Nabyłęm TUE40 od czgo zacząć i na co zwrócić szczególną uwag

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
toma085
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 21:28
Lokalizacja: Głowno

Nabyłęm TUE40 od czgo zacząć i na co zwrócić szczególną uwag

#1

Post napisał: toma085 » 03 maja 2012, 12:06

Witam , trafiła mi się w okazyjnej cenie tokarka TUE 40 , więc pomyślałem że warto by mieć taki sprzęt , zawsze coś się na niej zrobi.
Ogólny stan maszyny jest średni, brakuje uchwytu, a konik ma luz na tulei. Łoże jest w dobrym stanie , nie powyszczerbiane i nie porysowane. maszyna długo stała nie używana, jest brudna i zasmarowana olejami i smarami.

Teraz myślę od czego zacząć remontować tę tokarkę , generalnie skrzynia przekładniowa ma tylko jeden mały trybik , po którym widać jakieś zużycie , reszta trybów oraz łożysk wygląda ,idealnie. Nawet się zdziwiłem , że cicho chodzi.

Teraz mam pytanko od czego zacząć , na co zwracać szczególną uwagę, czy da się jakoś zregenerować konik? Ile powinno być kół zmianowych?



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 03 maja 2012, 14:48

Na początek dokładnie wyczyścić i wymyć. Przy okazji przejrzeć wszystko czy nie ma więcej uszkodzeń. Uzupełnić oleje i przesmarować. Sprawdź instalację elektryczną czy nie stanowi zagrożenia. Być może trzeba coś wymienić. Jeśli wszystko gra możesz zacząć ją uruchamiać. Sprawdź jak pracuje na kolejnych przełożeniach od najmniejszego do najwyższego. Tak samo z posuwami i gwintami. Na forum załączyłem kiedyś zdjęcia tabliczek przełożeń jeśli by Ci brakowało. Żeby toczyć musisz zdobyć uchwyt tokarski. O ile pamiętam to tam wchodzi uchwyt 200 mm. Do niego potrzebny jest zabierak dopasowany do końcówki wrzeciona. Konik można zregenerować poprzez dorobienie tulei nadwymiarowej. To koszt kilkuset złotych, ale będzie jak nowy.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
toma085
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 21:28
Lokalizacja: Głowno

#3

Post napisał: toma085 » 03 maja 2012, 15:20

Dziękuję za szybką i konkretną odp. ,co do elektryki wszystko jest w orginale sprawne , wszystkie inne biegi działają prawidłowo , ale zauważyłem że nie można włączyć posuwu poprzecznego nie reaguje na dzwignie. Co może być uszkodzone, śruba oczywiście się kręci.
Zabierak był przy niej na uchwyt 250 na sześć otworów do przykręcenia uchwytu.
Przydał by mi się opis co konkretnie się przełancza pokrętłami na skrzyni nortona i ile powinno być kuł zmianowych.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 03 maja 2012, 17:44

Zajrzyj do tego tematu:
https://www.cnc.info.pl/topics56/tue-40-vt12681.htm
Zamieściłem tam zdjęcia tabliczek.
Piszesz, że brak posuwu a śruba się kręci. Posuw napędzany jest od wałka pociągowego. Poprzełączaj tak dźwignie na skrzynce suportowej, żeby kręcił się wałek.
Wpisz w wyszukiwarkę forumową TUE to wyskoczą Ci tematy, w których znajdziesz dużo więcej.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
toma085
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2011, 21:28
Lokalizacja: Głowno

#5

Post napisał: toma085 » 03 maja 2012, 21:04

Na szczęście posuw już działa , gorzej bo dopatrzyłem się że brakuje jednego trybu, tuż obok tego najmniejszego co napisałem że był lekko zużyty , przydało by mi się zdjęcie ,skrzyni przekładniowej od góry wtedy bym się upewnił który to jest, jeśli ktoś posiadał by takie zdjęcie lub ma możliwość zrobieni to był bym bardzo wdzięczny.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: BYDGOST » 14 cze 2012, 16:34

Zdjęcia nie udało mi się zrobić, ale mam rysunek z DTR TUE 40:
Obrazek
Jeśli jeszcze coś będzie potrzebne to pisz na PW.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”