Strona 1 z 1
Oś wrzeciona i łoża ?
: 03 mar 2014, 14:36
autor: Yacek
Stanąłem przed problemem , jak w domowych warunkach sprawdzić osiowość wrzeciona i łoża tokarki, DTR mówi o trzpieniu pomiarowym ale takowym nie dysponując ?
: 03 mar 2014, 14:53
autor: RomanJ4
Jest na to sposób ale napiszę później bo siedzę w pracy i mam akurat zajęcie.
: 03 mar 2014, 15:56
autor: mrozanski
wkladasz wałek w uchwyt bez podparcia kłem. w zaleznosci od wielkosci tokarki musisz dobrac długość i srednice (aby zminimalizowac ugiecie wałka). toczysz na całej długosci i mierzysz srednice na koncach. jak są takie same to wrzeciono jest w osi
: 03 mar 2014, 18:06
autor: RomanJ4
A dokładnie jak kolega
mrozanski radzi, tylko trzeba wziąć poprawkę na ewentualny luz na łożyskowaniu wrzeciona, który może nam lekko zafałszować wynik.
I toczyć małym wiórem.
Trzpień po sprawdzeniu, że nie bije sam stożek wrzeciona, jest najbardziej w tej mierze miarodajny
https://www.cnc.info.pl/topics56/uchwyt ... 37de9f6afd
można zamiast trzpienia pomiarowego użyć też do tego celu wytaczadła(+ ewentualnie tulejek redukcyjnych), które ma szlifowane powierzchnie (oczywiście po sprawdzeniu części walcowej mikrometrem), które również pozwoli nam na wyciągnięcie wniosków.
https://www.cnc.info.pl/topics56/maktek ... 135,70.htm
A tu jak prosto sprawdzić osiowość konika do osi wrzeciona
https://www.cnc.info.pl/topics56/po-zak ... 18,630.htm
(zapomniałem tam dopisać żeby po "wbiciu" stożka w materiał popuścić zacisk tulei by mogła ewentualnie swobodnie "chodzić")
: 04 mar 2014, 10:26
autor: Yacek
Co do osi konika i wrzeciona to przesunięcie równoległe myślę ze ustawie tocząc w uchwycie, krótki wałek a po zamontowaniu w tulei konika wałek mający możliwość obrotu, zamontuje na nim czujnik zegarowy i wykonując ruch obrotowy czujnikiem wokół osi konika a ramie pomiarowe będzie wodziło po uprzedni przetoczonym walcu ustalę w miarę precyzyjnie równoległość osi. Jest pewne niebezpieczeństwo ale można temu zaradzić dokonując pomiaru przy różnych wysunięciach tulei konika.
A co do osi wrzeciona to najlepszy to z wytaczadłem , wtedy unikamy błędu uchwytu.
Ja jeszcze spróbuje przez zamocowanie na wrzecionie czujnika zegarowego a na koniku walca i oddalając wspomniany walec od wrzeciona jeśli będzie brak współosiowości pojawi się bicie.
: 04 mar 2014, 14:15
autor: RomanJ4
: 05 mar 2014, 11:00
autor: Yacek
Metoda czujnika mocowanego na wrzecionie, przy dostatecznie sztywnym łączniku pomiędzy uchwytem a czujnikiem wydaje sie najlepsza, eliminuje się całkowicie błąd uchwytu i jego mocowania
: 05 mar 2014, 11:31
autor: RomanJ4
Praktycznie, to nawet czujnik zamocowany na korpusie uchwytu podstawką magnetyczną (jak na zdjęciu poniżej)
będzie się obracał wokół faktycznej osi obrotu wrzeciona, a przecież o to nam chodzi, bo jest to jednocześnie oś obrotu detalu, niezależnie od tego jak by nie był zamocowany.