Noże lutowane - nowe a ostrzenie

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
funvegaspl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:29
Lokalizacja: Podkarpacie

#11

Post napisał: funvegaspl » 04 lip 2013, 08:09

chodzi dokładnie o takie pogłębienie jak kolega "tomcat65" zilustrował, jako że mam do wykonania kilka naście takich operacji wolałbym skorzystać z najmniej czasochłonnej metody, dysponuje wskazanymi nożami o trzonku 8x8 i 10x10 ale nawet ten mniejszy zamontowany jak to klasycznego do operacji roztaczania nie mieści się oczywiście i wadzi trzonkiem zanim dojdę płytką do detalu. Myślałem właśnie o frezie walcowym ale zapomniałem, że musi mieć pilota. Postaram się taki zakupić dziś. Zaraz jeszcze dziękuje za podpowiedz.



Tagi:


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#12

Post napisał: Dagome » 04 lip 2013, 08:29

Te wytaczaki to pewnie masz do otworów przelotowych? Spróbuj wytaczakiem szpiczastym.
Co do rozwiertaka walcowo-czołowego to możesz wziąć takiego do otworów pod śruby M5, nie będzie trzeba pilota szlifować ale nie zrobisz wymiaru na raz będzie trzeba poprawić nożem.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#13

Post napisał: grg12 » 04 lip 2013, 09:45

Albo kup okrągłą stałkę HSS i wyszlifuj sobie nóż do roztaczania - szlifowania jest proste, stałka są tanie i dostępne w rożnych średnicach. Trzeba tylko zrobić/kupić uchwyt.
Gotowe noże o trzonkach 8mm są chyba przeznaczone do dużych średnic - mojego (z zestawu podobnego do tego http://www.rc-machines.eu/de/zubehoer/z ... x-8-x-80mm ) w "stanie orginalnym" dało się użyć dopiero od średnicy 30mm :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 04 lip 2013, 11:02

Tu masz taki którym można nawet od 5mm, S04F SCLCR/L 03-D05,
Obrazek
zresztą popatrz sam..
http://www.ingersoll-imc.com/external/l ... t-mini.htm

ale myślę, że roztoczenie do Φ15mm wymagałoby kilku przejść, bo nożyk delikatny, wiec lepszy byłby jak poniżej S06H STUBR/L 06-D08
Obrazek

ja mam podobny do niego, też na trójkątną płytkę, i mogę powiedzieć, że dałby radę na góra 3 razy (np do zderzaka, byłoby najszybciej)
ale są to dość drogie noże i do kilkudziesięciu sztuk ...hmm..

Jak pisałem wcześniej, można zrobić sobie tani, dedykowany nóż, z lutowanego wytaczaka, który funkcjonalnie nie będzie się niczym różnił od składaka, trzeba go tylko odpowiednio zaszlifować (razem z trzonkiem pod płytką), w taki sposób by w wytaczanym przez siebie otworze (czyli Φ6 wywierconego otworu + głębokość przybrania, czyli grubość wióra) układał się tak, jak w otworze "Dmin" na rysunku poniżej. czolo oczywiści prostopadle do osi, lub ze 2-3° na minus (ale trzeba wtedy planować czoło wewnątrz otworu)
Zresztą głębokość podtoczenia jest mała (3mm) i wystarczy zaszlifować tylko samą końcóweczkę noża by był sztywniejszy.
Obrazek

tu troszkę pomocnej teorii, odnoszącej się w praktyce do wszystkich typowych wytaczaków..
http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx
http://www.criterionmachineworks.com/Pa ... gtools.htm
Obrazek


i przykład geometrii noża zaszlifowanego ze stalki HSS
Obrazek

można też jeszcze wykorzystać nóż od wytaczadła (może lekko go tylko poprawiając) I to dość tanio !..
Obrazek Obrazek
http://allegro.pl/noz-noze-do-wytaczade ... 70217.html
zamocowany w imaku np tak
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
lub bezpośrednio w imaku, na podkładce pryzmatycznej czy okrągłej
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
funvegaspl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:29
Lokalizacja: Podkarpacie

#15

Post napisał: funvegaspl » 04 lip 2013, 23:04

dziękuje kolegom za te liczne porady, zakupiłem dziś frez falcowy 15,5 , trafił oczywiście w uchwyt wiertarski , najniższe obroty tokarki i efekt idealny, te moje planowane 3mm dało się zrobić bez pilota, mimo że przygotowałem się na porażkę i zakupiłem także pogłębiacz z pilotem ale 16,5 gdzie przy tym wymiarze musiałbym sporo poprawek wprowadzić do całego projektu.

wspomniane porady na pewno wykorzystam w najbliższej przyszłości.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: clipper7 » 05 lip 2013, 09:06

funvegaspl pisze:najniższe obroty tokarki
O ile pamiętam, rzeźbisz w mosiądzu, możesz dać dość wysokie obroty, poprawi się jakość i obróbka pójdzie lepiej. Zwykły uchwyt wiertarski nie jest zbyt precyzyjny, ja w takiej sytuacji często mocuję frezy w tulejce zaciskowej ER.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”