Pytania przy budowie tokarki cnc do drewna

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mojziwrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 25 paź 2012, 12:39

Pytania przy budowie tokarki cnc do drewna

#1

Post napisał: mojziwrz » 25 paź 2012, 14:15

Witam wszystkich. Jestem w trakcie projektu tokarki cnc do obróbki drewna mam kilka pytań bo jest to mój pierwszy taki projekt, chciał bym wiedzieć jakiej grubości śruby kulowe zastosować, oś Z będzie miała śrubę o długości 2000mm oraz oś X o długości 500mm osie będą się poruszały na wózkach oraz prowadnicach hiwin 20mm, kolejne moje pytanie to jakiej wielkości zastosować silniki krokowe dla tych osi.



Tagi:


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: dziabi3 » 27 paź 2012, 21:59

śruby im grubsze tym lepsze ale można zacząć myśleć od 20mm w górę

ja bym raczej silniki krokowe olał i kupił serwa jeśli to ma brać konkretne warstw drewna i zapitalać bo to już nie jest mała maszynka
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
mojziwrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 25 paź 2012, 12:39

#3

Post napisał: mojziwrz » 05 lis 2012, 16:49

Dzięki za odpowiedz myślę ze tą dłuższą dam 32 a krótszą 20 a jaki zaproponowali byście mi skok tych śrub ??


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: dziabi3 » 05 lis 2012, 21:42

kolego doboru skoku śrub zależy od tego jakie silniki kupisz i jakie prędkości będziesz chciał osiągnąć i jak silna ma być ta maszyna

ja bym ci proponował śruby o skoku 5mm i bezpośrednie przełożenie silnik 3.1nm

to wychodzi dość tanio maszynka średnio silna i prędkość maxymalne około 4-4,5m/min

lub np silnik 5 Nm śruba skok 10 bezpośrednie przełożenie maszynka troszkę silniejsza z racji niższych obrotów silnika i szybsza w max prędkościach dochodzących do około 7m



ale zależy wszystko od oporów własnych maszyny jaki wiór chcesz naraz brać

ja polecam zamiast krokówek kupić 2 wieloryby i 2 silniki od pralki automatycznej stojan zasilić prądem stałym i będzie ci to latało jak servo 300 - 400 w

jak co to pisz dam ci namiar na gościa co tak zrobił i jest zadowolony
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
mojziwrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 25 paź 2012, 12:39

#5

Post napisał: mojziwrz » 15 lis 2012, 18:11

Dzięki za konkretne odpowiedzi.
napisz mi na pw szczegółowiej na temat tych serwo i jak tym sterować.

raczej zdecyduje się na większe silniki i szybszy posuw, maszyna będzie dość stabilna i masywna więc chciał bym szybciej na niej robić więc zastosuje skok 10 i bezpośrednie przełożenie, silnik o ile krokowy to tak jak mówisz z 5 Nm na tych 2000mm śruby na śrubę 500mm zastosuje raczej coś mniejszego ok 3Nm, tak szczerze to nie miałem jeszcze doświadczenia z tego typu silnikami ale czytając forum tak wywnioskowałem. powiedzcie mi jeszcze jakie sterowanie mam zastosować żeby te silniki mi dobrze pracowały widziałem na stronie http://www.akcesoria.cnc.info.pl ze robią dowolne sterowniki tylko jaki ten sterownik powinien mieć "bebechy" ? czy wystarczy im wysłać jakie będą silniki a oni dopasują już środek ?

chciał bym wykonać tokarkę coś pomiędzy:
-
-

chodzi o to ze chciał bym żeby podobnie rzeczy wykonywała w ten sposób ciękie tralki trzeba na raz brać jedno przejście bo musi być podpórka oraz grubsze tralki mógł by strugać taki nóż w kształcie V oraz jakiś mniejszy nóż wykańczać.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: dziabi3 » 15 lis 2012, 21:52

sterowania z cnc akcesoria nie kupuj tzn skrzynki

ja ci polecam kupić sterowniki do silników

tzn patrzysz na prąd silnika jak ma 6A to kupujesz sterownik do 6 A

potem patrzysz na sterownik i jak sterownik ma 70 v max to po wyprostowaniu prądu i odfiltrowaniu komdomami (parenascie tysięcy uF) nie powinno to napięcie przekroczyć powiedzmy 65 - 67v

potem łączysz uzwojenia silników w szeregowo jesli są 8 kablowe jeśli 4 to nic nie łączysz (można równolegle ale silnik mniej elastyczny i wolniejszy lecz na niskich obrotach ma większa moc )


i już wszystko

potem jak masz kasiorke to np csmio m po Ethernecie i luksus lub jakąś dobrą płyte lpt i dobry komp co by się nie kaszanił


najlepiej to pogadaj z markomp77 on handluje silnikami sterownikami zasilaczami i płytami lpt ja od niego brałem i było ok

tylko nie instaluj mach 3 pl z cnc akcesoria bo to kaszana totalna , pobierz z art soft wersja 66 lockdown czy jak to się tam pisze
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”