|Tokarka Mini Lathe czy LD 250??

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#21

Post napisał: RomanJ4 » 06 maja 2013, 01:34

Tak dla ścisłości,nie dlatego by się czepiać - łatwiej będzie potem rozmawiać, nie ma suportu poprzecznego (suport to cały ten podzespół jeżdżący po łożu), tylko sanie (sanki) poprzeczne. A te na samej górze pod imakiem to sanki narzędziowe.
jagus pisze:Co do problemów jakie napotkałem to suport poprzeczny ciężko chodzi mimo przesmarowania i lekkiego wyszliwowania papierkiem klina od regulacji niewiem czy on ma tak chodzić czy powinnien tak jak wzdłużny znaczy regulowałem luzow niema chodzić chodzi lecz ciężko kręci się tą gałka tak jakby pod wpływem nacisku gałki chaczyło na gwincie bo gdy kręce trzymając nie za samą gałke od uchwytu tylko bardziej za oba końce ta kulke i gałke to jest dobrze
Trzeba sprawdzić przyczynę. jeśli wyciągniesz listwę dociskową sań poprzecznych i dalej tak samo, to trzeba będzie rozebrać i sprawdzić co z łożyskowaniem(o ile jest), gwintem i nakrętką śruby sanek.
Musi chodzić równo bez zacięć, dość lekko, tak aby można było kręcić jedna ręką bez problemu.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#22

Post napisał: Mat3ys » 06 maja 2013, 08:25

I pamiętaj, że noże trzeba ustawiać w osi maszyny :) Ale skoro już toczyłeś to pewnie o tym wiesz.


Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#23

Post napisał: jagus » 06 maja 2013, 08:56

Ok wiedziałem że pomyle pojęcia co do nazwy wziołem z instrukcji.
Chodzić o sanki narzędziowe te górne da się kręcić jedną ręką lecz nie za sam uchwyt gałki tylko chwytając po obu stronach by była przeciw waga bo inaczej pod wpływem nacisku chaczy nie jakoś mocno lecz lekko też nie jest.Bez listwy już próbowałem i jest jeszcze gorzej bo wtedy są luzy na sankach i śruba chaczy jeszcze bardziej więc nawet nie kręciłem by nie uszkodzić gwintu.
Co do noży w sklepie przykładałem by sprawdzić czy są w osi z konikiem bo obstawiałem że do takiej małej będą 8x8

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#24

Post napisał: RomanJ4 » 06 maja 2013, 09:41

jagus pisze:Chodzić o sanki narzędziowe te górne
To problem jest w sankach poprzecznych, czy narzędziowych, bo coś mi się miksuje?

Tu jest sporo o takiej jak Twoja tokarce, warto powertować
http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Tuning/tuning.htm
ja osobiście bym rozebrał felerny mechanizm, w szczególności wymontował śrubę i nakrętkę z korpusu szufladki (potoczna "fachowa" nazwa sanek)

ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

i sprawdził stan gwintu (bo różnie to bywa) i ich wzajemna pracę "na luzie".
Przy okazji możesz zrobić usprawnienie w postaci kasowania luzu nakrętki (oczywiście jeśli jest taka możliwość) w postaci nacięcia (tylko nie do końca) i śrubek regulacyjnych, jak na tych przykładach poniżej

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

jak stwierdzisz za duży luz - ściągasz śrubkami szczelinę (lub rozpychasz, to obojętne) do momentu lekkiego oporu przy kręceniu pokrętłem, i w ten sposób go kasujesz.
UWAGA! Całą operację kasowania luzu robimy oczywiście przy wkręconej w nakrętkę śrubie!
[img]http://www.test_site.kayaker.ca/mill/half%20nut.jpg[/img] (to tylko poglądowe zdjęcie jak to działa)

a nóż można jeszcze ustawiać tak
Obrazek

ale wracając do sprawy, jeśli okaże się, ze zespół śruba nakrętka jest Ok, trzeba sprawdzić czy po zamontowaniu oś nakrętki obsadzonej w szufladce pokrywa się z osią śruby (trzeba pamiętać przy tym aby listwa regulacji luzu na jaskółce była zamontowana), bo możliwe nieosiowe obsadzenie nakrętki (cóż, chińskie rączki :neutral: ) powodować może naprężenia.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#25

Post napisał: jagus » 06 maja 2013, 11:58

Problem jest tylko z gornymi sankami sprawdze samą śrubę czy wkreca sie dobrze temat z tą stronka juz studiowałem i kupiłem dokładnie ten sam smar litowy co tam pisze myślę że to właśnie wina gwintu jest dość mały i troszkę stego co zauważyłem nieudolnie wykonany.
Sprawdziłem jeszcze raz te noże dzisiaj na spokojnie 8x8 ostrze jest troszkę poniżej stozka konika tak jakby 10x10 było idealnie różnica tych 2mm tak mi się zdaję jeśli ktoś używa tych tokarek prosiłbym o napisanie jakie używa bo tak chyba nie powinno być np. nóż przecinak jest za wysoko bo uchwyt akutrat tego jest już wyszy 10x10 i przy innych myślę że było by dobrze 10x10 bo przecinak ma wyższe ostrze od uchwytu. Oczywiście wiem o stosowaniu podkladek w zestawie takowych nie miałem muszę gdzieś dokupić jeśli nóż 10x10 będzie za duży narazie zastosowalem ppdkladke z cienkiego plastiku.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#26

Post napisał: MlKl » 06 maja 2013, 12:21

Rozbierz stary trransformator, kup chiński szczelinomierz i też rozbierz. Kwestię podkładek pod nóż masz z głowy.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#27

Post napisał: RomanJ4 » 06 maja 2013, 13:10

jagus pisze:Problem jest tylko z gornymi sankami
na szczęście szufladki narzędziowej używa się rzadko, tak na prawdę to w zasadzie tylko przy toczeniu krótkich stożków i podtoczeń, więc wielkiego halo nie będzie.
Dobre cienkie podkładki są też ze stalowej taśmy spinającej pakunki i wąskich brzeszczotów, tylko trzeba spiłować faliste ząbki. Zresztą dobrze jest mieś różne grubości,żeby nie robić dużego stosu.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#28

Post napisał: jagus » 06 maja 2013, 13:16

Ok jakoś sobie poradzę kupię chyba szczelinomierz będzie najlepszy a co do tej szufladki to coś posprawdzam wiem że akurat mi narazie mało bedzie potrzebna a chodzić chodzi tylko lepiej kręcić tak jak pisałem wcześniej nie za samą korbke bo wtedy jest idealny posuw.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#29

Post napisał: RomanJ4 » 06 maja 2013, 13:22

Zazwyczaj i tak się ustawia na niej luz dość ciasno, aby zwłaszcza przy przecinaniu się nie przestawiało samo pod wpływem drgań.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#30

Post napisał: jagus » 06 maja 2013, 14:48

Kupiłem szczelinomierz i końcówkę wiertarska ze stozkiem lecz chciałem dokupić nóż przecinak 8x8 ale takich podobno niema w sklepie powiedzieli że jedynie spilowac nóż czy rzeczywiście takich niema czy są jakieś inne łatwiejsze sposoby.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”