KOMSOMOLEC schemat elektryczny silnika i sterowania osi Z

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
MuchaBass
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2008, 19:04
Lokalizacja: Koszalin

#11

Post napisał: MuchaBass » 13 paź 2013, 00:53

Witam Wszystkich zainteresowanych rozwiązywaniem problemów CNC po krótkiej przerwie.
Z człowiekiem uznawanym w moich okolicach za swego rodzaju magika od maszyn grzebałem ostatnie dwa dni w celu zlokalizowania usterki.
Krok po kroku eliminowaliśmy kolejne podejrzenia związane z błędnym działaniem osi Z.
Sprawdziliśmy:
-silnik - działa poprawnie (szczotki itp) i po sprawdzaniu oscyloskopem nie wykazało żadnych anomalii,
- Tachoprądnica - oscyloskop potwierdził że jest w porządku. Zamieniając miejscami z tacho z osi X, która działała cały czas bez zarzutu upewniliśmy się ze to nie wina tacho.
- Regulatory osi - zdają się działać jak należy. Podmiana modułów sterujących z osi Z z osią X nie za skutkowała żadnym pogorszeniem czy poprawą. Innymi słowy są dobre.
- Tyrystory w regulatorach osi Z - sprawdzając oscyloskopem trzy tyrystory na dwóch są różne odczyty. Zamieniając je na dwa nowe nie zyskaliśmy nic co by nas usatysfakcjonowało. Maszyna działała tak samo jak na starych. Czyli nadal wyłącza maszynę na szybkim posuwie w prawo.

Jednak zauważyliśmy że podczas zwykłego uruchomienia maszyny i pozostawianiu jej w bezruchu, silnik napędzania osi Z drga. Co by sugerowało, że dostaje jakieś fałszywe impulsy. Mój mentor sugeruje że może to być bezpośredni efekt uszkodzenia układu scalonego odpowiadającego za oś Z na płycie sterowania programowego w komputerze maszyny (wybaczcie jeśli nie fachowo to określam), w tym przypadku marki PRONUM.
Dlatego też zwracam się z ogromną prośbą do czytelników poniższego tematu, będących
posiadaczami schematu ideowego wyjścia sterowania osi X i Z o pomoc i udostępnienie tegoż schematu.
Chyba że ktoś z Was szanowni koledzy ma jakąś inna propozycję, tudzież sugestię.
Bo mnie osobiście powoli ręce opadają :(


Nie wykorzystane sytuacje lubią się mścić...

Tagi:


palesh
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 lis 2013, 22:51
Lokalizacja: cnc.info.pl

Re: KOMSOMOLEC schemat elektryczny silnika i sterowania osi

#12

Post napisał: palesh » 03 lis 2013, 23:14

MuchaBass pisze:Witam Kolegów.
Pracuję obecnie na maszynie Komsomolec 1П420ПФ40 z 1987r.
Niestety kilka dni temu zaczęła się dziwnie zachowywać.
Mianowicie przy szybkim posuwie w osi Z w tył (od wrzeciona) po kilku cm czasami nawet mniej maszyna wyłącza wszystkie napędy osiowe i wrzeciono, komunikując na ekranie "awaria obrabiarki".
Oś X działa bez zarzutu. Oś Z na szybkim w lewo(do wrzeciona) także bez problemów.
Nie bardzo potrafię wykoncypować co jest przyczyną takiego zachowania maszyny.
Dodam tylko że podmieniając płytki w układach sterowania osiami nic się nie zmieniło. I albo problem tkwi głębiej niż sterownik osi Z albo problem jest w silniku.
Chciałbym jednak zapytać szanownych kolegów czy któryś z Was nie posiada schematów elektrycznych do silnika o symbolu HG 112 A czeskiej firmy JKO-MEZ lub do sterowników osi Z firmy FORMIC?
A może ktoś z Was miał podobny problem i zna gotowe rozwiązanie na tę sytuację?
Każda informacja jest dla mnie bardzo istotna.
Pozdrawiam


KRISAN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 30 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Świebodzin
Kontakt:

#13

Post napisał: KRISAN » 30 wrz 2017, 23:22

Witam.
Mam problem z prędkością posuwów osi maszyny SCM Record 120S.
Po uruchomieniu programu maszyna z zbyt dużą prędkością próbuje przejechać wzdłuż osi i wyłącza sterowanie.
Jeżeli ustawie posów na 7-8 % to przejeżdża z prędkością 100%, a przy wyższym ustawieniu już na 10% chce przejechać szybko i się rozłącza.
Serwisanci z SCM zasugerowali wymianę silnika (enkodera) lecz sprawdziłem go w profesjonalnej firmie i diagnoza nie wykazała żadnych uszkodzeń.
Może miał ktoś podobny problem i potrafi coś podpowiedzieć lub polecić kogoś kto sobie z tym poradzi.
Proszę o pomoc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”