Strona 1 z 1
usuwanie rdzy z tokarki- jakie macie patenty?
: 31 sie 2013, 22:04
autor: aquater
Witam. ostatnio naszło mnie na rozmyślenia dotyczące czyszczenia elementów maszyn:
Jak wiadomo łoże, support, imak pozostawione na jakiś czas samemu sobie potrafi złapać wykwity rdzy....
Jak sobie radzicie z czyszczeniem?
Czego używacie?
Jestem ciekaw jak wygląda sprawa z łożem tokarki, które zaatakowała miejscowo "ruda"...
Co można, czego nie, jak sobie radzić i czego używać....
: 31 sie 2013, 22:27
autor: doniu
Ja proponuje ropka (olejem napendowym)
Tam gdzie grubo to polac i zostawic na troche czasu.
Jak rdza pusci przesmarowac oliwka lub smarem.
: 01 wrz 2013, 23:24
autor: Andrzej 40
To zależy jak głębokie są wżery. Przy powierzchownych nalotach (nie dających się usunąć np. WD40 i szmatką) filc z pastą albo delikatna mosiężna szczotka na drehmeleku. Przy głębszych, ale o małej powierzchni, przyłożony fosol na waciku z kontrolowanym efektem (czasem) działania. Potem j.w.
Przy dużych powierzchniach i głębszych wżerach to pewnie tylko szlifowanie.
: 24 lis 2013, 21:37
autor: Fafal_83
Ogólnie wg mnie nie dopuszczać do tego by się korozja pojawiła i tak wiem jak dziwnie to brzmi. W większości przypadków stosuje się marne chłodziwa typu emulgol itd ja swego czasu zaryzykowałem i odpuściłem emulgol na rzecz czegoś innego. Z perspektywy czasu myśle że się to opłaciło. Koszty są podobne niemniej jednak nie ma tego przykrego zapachu jaki się pojawia przy emulgolu itp a wiec i czyszczenie co jakiś czas nie stanowi tak przykrego obowiązku. Oczywiście jeśli się popatrzy na koszty koncentratu to są one kilkukrotnie wyższe niemniej jednak należy pamiętać że jego dozowanie jest też zasadniczo inne. Czasem trzeba poeksperymentować.
: 25 lis 2013, 01:06
autor: ALZ
Do czyszczenia korozji z powierzchni których nie chcemy uszkodzić proponuję paski blachy 0,5 - 1,0 z brązu sprężynowego. Powierzchnię spryskujemy naftą albo czymś w tym stylu i po zmięknięciu możemy spokojnie zdzierać. Brąz sprężynowy jest dość twardy, ale nie uszkodzi powierzchni szlifowanych a z rdzą daje radę.
: 26 lis 2013, 09:09
autor: ak47
Ze swojej strony też polecę ropę. Nie trzeba tego specyfiku nigdzie szukać, działa skutecznie i szybko. Maluję pędzelkiem nadszarpnięte rdzą powierzchnie i zostawiam na godzinkę, wracam i ścieram szmatą, jeśli rdza nie weszła głębiej to wszystko znika. Jedynym minusem jest fakt że ropa ma swój zapach który potem utrzymuje się na ubraniach, przynajmniej tak twierdzą w domu, ja tam niczego nie czuję
