Tokarka rewolwerowa RV-32

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Nstan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 02 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: koło Gorlic

Tokarka rewolwerowa RV-32

#1

Post napisał: Nstan » 13 wrz 2012, 19:17

W ubiegłym miesiącu kupiłem tokarkę RV-32 i rozpoczynam dopiero wykonywanie drobnych elementów. Mam problem gdyż nie posiadam DTR a z wykształcenie mam elektryczne i z tokarkami miałem do czynienia tylko w czasie napraw. Tokarkę kupiłem gdyż bardzo często potrzebuje dorobić uszkodzone części elektryczne. Problem mam z wykonaniem otworu wiertłem gdyż ucieka w lewą stronę o około 5mm. Na suporcie ustawiłem kliny tak że usunąłem luz ale pozostał na samej głowicy i nie za bardzo wiem jak go zlikwidować. Czy jest możliwość usunięcia tego luzu?
Obrazek
Na tym zdjęciu zaznaczyłem x miejsce luzu oraz 1 gdzie nie ma luzu i 2 element głowicy który ma luz
Obrazek



Tagi:


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: bob35 » 13 wrz 2012, 22:07

Czy jest możliwość usunięcia tego luzu?
Tylko po co, nawet jak usuniesz to i tak nie wywiercisz w osi bo nie wiesz jak a książki pisać jak się na niej toczy to nie warto bo to zabytek.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
Nstan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 02 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: koło Gorlic

#3

Post napisał: Nstan » 14 wrz 2012, 15:22

Wróciłem z pracy i pijąc kawę chciałem zobaczyć czy ktoś dał odpowiedź. Po przeczytaniu tekstu wszedłem na kolegi posty które wcześniej napisał. Szkoda czasu gdyż i tak jest tylko krytyka a porady to pewnie nikt nie znalazł(nawet nie przeglądałem wszystkich). Jak widzisz na zdjęciu to wywierciłem otwór w osi jak kilka innych ale czy to coś złego że chcę usunąć luz aby praca była bardziej przyjemna? Ja nie kupiłem jej do produkcji na większą skalę tylko aby w razie potrzeby dorobić uszkodzony element (tulejka ,krzywka ,suwak itp)
W tym tygodniu toczyłem trochę na niej i przed chwilą zrobiłem zdjęcie
Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 14 wrz 2012, 16:59

Sprawdż czy ten luz jest podobny w każdym położeniu głowicy.
Jeżeli tak to wybita tuleja. Jeżeli różny to wybite na ryglu.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 14 wrz 2012, 17:09

Powoli, ale opanujesz. Szkoda, że nie mam DTR bo bym Cię poratował.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: bob35 » 15 wrz 2012, 21:54

Jest to tokarka do masowej produkcji . Ten luz to ona miała jak była nowa bo żadna kobieta nie dała by rady na niej robić zwłaszcza na akord . Wiertło się wprowadza podpierając np: trzonkiem noża . Tylko potrzeba pewnej ręki, praktyki i wyczucia.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#7

Post napisał: lukadyop » 15 wrz 2012, 23:31

bob35 pisze:Jest to tokarka do masowej produkcji . Ten luz to ona miała jak była nowa bo żadna kobieta nie dała by rady na niej robić zwłaszcza na akord . Wiertło się wprowadza podpierając np: trzonkiem noża . Tylko potrzeba pewnej ręki, praktyki i wyczucia.

Ja mam taka i nie zauważyłem luzów a tym bardziej nie wierci nieosiowo, głowica powinna być sztywna i bez luzu, a piszesz o przesuwie całego leworweru że powinno być lekko to zgadza się, tam jest specjalna wkładka po której slizga się wszystko.


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#8

Post napisał: pixes2 » 16 wrz 2012, 00:20

Kiedyś miałem trochę nowszą - RVA32 - i problem był z ryglowaniem. Gniazda do rygli były zapaćkane, zaklejone... Luzu wprawdzie nie było, ponieważ po, choćby koślawym, zaryglowaniu rewolwer był ściągany do podstawy obejmą. Nie wiem, jak ten mechanizm wygląda u Ciebie, ale zwróć uwagę na ryglowanie

Tomek.


jarulek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 29 lut 2016, 19:41
Lokalizacja: Koło

Re: Tokarka rewolwerowa RV-32

#9

Post napisał: jarulek » 07 wrz 2019, 14:12

Nstan pisze:
13 wrz 2012, 19:17
W ubiegłym miesiącu kupiłem tokarkę RV-32 i rozpoczynam dopiero wykonywanie drobnych elementów. Mam problem gdyż nie posiadam DTR a z wykształcenie mam elektryczne i z tokarkami miałem do czynienia tylko w czasie napraw. Tokarkę kupiłem gdyż bardzo często potrzebuje dorobić uszkodzone części elektryczne. Problem mam z wykonaniem otworu wiertłem gdyż ucieka w lewą stronę o około 5mm. Na suporcie ustawiłem kliny tak że usunąłem luz ale pozostał na samej głowicy i nie za bardzo wiem jak go zlikwidować. Czy jest możliwość usunięcia tego luzu?
Obrazek
Na tym zdjęciu zaznaczyłem x miejsce luzu oraz 1 gdzie nie ma luzu i 2 element głowicy który ma luz
Obrazek
Mam tokarkę RV-40 oraz DTR do RVM-40(są podobne), luz likwiduje się zdejmując przykrycie tam gdzie jest dźwignia od ręcznego obracania głowicą. Należy wsunąć klin 818 który likwiduje luz na ryglu 817. Możliwe też że rygiel jest zużyty. Powinien być z jednej strony lekko zfazowany a z drugiej kąt prosty(mam tez dokumentację remontu kapitalnego RV-32).Obrazek

Ja niestety mam problem z brakującym elementem do automatycznego odhamowywania. Element odhamowujący to 808, a brakujący element 832. Niestety nie mam rysunku jaki powinien mieć wymiary, a ciężko będzie dorobić na oko. Może ktoś dysponuje oryginałem lub rysunkiem. W DTRce oraz dokumentacji remontu kapitalnego nie ma rysunku.
Załączniki
IMG_20190906_192157.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”