?


postek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 25 kwie 2011, 09:28
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: postek » 11 mar 2014, 18:51

jasiu... pisze:
No ale co to ma wspólnego z założeniem? W pierwszym wpisie czytamy: "żeby wykonać rysunek techniczny, na podstawie napisanego programu w G-kodzie" Gdzie niby ten rysunek techniczny jest?

Przy okazji - jak wybrnąłeś z braku parametrów narzędzi, czy tobie są one niepotrzebne?
Czy ja napisałem, że zrobiłem rysunek techniczny? Kolega pytał czy ktoś może chociaż luźny szkic wykonać i szkic mu przygotowałem... Do zrobienia szkicu parametry narzędzi nie były potrzebne, rysunek jest zrobiony z użyciem X Z z kodu

Teraz, jeśli była by informacja o narzędziach, z pomocą mojego szkicu można bez problemu stworzyć rysunek, nawet rysunek techniczny.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#14

Post napisał: jasiu... » 11 mar 2014, 19:35

postek pisze:Teraz, jeśli była by informacja o narzędziach, z pomocą mojego szkicu można bez problemu stworzyć rysunek, nawet rysunek techniczny.
A to mi rzeczywiście wyjaśniłeś. Mnie się wydawało, że rysunek techniczny to jest takie przedstawienie detalu, żeby była możliwość tegoż detalu wykonanie, a w każdym razie, żeby każdy mógł sobie wyobrazić, co takiego ten rysunek przedstawia.

I dlatego na rysunku masz np. tolerancje. To bardzo ważna informacja dla kogoś, kto taki przedmiot będzie wykonywał.

Ty wrzuciłeś po prostu ścieżki narzędzia w symulator, nie zastanawiając się, że to co zrobiłeś jest zupełnie bez sensu. Bo czy umiesz powiedzieć cokolwiek na temat przedmiotu, który przedstawia twój screen?

Zauważ - masz T01 T02 T05 T08 i może jeszcze jakieś inne narzędzia (nie chciało mi się do końca przeglądać. I popatrz, jaką bzdurę zrobiłeś. Nie zastanawiasz się, gdzie jest "czubek" narzędzia, tylko rysujesz kreskę. Tylko że ta kreska zgadza się z jakimś punktem (wspólnym dla wszystkich narzędzi), który znajduje się na często imaku narzędziowym, i który jest traktowany, jako punkt bazowy do wpisania współrzędnych narzędzia. I co mnie obchodzi, jak się porusza imak narzędziowy, jak nie wiem, co wykonuje narzędzie, bo nie wiem, gdzie to narzędzie jest.

Mało tego, nie wiem nawet, jakie to narzędzie. Po współrzędnych (brak igreków) od razu widać, że program jest z tokarki. Tylko powiedz mi, jakie to narzędzia? Nóż do toczenia z zewnątrz, od środka, może wiertło, albo gwintownik. Niby można na podstawie ruchów niektóre narzędzia wykluczyć, ale upewnić się, jakim narzędziem jest ta obróbka przeprowadzona nie możesz, bo tych danych nie ma.

Właśnie dlatego twoje kreski mogą posłużyć jedynie do analizy, czy program nie posiada błędów, czy np. nie wpisano przecinka zamiast kropki, albo nie pomylono się w składni. Tyle że chyba nie o takie dane chodzi, bo w końcu nic nie powiedziano, żeby program sprawdzić.

No chyba, że ty widzisz jakieś zastosowanie twojego screena? Może wyobrażasz sobie jaki to przedmiot? Może wiesz, w jaki sposób - jak piszesz - "z pomocą mojego szkicu można bez problemu stworzyć rysunek, nawet rysunek techniczny" tak bez problemu np. tolerancje wstawić w tym rysunku? Może podzielisz się swoją wiedzą, skoro to "bez problemu".

Ja jestem przekonany, że ktoś w bardzo mądry sposób zorganizował casting na pracownika. Szukał człowieka, który będzie znał temat i będzie umiał myśleć. Nie szukał fascynata wszelkiego typu CAM-ów, ale człowieka, który sprawdzi się w produkcji i dlatego wymyślił takie nierozwiązywalne zadanie. Bo uwierz mi, tego zadania nie da się rozwiązać i jeśli masz wiedzę z rysunku technicznego, a na dodatek znasz całą procedurę powstawania programu, to wiesz, że wydruk tego, co przedstawił kolega może służyć jedynie poglądowo, do sprawdzenia, jak bedzie przebiegać obróbka (choćby które narzędzie, po którym).


postek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 38
Rejestracja: 25 kwie 2011, 09:28
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: postek » 11 mar 2014, 20:42

Jasiu... ktoś prosi o pomoc, inny stara się pomóc ale jak zwykle znajdzie się trzeci który musi skrytykować bo sam wie wszystko najlepiej.

Ty założyłeś że jest to casting i najlepsza odpowiedź jest taka że postawione zadanie jest bez sensu. Ok, to twoja interpretacja. Druga jest taka, że ludzie chcą sprawdzić umiejętność czytania programu NC i ja to wybieram. Może RobertS potem powie o co tak naprawdę chodziło i dowiemy się kto ma rację.

Czytaj wpisy w całości i ze zrozumieniem. Ja napisałem, że "Teraz, jeśli była by informacja o narzędziach, z pomocą mojego szkicu można bez problemu stworzyć rysunek, nawet rysunek techniczny"
Kluczowe słowa - jeśli byłaby informacja o narzędziach. A ty mi przez połowę wpisu tłumaczysz że nie mógłbym zrobić rysunku bo nie wiem nic o narzędziach. Pewnie nie przeczytałeś uważnie albo nie zrozumiałeś idei. Ok, poniżej wyjaśnię dokładniej.
Może wiesz, w jaki sposób - jak piszesz - "z pomocą mojego szkicu można bez problemu stworzyć rysunek, nawet rysunek techniczny" tak bez problemu np. tolerancje wstawić w tym rysunku? Może podzielisz się swoją wiedzą, skoro to "bez problemu".
No oczywiście, że zrobiłbym to bez problemu. Potrzebuje tylko danych narzędzi.
Uwaga dzielę się swoją wiedzą: Jak mam rysunek płytki to mogę ją nanieść na ścieżkę biorąc pod uwagę ćwiartkę płytki i wykreślić geometrię, która powstanie po toczeniu. W ten sposób mogę wykreślić część z wymiarami nominalnymi. RobertowiS wysłałem DXF, w CADie jest to do zrobienia "bez problemu".

Jedyne z czym się mogę z tobą zgodzić to że nie da się zrobić rysunku z tolerancjami.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Program w G-code, jak będzie wyglądał element?

#16

Post napisał: WZÓR » 11 mar 2014, 21:45

RobertS pisze:... dostałem zadanie żeby wykonać rysunek techniczny, na podstawie napisanego programu w G-kodzie. ....
To gdzie teraz takie zadania dają ..... ? :roll:
postek pisze:.... Druga jest taka, że ludzie chcą sprawdzić umiejętność czytania programu NC i ja to wybieram. ....
Hmm ..... i do czego to zmierza?

p.s.
Dla chętnych mogę podrzucić G- koda HSM ....... jakieś 16000 bloków z hakiem.
.... rzecz jasna w celu wykonania rysunka. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#17

Post napisał: trzasu » 11 mar 2014, 21:56

Następne zadanie będzie takie:

Na podstawie przedstawionych narzędzi ( leżą przed kandydatem na stole) narysuj szkic przedmiotu który główny technolog ma na myśli :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”