Pomoc laikowi

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Kosnita
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 30 mar 2016, 21:41
Lokalizacja: Płock

Pomoc laikowi

#1

Post napisał: Kosnita » 09 maja 2017, 10:31

Witam, na forum chwile czasu juz jestem na biezaco czytam i przegladam tematy oraz ogladam duzo filmow, ando rzeczy to mam pare pytan. Tokarka tud 40
- czy da rade samemu przeszlifowac szufladke? W skrajnych polozeniach bardzo ciasno chodzi a w tych najczesciej uzywanych jest luzna co widac(olej pod nia sie rusza) do tego klin ktory jest wkrecany sruba jest do konca wkrecony wiec nie mam regulacji juz (z drugiej strony jest klin z podkladka i myslalem zeby po przeszlifowaniu jaskolki dorobic grubsza podkladke pod klin i juz. A szlifowac nie mam na to pomyslu? Moze papiet scierny wodny na szklo i przeszlifowac? Loze jest tez w nie najlepszym stanie ale luzow nie ma takze temu dam spokoj.
Sama luzuje mi sie nakretka od lozyska oporowego na koncu szuflady. Moze wymienic srube na kulowa ? Koszta sruby kulowej znam z tym ze przerobienie jej tak zeby pasowala do tud?
Gwintowanie na tej tokarce. W gre wchodzi tylko przejazd zatrzymanie i cofanie poprzez zmiane kierunku obrotu? W tej tokarce nie mam licznkika takiego na srubie pociagowej.
Uchwyt 3 szczekowy posiada bicie okolo 0.3mm oraz z przodu szczeki sa wytarte. Czy da sie w jakis sposob zniwelowac to bicie poprzez ustawienie uchwytu? Myslalem zeby wogole ten uchwyt wymienic i kuic 4 szczekowy (nie samocentrujacy) i mialbym spokoj z ustawianiem elementow bez bicia.
-Wajcha od wlaczania obrotow prawo/lewo sama opada jakas rada na to?,
- gdy zalaczam posow nie wazne w ktora strone to noz skrawa zatrzymuje sie na chwile i znowu dalej skrawa, zeby ciagiem dzialal posow musze trzymac ta wajche od zmiany kierunku posowow czy na to jest jakis sposob?
- gdy zalaczam obroty to tokarka sama zwalnia jakby obroty i mam takie wrazenie jakby sprzeglo sie slizgalo? Ale gdy wylacze obroty i szarpne wajcha mocno w gore to juz chodzi normalnie na obrotach.
-do takiej tokarki jaki olej lac ? Lan-46?
- czy w kazdym tudzie za imakiem byly dwa rowki teowe do zrobienia przystawki do frezowania? U mnie nie ma tam zadnych rowkow i sie zastanawiam.
Na tej tokarce najwiecej elementow wlasnie frezuje sobie to sa malo skomplikowane rzeczy, lecz jesli na uchwcie mam takie bicie to na frezie tak samo i niezbyt ladnie to wszystko wychodzi.
Jak narazie to tyle pytan z mojej strony jesli jakies juz byly na forum to przepraszam za powtarzanie



Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”