Dylemat Sieg C4 czy Tytan 700

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#21

Post napisał: RomanJ4 » 06 lut 2013, 16:30

Koledzy, moja dobra rada: jeśli decydujecie już się na założenie falownika + silnika 3f, to jeśli macie taką możliwość, głównie finansową , nie żałujcie na kW. Załóżcie możliwie najmocniejszy (nawet do ~2,2-2,5kW), jaki można podpiąć pod zasilany jednofazowo falownik (zakładam, że nie wszyscy maja "siłę") i jaki mechanicznie będzie pasował. Zwłaszcza do większych modeli obrabiarek.
Bo o ile na nominalnych obrotach toczenie nawet 0,7kW silnikowi nie sprawia żadnych problemów, to już na małych obrotach potrzebnych do gwintowania narzynką czy gwintownikiem większych średnic, lub wierceniu powyżej Φ12mm w stali, czy obróbki spawów dużych elementów, będziemy mieli poważny niedobór momentu obrotowego! A to skutkuje najczęściej albo zatrzymaniem obrotów, albo co gorsza uszkodzeniem narzędzia. Przekonacie się w praktyce.
To tak do rozważenia...


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Autor tematu
aquater
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 367
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:33
Lokalizacja: Siedlce

re

#22

Post napisał: aquater » 06 lut 2013, 16:32

No dzięki za podpowiedzi....
U mnie wybór padł na C6....
Na początku nauki pomęczę fabryczny silniczek.....
Jak padnie albo będzie brakowało mocy poleci jakiś mocniejszy 3f plus falownik

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#23

Post napisał: MlKl » 06 lut 2013, 17:00

RomanJ4 pisze:Koledzy, moja dobra rada: jeśli decydujecie już się na założenie falownika + silnika 3f, to jeśli macie taką możliwość, głównie finansową , nie żałujcie na kW. Załóżcie możliwie najmocniejszy (nawet do ~2,2-2,5kW), jaki można podpiąć pod zasilany jednofazowo falownik (zakładam, że nie wszyscy maja "siłę") i jaki mechanicznie będzie pasował. Zwłaszcza do większych modeli obrabiarek.
Bo o ile na nominalnych obrotach toczenie nawet 0,7kW silnikowi nie sprawia żadnych problemów, to już na małych obrotach potrzebnych do gwintowania narzynką czy gwintownikiem większych średnic, lub wierceniu powyżej Φ12mm w stali, czy obróbki spawów dużych elementów, będziemy mieli poważny niedobór momentu obrotowego! A to skutkuje najczęściej albo zatrzymaniem obrotów, albo co gorsza uszkodzeniem narzędzia. Przekonacie się w praktyce.
To tak do rozważenia...
Święta racja.


Rendi80
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2010, 02:04
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

#24

Post napisał: Rendi80 » 06 lut 2013, 17:48

Zrobiłem test gwintowania narzynkami ręcznymi na Sieg C4

- śruba M10 twardość 5.8, 100 obrotów, bez smarowania - silnik stanął po 1 centymetrze
- śruba M10 twardość 5.8, 120 obrotów, smarowanie olej - poszło, ale strasznie stękał (nie polecam tak gwintować)
- śruba M8 twardość 5.8, 120 obrotów, smarowanie olej - idzie gładko

100 obrotów to minimalna wartość C4

Co do imaka w C4 ma 60mm długości i 14,4mm wysokości.

Co do wyboru C6 pewnie też będzie to dobry wybór, choć jeszcze teraz proponuje pomyśleć o jakiejś starej prawdziwej tokarce.

Stara tokarka: będzie toczyła wszystkie gwinty, przelotowe i nieprzelotowe, będzie zbierała 2-3 mm wióra na raz, obrobi stal nierdzewną i o podwyższonej twardości, będzie miała dużo większy uchwyt i przelot wrzeciona, będzie miała chłodzenie może będą również dodatki. Niestety nie będzie tak dokładna, pewnie coś około 0,1mm w podobnej cenie da radę kupić, będzie ciężka i głośna.


woha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 05 sty 2006, 11:42
Lokalizacja: Rumia

#25

Post napisał: woha » 20 cze 2013, 22:19

Mam takie zapytanie,
Czy w Polsce można gdzieś kupić SIEGA C4?
Widziałem podobne innych firm ale ceny są dużo wyższe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”