Mini Tokarka T.I.P GmbH pasek klinowy

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Kakiszon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:07
Lokalizacja: Jasło

Mini Tokarka T.I.P GmbH pasek klinowy

#1

Post napisał: Kakiszon » 19 gru 2012, 20:31

Witam serdecznie ! Mam problem z mini tokarką firmy T.I.P GmbH a dokładniej z paskiem klinowym przenoszącym napęd z silnika na wrzeciono. Niestety nie znam dokładnego modelu tokarki jedyne co znalazłem to nr seryjny . Wygląda identycznie jak ta tutaj --->http://www.techmig.vot.pl/tokarki/307-t ... ld250.html
Problem z paskiem wygląda następująco - powinien mieć wymiar 335mm odległość pomiedzy zębami wynosi ok 4,5mm, wysokość zęba ok 1,1~1,2mm kształt trapezowy. W sklepie takiego paska dobrać nie można - ma nietypowy wymiar i podziałkę. I teraz moje pytanie gdzie można dostać taki pasek, ewentualnie jaki może być problem z dokupieniem kół zębatych tak aby dobrać uniwersalny pasek z podziałką np 5mm. Dodam, że tokarkę udało mi się zdobyć na złomie niestety brakowało paska przez to nie mam też żadnego wzoru ... Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Wojtek



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 19 gru 2012, 20:35

Zawsze można koła zmienić na typowe metryczne, lub calowe z tą samą co oryginalna ilością zębów i do tego pasek. Ale cosik mi się widzi, że ty źle mierzysz. Przymierzałeś pasek o podziałce 5mm?
Kakiszon pisze:ewentualnie jaki może być problem z dokupieniem kół zębatych tak aby dobrać uniwersalny pasek z podziałką np 5mm
Żaden, tylko otwory musisz sobie roztoczyć do swoicch potrzeb.


Autor tematu
Kakiszon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:07
Lokalizacja: Jasło

#3

Post napisał: Kakiszon » 20 gru 2012, 00:28

Tak był sprawdzany pasek o podziałce 5mm - nawet ściągnąłem koła zębate i sprawdzał gościu w sklepie - mniej więcej w połowie obwodu koła pasek już nie leżał na swoim miejscu. Sprzedawca powiedział też, że może to być pasek przemysłowy robiony specjalnie przez producenta przez to nie będzie dostępny nigdzie poza serwisem.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 20 gru 2012, 00:33

To już lepiej wymienić koła na typowe i nie będzie problemu na przyszłość. Znając życie, "firmowy" pasek pewnie będzie miał cenę dużego koła, albo i większą.. :wink:
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Kakiszon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2012, 20:07
Lokalizacja: Jasło

#5

Post napisał: Kakiszon » 20 gru 2012, 19:41

Witam ponownie ! dzisiaj znalazłem chwilę czasu i pomierzyłem wszystkie wymiary suwmiarką i tak to wygląda w oryginale :
małe koło ma 24.3mm i 17 zębów
duże koło 45.4mm i 31 zębów
odległość pomiedzy osiami wynosi 108 mm
poszukałem trochę w necie i tak na stronie EBMiA z pośród dostępnych kół wziął bym na zamianę odpowiednio:
KZ-T5/Z16-21 o średnicy 24.6mm i 16 zębach i
KZ-T5/Z32-21 o średnicy 50.1mm i 32 zębach - wg mnie bardziej pasowało by mniejsze 46.95mm i 30 zębów ale pojawia się problem z długością pasa - użyłem kalkulatora dostępnego na forum http://www.akcesoria.cnc.info.pl/kalkulator.php i wychodzi że w pierwszej konfiguracji pasował by pas 337.5mm - i tu potrzebuje porady nie wiem czy pas t5 340 mm nie będzie za luźny, czy ten kalkulator jest wiarygodny ? W momencie jak wybiorę złe koła później znowu będzie problem z doborem pasa :/ poradźcie co robić.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#6

Post napisał: pabloid » 20 gru 2012, 19:52

Zastosować regulację położenia silnika, lub rolkowy napinacz pasa. Zresztą na pewno jedno, albo drugie rozwiązanie w tokarce było/jest. A jak naprawdę nie ma to dajesz pasek dłuższy a silnik na podkładkach z twardej gumy, którymi odpowiednio go oddalisz. Napinaczy rolkowych osobiście nie polecam dorabiać, bo generują dodatkowy niepotrzebny hałas.
Kakiszon pisze:czy ten kalkulator jest wiarygodny
Tak- sprawdzone.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”