Tokarka CNC - jaką wybrać.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#31

Post napisał: Mack » 26 sty 2007, 10:39

Piracik:

jesli masz mozliwosc kupienia ostatniej jako nowej to na twoim miejscu bym sie nawet nie zastanawial


Tak sądzisz że będzie wystarczająca?

Ta ostatnia maszyna jest tutaj http://www.se-datateknik.se/index.php?d ... %3Fid%3D31
Słabe zdjecie dlatego zamieściłem tamte. Jedynie co mnie zatrzymuje z jej kupnem to obawa że jest trochę za mała, przelot wrzeciona to tylko 20,7mm, uchwyt 85mm, w ogóle całkowit jej waga to ok. 400kg, to taka trochę zabawka (tylko nie wiem czy zabawka może kosztować ok. 100tyś jak była nowa w sklepie) natomiast przemawia za nią to że jest praktycznie nowa ( pracowała tylko jako szkoleniowa maszyna w jakiejś szkole i przynajmniej ten co sprzedaje mnie zapewnia że jest jak nowa, czy Szwed mówi prawdę to nie wiem). Napaliłem się na tą pierwszą (emcoturn 140), nie wiem czy przyzwoitą cenę osiągnie, ale myślę że tak. To już taka bardziej profesjonalna maszyna i nie wygląda na duzo uzywaną. Tylko nie ma konika, więc chyba nie warto kupować.
Najbardziej odpowiednia by była chyba emcoturn 320 tylko że ciężko znaleźć godną uwagi.

Jeszcze raz proszę o opinie czy taka mała tokarka będzie sią nadawała do toczenia tych detali co podałem wcześniej.



Tagi:


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#32

Post napisał: Piracik » 26 sty 2007, 11:02

Słabe zdjecie dlatego zamieściłem tamte. Jedynie co mnie zatrzymuje z jej kupnem to obawa że jest trochę za mała, przelot wrzeciona to tylko 20,7mm, uchwyt 85mm, w ogóle całkowit jej waga to ok. 400kg, to taka trochę zabawka
jesli rysunki ktore dales sa jedynymi i najwiekszymi detalami ktore bedziesz na niej robil to spokojnie sobie z tym poradzi. mala waga... mam maszyne o podobnej wadze z ktorej tu juz nie raz dawalem fotki i filmiki, sprawuje sie czasem lepiej od tych ktore waza ponad 4 tony. troche maly ma przelot wrzeciona ale chyba nie bedziesz robil z walka tylko z pocietych kawalkow? srednica uchwytu na twoje detale jest idealna, wiekszy uchwyt w maszynie z glowica ogranicza mozliwosci zakladania narzedzi. wiesz moze jakiej srednicy jest tarcza glowicy rewolwerowej? bo jesli jest mala to mozesz miec problem w umieszczeniu wiertla obok noza abys nie zaliczyl uchwytu. inna wazna uwaga to sila wrzeciona, bedziesz wiercil dosc duze otwory... sprawdz to.
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -


Autor tematu
Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#33

Post napisał: Mack » 26 sty 2007, 21:43

Nie wiem niestety jakiej średnicy jest głowica, mam tylko zdjęcie (i to z innej tokarki).
Przelot wrzeciona niestety zmusi mnie do robienia niektórych detali z kawałków.
Napiszę jeszcze do gościa i dowiem się wszystkiego co można przez maila.
Co do uchwytu, to masz rację, bo teraz używam 100mm i wcale nie jest za mały, czasem nawet przydałby się mniejszy, jedynie mocowanie materiału w mniejszym może być mniej stabilne.
Załączniki
ce91_1.JPG
ce91_1.JPG (20.2 KiB) Przejrzano 1007 razy


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#34

Post napisał: Piracik » 28 sty 2007, 22:30

jak sie cos dowiesz to daj znac, bedziemy dalej myslec
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -


Autor tematu
Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#35

Post napisał: Mack » 30 sty 2007, 10:15

Wiele wiecej się nie dowiedziałem, na moje pytanie o dane techniczne otrzymałem tylko takie:
Here is some technical data.
sving over bed.180mm,over cross slide 75mm.
Max length of workpiece 160mm.Max diameter
of workpiece 90mm.
speed 150-4000 rpm.

Chce mi sprzedać tą tokarkę za 4500euro.
Mam mu dać odpowiedz do czwartku czy biorę.

Znalazłem dane techniczne praktycznie tej samej tokarki, tzn. concept turn 105, http://www.emco.co.uk/technical.htm . To jest niemal ta sama tokarka tylko nowszy model, ale mechanikę ma podobną.

Myślę że chyba nie znajdę nic lepszego w tej cenie.


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#36

Post napisał: Piracik » 30 sty 2007, 13:05

wiec juz decyzja ostateczna nalezy do ciebie. ale jesli maszyna rzeczywiscie jest troche sztywna i nie wylatana to warto brac. tylko dowiedz sie przed zakupem co z oprawkami na narzedzia, czy je gdzies dasz rade kupic bo jakies nietypowe sa (ja takich jeszcze nie widzialem).
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -


Autor tematu
Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#37

Post napisał: Mack » 31 sty 2007, 08:04

A jeszcze takie pytanie odnośnie tego czy może lepiej dołozyć jakieś 5-7 tyś i kupić tokarkę
z przelotem wrzeciona 30mm, z tym że już nie w tak dobrym stanie jak ta. Zastanawiam się czy opłaca się tyle dokładać za te utrudnienia w wykonywaniu niektórych detali z kawałków jak z całego pręta. Co do uchwytów to myslę że sobie poradzę ponieważ jest to dość popularna tokarka szkoleniowa w Polsce, więc uchwyty musieli gdzieś kupić. Przepraszam za takie męczace pytania, ale nie codziennie kupuje się tokarkę a nie chcę kupić złej.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#38

Post napisał: bartuss1 » 31 sty 2007, 11:23

EMCO nie jest przypadkiem austriacka ?
już sie kiedyś zetknałem z tymi obrabiarkami, takie zabawki dla studentów.
gniazda narzędziowe są chyba ISOwskie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Mack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 15
Posty: 33
Rejestracja: 11 sty 2007, 09:57
Lokalizacja: Rzeszów

#39

Post napisał: Mack » 31 sty 2007, 11:56

bartuss1 pisze:EMCO nie jest przypadkiem austriacka ?
już sie kiedyś zetknałem z tymi obrabiarkami, takie zabawki dla studentów.
gniazda narzędziowe są chyba ISOwskie
Czyli nie polecasz mi kupowania tej tokarki? Przecież EMCO nie tylko robi ''zabawki dla studentów'' ale także maksymalnie rozbudowane maszyny a z moim ograniczonym budżetem to jaką mogę kupić lepszą? Bardzo poważnie pytam, bo mam dylemat.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#40

Post napisał: bartuss1 » 31 sty 2007, 15:37

zaleznie od zastosowania, maszyna produkcyjna to nie jest, jednostkowe elementy o okreslonej masie i gabarytach mozna robić i maszynka w zupelności wystarczy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”