Przestawianie się punktów referencyjnych w tokarce CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
berylirbis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2013, 21:16
Lokalizacja: Żagań

Przestawianie się punktów referencyjnych w tokarce CNC

#1

Post napisał: berylirbis » 15 gru 2013, 12:37

Witam
Potrzebuje pomocy w sprawie przestawiania się punktów referencyjnych w tokarke CNC tokarce TRAUB TNS 65. W maszynie którą użytkuję od niedawna dochodzi do przestawiania się referencji na pierwszym suporcie w osi Z. Najczęściej ma to miejsce podczas wiercenia lub gdy pręt podjeżdza do młotka-zderzaka gdy suport napotyka nawet niewielki opór( wystarczy wiercenie wiertłem fi 16). Zostały już sprawdzone mechanicznie sprzęgła napędu( sprawne ) oraz czujniki przeciążeniowe oraz pozostała elektryka. Wszystko wygląda że jest w porządku. Proszę o pomoc lub podpowiedź gdzie szukać. może ktoś miał na innej maszynie podony problem i mógłby się podzielić informacjami?
Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 15 gru 2013, 17:49

Jeśli tokarka ma pozycjonowanie zrobione na liniałach (a zakładam że tak), to tutaj trzeba szukać przyczyny. Liniał albo suwak może być najnormalniej poluzowany. Może też być uszkodzenie mechaniczne liniału. Może być też tak, że jest spory luz na śrubie pociągowej i błąd pojawia się już po ustawieniu pozycji przez co może być nieskompensowany, bo to zależy od oprogramowania sterownika. Ale w takim przypadku powinien bezwzględnie wyskoczyć błąd posuwu. teoretycznie może też być uszkodzone okablowanie liniałów, wtyczki... to zależy od konstrukcji liniału, czy taki błąd może pozostać niezauważony przez sterowanie.
W każdym razie nie ma co sprawdzać tych elementów napędu, które sprawdziłeś, w takiej sytuacji, przynajmniej nie od tego trzeba zaczynać. To nie jest maszyna manualna.


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: andrjalo » 15 gru 2013, 20:50

No właśnie może napisał by pan co jest na opomiarowaniu osi liniał czy enkoder.


Autor tematu
berylirbis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2013, 21:16
Lokalizacja: Żagań

#4

Post napisał: berylirbis » 15 gru 2013, 21:04

andrjalo pisze:No właśnie może napisał by pan co jest na opomiarowaniu osi liniał czy enkoder.
Właśnie w materiałach dotyczących maszyny nie znalazłem odpowiedźi czy liniał czy enkoder. Dokładnie zorientuję się jutro jak będę w pracy przy maszynie


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: andrjalo » 15 gru 2013, 23:33

Enkoder może być zamontowany na śrubie lub silniku. Liniał na suporcie.


Autor tematu
berylirbis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2013, 21:16
Lokalizacja: Żagań

#6

Post napisał: berylirbis » 16 gru 2013, 21:02

andrjalo pisze:Enkoder może być zamontowany na śrubie lub silniku. Liniał na suporcie.
Na silniku napędu osi Z jest enkoder oraz na kole pasowym napędzanym przez ten silnik jest czujnik zliczający obroty. Dziś maszyna chodziła cały dzień bez kłopotów, nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić :/


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 16 gru 2013, 22:24

To niedobrze. Oznacza to, że wszystkie luzy w napędzie będą się przenosiły na detal a sterowanie tego nie zauważy i nie skompensuje.
Szukaj luzów w mechanice osi Z, między punktem jeszcze kontrolowanym przez czujnik a czubkiem narzędzia. Gdziekolwiek. Bo błąd enkodera jest zdecydowanie mniej prawdopodobny.


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#8

Post napisał: FROST1978 » 23 gru 2013, 23:10

wydaje mi się, że szwankuje ten czujnik co zlicza obroty. U mnie w jednej maszynie trzeba po włączeniu referować osie . Punkty ref. są łapane za pomocą mikrostyków i jeden mi czasem szwankuje to referencje się przestawiają o np. 20 mm . Wiem na 100% że to problem tego "mikroswitcha" .
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#9

Post napisał: pprzemo88 » 24 gru 2013, 13:01

TRAUB TNS 65 to zabytek u nas dokladnie jest to samo po wlaczeniu maszyny roznica po najechaniu na pkt referencyjne jest -20 i oczywiscie mozna to skorygowac ale jak bedzie bumm a to mozliwe to klopoty bedzie mial wlasciciel,U nas maszyna zostala wylaczona z ruchu i dotychczas nikt tego bledu/awari nie wyeliminowal.Radze ci to samo.
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


Autor tematu
berylirbis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2013, 21:16
Lokalizacja: Żagań

#10

Post napisał: berylirbis » 10 sty 2014, 22:04

Witam
Długo mnie nie było ale praca nad tą tokarką zajmuje mi chyba cały mój czas :/

Po uporaniu się z problemem przestawiania referencji pojawiają się następne.

Kilku poprzednich "operatorów" uczyło się obsługi tej maszyny metodą prób i błędów. Jak to wygląda pewnie się każdy domyśla. Szukam obecnie pomocy jak sprawdzić geometrię tej maszyny oraz luzy zarówno na wrzecionie jak i na poszczególnych suportach narzędziowych.

Proszę o pomoc jeśli ktoś ma pomysł jak to wykonać. Ewentualnie o kontakt jeśłi ktoś byłby skłonny podjąć się takiej operacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”