Strona 1 z 1

Przystawka do robienia stożków

: 22 wrz 2013, 08:05
autor: jacekp
Jak tą przystawkę użyć? Nie robiłem często stożków na takiej przystawce. Parę razy, lecz pracowałem na innej tokarce w której łatwo się wyłączało śrubę poprzeczną. Tym razem mam do wykonania gwinty stożkowe i dużo ich będzie. Na fotkach jest moja tokarka i przystawka.

Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

: 22 wrz 2013, 10:20
autor: BYDGOST
Może nie trzeba robić specjalnych czynności przy śrubie tzn. odłączać jej? Bardziej współczesne tokarki miały konstrukcję śruby przystosowaną do liniału. Wystarczy zamocować liniał do prowadnicy i to jest wszystko np. w TUM35D. A konkretnie na to pytanie odpowie ktoś kto zna tę tokarkę lub ma jej DTR.

: 22 wrz 2013, 10:24
autor: gaski
jacekp pisze:łatwo się wyłączało śrubę poprzeczną.
nic nie wyłąćzasz, toczysz i już
w nowszych tokarkach stosuje się śruby teleskopowe

: 22 wrz 2013, 15:12
autor: jacekp
Czy zacisk na prowadzeniu ściskać czy zostawić luz?Obrazek

: 22 wrz 2013, 18:58
autor: BYDGOST
Tu gdzie strzałka to musi być zaciśnięte!!! I na prowadnicy też - biały korpus z dwoma imbusami.. Tam dalej, gdzie widać jaskółcze ogonki to ma być luz i ma się przesuwać.

: 23 wrz 2013, 10:18
autor: jacekp
Tak to jest logiczne, lecz musiałem zadać pytanie. Nazwa "jaskółcze ogonki" jest bardzo ciekawa. Nigdy się z tym nie spotkałem. Czy nazwa ma swoje uzasadnienie?

: 23 wrz 2013, 10:49
autor: Tomciowoj
"Jaskółczy ogon" to bardzo popularne określenie połączenia o przekroju trapezu równoramiennego. Nawiązuje do kształtu ogona jaskółki, choć po angielsku nazywany jest "dovetail" czyli "gołębi ogon" :mrgreen:

: 23 wrz 2013, 12:07
autor: jacekp
Podejrzewałem :-). Ale ja bym to nazwał latająca trumienka :mrgreen: