Strona 1 z 4

Tokarka półcnc

: 20 mar 2012, 18:29
autor: MlKl
Zamontowałem se na tokarynce oś X CNC - i toczę mocowania do silnika osi Z. Wygoda niesamowita - chociaż jeszcze jedną korbką kręcić trzeba. Ale pewnie dziś postawię na nogi i zetkę :)

: 20 mar 2012, 20:02
autor: Dagome
Jakie silniki i sterowanie?
Napęd dobierany na oko czy liczony?

: 20 mar 2012, 20:57
autor: clipper7
MlKl pisze:Wygoda niesamowita
To gdzie są fotki i filmik ? :grin:

: 20 mar 2012, 21:07
autor: MlKl
Markcomp jak zwykle miał rację - silniki 3,1 Nm są troszkę przysłabe do tokarki. Ale i tak planuję frezarkę - większość gratów już mam, to i silniczki się wykorzysta do niej, a do tokarynki przyjdą sporo większe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 20 mar 2012, 21:31
autor: Dagome
Na której osi niedomaga?
Jak tam z prędkością, może redukcja na pasku zębatym załatwiła by sprawę?

: 20 mar 2012, 21:47
autor: MlKl
Toć wątek wyraźnie zatytułowałem - "Tokarka półcnc". Uruchomiłem jedną oś, i przy jej pomocy robiłem mocowania do drugiej - są już gotowe, teraz biorę się za lutownicę i jadę z elektroniką. Potem konfiguracja i testy.

Dopiero po testach będę mógł coś konkretniej powiedzieć o zastosowanych elementach.

: 21 mar 2012, 07:46
autor: bartuss1
przekładnie paskowe zapewne zalatwilyby problem z siłą skrawania, bo na predkosci raczej w tokarynce nie zalezy, tyle ze tu zwyczajnie nie ma miejsca, moze dla osi podłuznej by sie trochę znalazło.
sprzegła mieszkowe sa trochę za miekkie do krokowców,
imak zamocowany czymś tam ... :P

: 21 mar 2012, 09:28
autor: kamar
bartuss1 pisze:przekładnie paskowe zapewne zalatwilyby problem z siłą skrawania, :P
Siłę skrawania to załatwia śruba, szkoda tylko że sama zjada połowę momentu :)
Kolega Miki niech tera zbiera na kulówki :)
Jakimiś kawałkami śrub to mogę poratować, z nakrętkami gorzej.

: 21 mar 2012, 09:34
autor: MlKl
Spokojnie, te silniczki od biedy sobie radzą, ale nie satysfakcjonują, więc wylądują jako napędy frezarki. A dopóki nie kupię mocniejszych na siebie zarobią. Przekładni paskowych zakładać nie będę na razie.

A ogólnie to ta tokarynka jest jedną wielką prowizorką - teraz w osi X ma wrzuconą zetkę od przyszłej frezarki, imak faktycznie przykręcony do stolika t-rowkowego śrubką M6 - pierwszym zadaniem testowym będzie wykonanie solidniejszej blokady imaka.

[ Dodano: 2012-03-21, 09:39 ]
kamar - racja. Kawałek śruby kulowej to i ja mam, ino gdzie kupić nakrętkę 10x2,5? Na oś X byłaby idealna...

A ogólnie toto i tak będzie ewoluować - na zdjęciach widać wrzeciennik z uchwytem 160 i tarczą encodera - on będzie docelowym. Widać również wózki liniowe 25 - mam do nich szyny - tokarynka w całości na nich wyląduje niebawem, wałki idą w zapomnienie.

: 21 mar 2012, 10:01
autor: bartuss1
to moze w nagłym przypływie gotówki zrób porządną podbudowę ?
kiedys zbudowałem 4 szt dla goscia i podudowy zrobiłem skrecane z formatek alu chyba 25mm szerokosci skrecane w rynnę, na bokach rynny umocowałem prowadnice 25 ki hiwiny, no ale sama kinematyka to juz co innego, bo automaty do prętów.
za dawców posłuzyły chinskie tokarki, zreszta nie raz