tokarka 2 tsb

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: tokarka 2 tsb

#181

Post napisał: rc36 » 30 mar 2021, 22:20

marokow1 pisze: czy ktoś ma moze dokladny wyglad i rospiskę kól gitary , moze znalazł by się ktoś kto wrzuci parę fotek , ilosc zebow i rozmieszczenie DTR 8cali ,

O to chodzi? https://tabliczki-do-tokarek.pl/tablicz ... a-gwintow-

Jeśli chodzi o panewki, to moim zdaniem łatwiej jest dorobić nowe nadwymiarowe wrzeciono, stare panewki potraktować rozwiertakiem nastawnym z naddatkiem na skrobanie, doskrobać panewki do nowego wrzeciona i gotowe.



Tagi:


KarolWro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2020, 19:23

Re: tokarka 2 tsb

#182

Post napisał: KarolWro » 03 kwie 2021, 14:28

markow1 - Ta rurka z brązu nie koniecznie się nada w moim przypadku- mam wrzeciono o średnicy 49,50 na przedniej panewce, także ten milimetr na strone może się okazać za mało dla wyrównania powierzchni, w ogóle to mam dziwne te panewki bo w ogóle nie odpowiadają wymiarami zamieszczonym skanom, u mnie w najszerszym miejscu średnicy zewnętrznej jest 66,5mm.


marokow1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 37
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:31

Re: tokarka 2 tsb

#183

Post napisał: marokow1 » 04 kwie 2021, 21:36

może otwór pod panewki poszerzany - logicznie biorąc to raczej u Ciebie jest coś kombinowane , ale wiesz co ? rozglądajac sie za materiałem widziałem na OLX dość dużo rur z brązu wystarczy zapytać. średnia cena to 35 zl za kg , a taki kawałek rury około 3 kg
a tak jak kolega wcześniej pisał lepiej dołożyć 200 i mieć coś na lata , niż kombinować , bo to czasami drożej wychodzi. Zwłaszcza ,że potrzebujesz możliwość kasowania luzu , a z zestawem naprawczym to chyba raczej średnio...


marokow1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 37
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:31

Re: tokarka 2 tsb

#184

Post napisał: marokow1 » 06 kwie 2021, 21:06

Obrazek


Panowie mam jeszcze Wielką prośbę , do znawców - jak wiadomo w starym 2TSB w gitarze jest moduł 1,25 , ze względu na dostępność ( ja mam tylko nawrotnice M1,25 w swojej ) , chciałbym przerobić na M1,5- wiadomo rozmiary kół wezmę z DTR 6cali , ale nie wiem jakie koło zastosować na nawrotnicy ( to ostatnie zaznaczone na czerwono ) i czy da się sklecić coś z tymi kołami wypisanymi w DTR?
Załączniki
tabela kół.PNG

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 40
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: tokarka 2 tsb

#185

Post napisał: pioterek » 07 kwie 2021, 05:11

Witam. To zadane pytanie nie wyczerpuje wiedzy potrzebnej do udzielenia odpowiedzi, a więc: gdy chcesz zostawić nawrotnicę z kołami o module m=1,25, a koła gitary zastosować o module m=1,5 to te zaznaczone koło jako pierwsze koło „gitary” musi mieć moduł zgodny z drugim kołem gitary a więc ???...


marokow1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 37
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:31

Re: tokarka 2 tsb

#186

Post napisał: marokow1 » 07 kwie 2021, 19:07

oki , rozumiem ,że koło zaznaczone musi być oczywiście M1,5 ale czy jak włoże do tego zestawu resztę kół z tabeli o m1,5 to to zachowa prędkości kół dla gwintów? i nie wiem jakie to koło ( zaznaczone) powinno być ( chodzi o ilość zębów ) ?

a i jeszcze nasuwa mi się takie pytanie : czy to koło o które pytam to jest to samo koło zaznaczone na tabliczce ?

Obrazek

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 40
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: tokarka 2 tsb

#187

Post napisał: pioterek » 07 kwie 2021, 20:07

Te zaznaczone koło ma określoną pozycję, zgodnie z rysunkami jest to pozycja „A” W tabelce jest napisane, że pod pozycją „A” mają zastosowanie koła o różnej ilości zębów, w zależności od tego jaki posuw chcemy uzyskać zastosowanie ma koło o odpowiedniej ilości zębów. Zastosowanie odpowiednich kół zgodnie z tabelką powinno skutkować uzyskaniem odpowiedniego dla tego ustawienia posuwu.


marokow1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 37
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:31

Re: tokarka 2 tsb

#188

Post napisał: marokow1 » 07 kwie 2021, 21:06

Czyli reasumując to to koło muszę dobrać ja najbardziej zbliżone do M1,25 , tak ?
koło powinienem dobrać po rozmiarze Dp. Jeżeli źle myślę proszę mnie poprawić
Obrazek
Załączniki
Przechwytywanie 2.PNG


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: tokarka 2 tsb

#189

Post napisał: Andrzej 40 » 07 kwie 2021, 23:41

Wg mnie koło A to koło na wrzecionie. Dla pozostałych trzeba sprawdzić, czy przy m1,5 dadzą się zamontować na gitarze. Średnica zewnętrzna będzie 1,2x większa. Można manipulować ilością zębów zachowując przełożenie.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 40
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: tokarka 2 tsb

#190

Post napisał: pioterek » 08 kwie 2021, 10:11

Tylko nie pakuj się w koła w rozmiarach „DP” bo to są koła drogie niepopularne i trudno dostępne w Polsce .
W celu dokonania dokładnej analizy napędu potrzebne są informacje na ten temat, a więc:
- dokładnie policzone ilości zębów w kołach zębatych w kolejności przekazywanego napędu od osi wrzeciennika do śruby pociągowej
- każde koło powinno mieć zmierzoną średnicę zewnętrzną, średnicę wewnętrzną otworu na osi i jego szerokość
- istotne są również koła zastosowane między wałem wrzeciennika i nawrotnicą, oraz te wchodzące w skład nawrotnicy gdyż mogą one mieć wpływ na sumaryczne przełożenie przekładni niezależnie od tego co ustawi się na gitarze.
- należy ustalić jaka jest odległość pomiędzy osiami pierwszego koła gitary za nawrotnicą oraz ostatniego koła gitary czyli osi śruby pociągowej. Od tej odległości zależą mechaniczne możliwości zastosowania kół o odpowiedniej ilości zębów. Może się okazać, że niektóre ustawienia kół zmianowych nie będą możliwe do zrealizowania, bo się zwyczajnie nie zmieszczą, albo na płycie albo między stałymi osiami, tym bardziej po zastosowaniu kół o większym module zębów. Najlepiej jest odtworzyć jedną ze sprawdzonych w działaniu fabrycznych wersji przekładni gitarowej.
- W dokumentacji „2TSB_DTR_6Cal.pdf” jest napisane, że została zmodyfikowana płyta gitary na jednoramienną o dwu rowkach podłużnych i w związku z tym powstała nowa tabelka. Następuje więc konieczność podjęcia decyzji czy będziemy korzystać z nowej tabelki „2TSB_DTR_6Cal.pdf” czy ze starej dostępnej na stronie
https://tabliczki-do-tokarek.pl/tablicz ... a-gwintow-
bo do tego jest potrzebna gitara dwuramienna oraz prawdopodobnie inny zestaw kół zębatych. Tym bardziej, że tabelka ta jest prawdziwa dla śruby pociągowej o skoku 8zw/cal,

Obrazek

przynajmniej dla posuwu 0,15mm który właśnie sprawdziłem i jest na rysunku powyżej. Dokonałem tego nie uwzględniając przełożeń między osią wrzeciona, nawrotnicą do pierwszego koła gitary i przyjąłem, że wynosi ono 1:1 ponieważ nie znam tych parametrów a z „2TSB_DTR_6Cal.pdf” nic na ten temat nie wynika.

Dodane 20 minuty 12 sekundy:
marokow1 pisze:
07 kwie 2021, 21:06
Czyli reasumując ....
to musisz podzielić się informacją co masz: jaki skok śruby pociągowej jaką gitarę i to o czym już napisałem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”