Mechanizm śruby pociągowej.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Przemorze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2013, 19:57
Lokalizacja: Kraków

Mechanizm śruby pociągowej.

#1

Post napisał: Przemorze » 24 maja 2013, 20:03

Witam. Mam za zadanie zaprojektować mechanizm śruby pociągowej dla danych:
Długość gwintowania 3 m.
Max średnica 160 mm.
Są to max wymiary obrabianych przedmiotów. Wiem że na początku muszę obliczyć siły które będą działać na śrubę pociągową aby obliczyć jej wymiary itd, nie wiem jak obliczyć opory toczenia, no i jak w ruszyć z miejsca ;) Niestety nie znalazłem żadnej literatury która poruszała by taki problem bardziej szczegółowo. Jeżeli ktoś byłby na tyle uprzejmy aby udzielił mi kilka wskazówek jak podejść do tego problemu lub polecić jakąś litrerature aby ruszyć z miejsca byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#2

Post napisał: Czesio » 24 maja 2013, 20:28

Te dane po za długością nie mają większego znaczenia.
Najważniejsza jest użyteczność :)

1. Śruba w wykonaniu metrycznym
gwint o skoku 6 lub 12 mm

2. Śruba w wykonaniu calowym
gwint o skoku 1/2 lub 1/4 cala

3. Śruba do tokarki CNC
śruba kulowa

Wiele więcej się wymyślić nie da :)


Autor tematu
Przemorze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2013, 19:57
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Przemorze » 24 maja 2013, 20:44

Hmm kolega ma rację ;) Jednak ja muszę swój wybór uzasadnić obliczeniami ;) Nie wiem czy mój tok myślenia jest dobry ale mając te wymiary i dobierając materiał mogę obliczyć maksymalny ciężar obrabianego przedmiotu, co za tym idzie siłę ciężkości która będzie działać na śrubę pociągową, jednak nie wiem co zrobić z oporami toczenia(jak je obliczyć) które też będą występować.
Pozdrawiam!


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Andrzej 40 » 11 cze 2013, 01:46

Przemorze pisze: Nie wiem czy mój tok myślenia jest dobry ale mając te wymiary i dobierając materiał mogę obliczyć maksymalny ciężar obrabianego przedmiotu, co za tym idzie siłę ciężkości która będzie działać na śrubę pociągową, jednak nie wiem co zrobić z oporami toczenia(jak je obliczyć) które też będą występować.
Pozdrawiam!
Nie wiem co kol. ma na myśli, ale ciężar obrabianego przedmiotu ma się nijak do siły pociągowej, jeżeli dobrze rozumiem, suportu. Zasadniczym elementem obliczeń będzie siła oporu skrawania równoległa do osi przedmiotu zależna od materiału, noża, max. założonego posuwu i grubości wióra. Opory suportu można chyba ? pominąć.


muffas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2013, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: muffas » 13 cze 2013, 00:25

żeby wogóle zabrać się za obliczanie sił skrawania, to najważniejszym czynnikiem który musisz znać, to twardość materiału, bez tego to można sobie wywróżyć z fusów, do tego musisz znać parametry samego skrawania (jaki posuw i jak głęboko nóż) oczywiście do tego wypadałoby znać kąty przystawienia natarcia itp bo to mimo wszystko też ma wpływ na obciążenie śruby, no i jeszcze czy nóż ostry ;]

w poradniku tokarza K.Dudik E. Górski są tabelki z których można wyliczyć siły skrawania, ale raczej te które oddziałują na nóż, nie słyszałem żeby ktoś chciał liczyć siły działające na śrubę, bo przecież jak nóż będzie pod odpowiednim kątem wchodził w materiał to siła skrawania się tak rozłoży, że sama będzie ciągnąć nóż po materiale ;]


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 13 cze 2013, 01:01

muffas pisze: bo przecież jak nóż będzie pod odpowiednim kątem wchodził w materiał to siła skrawania się tak rozłoży, że sama będzie ciągnąć nóż po materiale ;]
Jeżeli dobrze rozumiem wypowiedź kolegi, to nóż "ustawiony pod odpowiednim kątem" będzie ciągnął suport a śruba będzie mu tylko w tym przeszkadzała. Po cholerę jacyś durnie montują śruby posuwu do tokarek zamiast ustawić nóż j.w. ? Chyba w tym roku Nobel trafi do Polski.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”