Imak do mini tokarki z regulacją wysokości.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: pukury » 12 gru 2006, 12:32

witam !! po długich przemyśleniach postanowiłem cofnąć się do lat 50 :lol: i wykonałem sobie to co w zał . nazwałem TO - " szybko mocująca prehistoryczna oprawka do noży tokarskich wytaczaków małootworowch wykonywanych ze starych frezów fi 6 " - nazwa krótka i rzeczowa - prawda ? :lol: . po prostu musiałem potoczyć trochę otworów fi 4 - 7 mm i musiałem sobie poradzić - jak widać . oczywiście mogłem zacząć szukać w necie dostawcy oprawek i nożyków . poważnie to widać że istnieje podział na forum na AMATORÓW i PROFESJONALISTÓW . ja jestem amatorem i stosuję rozwiązania jak najprzostrze i dostępne . co innego gdy ktoś ma zamiar zająć się produkcją i żyć z tego - w tym przypadku nie można " obcierać d...y szkłem " to chyba jasne ! . a co do imbusów z imaka to mogę się założyć żę wytrzymają o wiele więcej niż 300 ( nie 30 ) dokręceń . pozdrawiam !!
Załączniki
no.zip
tajny nożyk KGB
(23.2 KiB) Pobrany 736 razy


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#12

Post napisał: senio » 12 gru 2006, 12:46

Jeszcze raz podtrzymam to co napisałem. To tokarka która toczy w poliamidach i mosiądzu brązie i aluminium. Metal też sporadycznie ale małe detale które trzeba akurat lekko podtoczyć tu czy tam. A i w tym sobie radzi z powodzeniem jeśli jest porządny ostry nóż mały wiór i brak pospiechu. Na anglo – języcznych stronach o tuningu tych tokarek jest masa imaków i nie tylko, bo wiele innych części zamiennych do tych tokarek również wykonanych jest właśnie z duraluminium. Proszę bardzo oto kilka linków gdzie można sporo zobaczyć i poczytać o tych maszynkach do zastosowań typu hobby :

http://www.hobbymarkt.de/werkzeuge/down ... M300DS.pdf
http://www.littlemachineshop.com/produc ... odel=03911
http://www.mini-lathe.com/
http://homepage.ntlworld.com/v.ford/machine.htm
http://www.gadgetbuilder.com/index.html
http://www.littlemachineshop.com/Info/LMScatalog.pdf
http://www.varmintal.com/alath.htm#Ultra_Fine
http://warhammer.mcc.virginia.edu/ty/7x ... demod.html

Po części tym się sugerowałem, a poza tym mam tylko takie możliwości, aby takich materiałów używać i je obrabiać. Napisze dlatego jeszcze raz. Gdybym miał to zrobić ze stali do tego ulepszyć cieplnie itd. prościej było by zamówić gotowy imak za 800 zeta i po kłopocie. Nie mam jednak ochoty wydać 800 zeta więc zrobiłem taki jaki byłem w stanie zrobić samodzielnie bez udziału osób trzecich za kilkadziesiąt pln. Ile wytrzyma oraz czy i jakie modyfikacje będą niezbędne wyjdzie podczas eksploatacji. Trzeba też dodać że tokarka nie toczy 500 sztuk dziennie jakiegoś elementu, a używana jest amatorsko i hobbystycznie wtedy, kiedy jest akurat potrzebna. Gdybyśmy mieli na to patrzeć tylko tak że jest źle itd. trzeba by oddać całą maszynkę na przetop do huty, a kupić nową gotową profesjonalną za 15 czy 20 kkz. Tylko po co skoro do moich zastosowań wystarczające jest to co jest ?

Awatar użytkownika

rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#13

Post napisał: rudzik6 » 12 gru 2006, 21:49

Fajne rozwiązanie, dziekuje za zamieszczenie zdjęc....byc może nie za długo wytrzyma..ale zawsze możesz dorobic kolejny element imaka:)...mam pytanie, widze ,ze frezowałeś chyba na wiertarce kolumnowej...własnie sobie przerabiam tez wiertarke kolumnowa..Napisz cos więcej , jak ci sie na tym pracuje? jakies przeróbki?
A wracając do imaka, czy ten materiał zapewnia odpowiednią sztywnośc? Własciwie, czy nie dałoby sie tego samego wyfrezowac w stali na tych twoich maszynach? A może dorób sobie przystawke do frezowania na tokarce?

Wiesiek

PS. Sam się zastanawiałem nad kilkoma przystawkami do tokarki..ale miałem opory co do duraluminium....jednak widze, że do amatorskich prac warto spróbowac, nawet po to aby potem ewentualnie to samo wykonac w stali....i czegos sie nauczyc...
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#14

Post napisał: senio » 12 gru 2006, 22:36

rudzik6 pisze:Fajne rozwiązanie, dziekuje za zamieszczenie zdjęc....byc może nie za długo wytrzyma..ale zawsze możesz dorobic kolejny element imaka:)...mam pytanie, widze ,ze frezowałeś chyba na wiertarce kolumnowej...własnie sobie przerabiam tez wiertarke kolumnowa..
Popracowałem dzisiaj sobie z tym imakiem kilka godzinek. Co najmniej z 20 razy odkręcałem noże i przekładałem. Nie zauważyłem żeby cokolwiek szwankowało. Jest sztywny i to w zupełności wystarczająco. Jeszcze go pomęczę trochę i jak nic sie nie bedzie złego działo dorobię sobie jeszcze kilka innych uchwytów do noży żeby tylko je przekładać zamiast samych noży. A co do frezowania to mam frezarkę. Chińską bo chińską ale frezarkę. Tu trochę pisałem i zapodałem fotkę jak jej przerobiłem posuw pionowy na bardziej precyzyjny.

https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?p ... ght=#27126
rudzik6 pisze:PS. Sam się zastanawiałem nad kilkoma przystawkami do tokarki..ale miałem opory co do duraluminium....jednak widze, że do amatorskich prac warto spróbowac, nawet po to aby potem ewentualnie to samo wykonac w stali....i czegos sie nauczyc...
Spoko. Można eksperymentować. Do dużych obciążeń na pewno nie zda egzaminu ale w maszynkach typu Hobby nie widze problemu.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#15

Post napisał: Zbych07 » 12 gru 2006, 23:12

olo_3 pisze:"Cóż z tego ze przyłbica otwarta jak łeb zakuty"
olo_3 pisze:Można swój poziom systematycznie podnosić- wyciągając woski z rad bardziej doświadczonych, lub go zaniżać cofając się do epoki lat 50. Woski pozostawiam do osobistych przemyśleń.
Poziom wypada podnosić na wszystkich płaszczyznach - na płaszczyźnie dyskusji też.

Obserwuję to forum z miesznymi uczuciami - sporo fajnych Ludzi którzy poradzą, pomogą i ........ grupka stworków,
które dokładnie nie przczytają ...... ale za to z upodobaniem podogryzają.

Z prktyki wiem, że największy błąd jaki w stosunku do stworków często popełniamy to podejmowanie najmniejszej polemiki, próba nojdrobniejszego tłumaczenia naszego stanowiska. To tylko dodaje im mocy. Zignorowani całkowicie ... , rozwiewają się jak mgiełka. A co istotne dyskusja nie odbiega od tematu.
numerek pisze:sam zbudowalem 2 maszyny cnc i nigdy ich tu nie pokażę -nie dlatego że się ich wstydzę ale dlatego ze nie chce mi się odpierać atakow
Jeśli nie pokażesz to znaczy że stworki wygrały. :???:
Niczego nie musisz odpierać. Jeśli ktoś z tym co pokażesz ma problem to..... jego i wyłącznie jego problem. :mrgreen:

Fajny imaczek. Do zastosowań o jakich napisałeś powinno być OK.
Ponadto pozwoli to nabyć własnego doświadczenia a tego nic nie zastąpi.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#16

Post napisał: pukury » 12 gru 2006, 23:43

witam !! przyszedł mi do głowy pomysł na eksperyment . zrobię sobie imak nożowy z drewna bukowego ! . oczywiście na chwilę - ciekawe ile wytrzyma ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#17

Post napisał: senio » 13 gru 2006, 00:20

pukury pisze:witam !! przyszedł mi do głowy pomysł na eksperyment . zrobię sobie imak nożowy z drewna bukowego ! .
Wybierz dobrze usłojony kawałek drewna. Inaczej nie zdążysz przetestować :D


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#18

Post napisał: olo_3 » 13 gru 2006, 00:46

senio pisze:pukury napisał/a:
witam !! przyszedł mi do głowy pomysł na eksperyment . zrobię sobie imak nożowy z drewna bukowego ! .
No i uważaj bo jak przyjdą stworki to po nim,
Ale gorzej jak bez mózgowe korniki07 czytające bez zrozumienia (przenośnia - prz. autor)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#19

Post napisał: DZIKUS » 13 gru 2006, 01:02

ja to widze tak:
dla niektorych osob, forum internetowe powinno stanowic kolko wzajemnej adoracji a dla niektorcych miejsce wymiany opinii i wlasnych doswiadczen. autor tego postu pokazal, ze przyjmuej do wiadomosci moje racje, ale wykazal tez powody, dla ktorych mimo wszystko wykonal konik z aluminium. w jego polozeniu jestem w stanie to zrozumiec i zaakceptowac, jesli w ogole moja akceptacje jest mu do czegokolwiek potrzebna, bo jakos watpie aby wczesniej nie spal dwie noce zanim to przeczytal.
idiotyczne zaczepki osob probujacych wykazac wyzszosc aluminium nad stala w wypadku takiej konstrukcji prowadza do bezprzedmiotowej dyskusji, jesli sie zauweazy, ze ZADNA firma nie oferuje profesjonalnych imakow wykonanych z aluminium.
od siebie jeszcze dodam, ze z racji swich zainteresowan siedze w aluminium od kilkunastu lat, czyli od konca szkoly podstawowej. jest tylko jeden stop, ktory swoimi parametrami dorownuje sredniej klasy stali jego oznaczenie wg PN to Pa9, a wg norm amerykanskich 7075. mimo tego, ze jest to stop znacznie wytrzymalszy od Pa6 i znacznie twardszy i tak nie zdecydowal bym sie na wykonanie imaka nawet jesli on byl mial sluzyc za jego material. powod jest prosty: tak czy owak takei cos sie zwyczajnie zuzywa, nawet nie od samego montowania i demontowania, ale rowniez iod uderzen kluczami, upadkow, wiorow. a juz szczegolnei dobrze top widac, jak sie to wrzuci do jakiejs szuflady z metalowymi rupieciami. i wowczas nie ma tu znaczenia, czy sie tego uzywa codziennie, czy raz na miesiac.
co do wytrzymalosci gwintow w aluminium to powiem tyle: czesto juz po kilkunastu mocnych dokreceniach srub czuc roznice w oporze wkrecania wynikajaca z zacierania sie tych czesci wzgledem siebie. jako maly producent aluminiowych czesci rowerowych znam to doskonale z autopsji, wiec nie wmowicie mi, ze jest inaczej
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#20

Post napisał: Wodzu » 13 gru 2006, 01:28

a ja to widze tak:
fajny imaczek, wykonany metoda MacGyver`owska- czyli co mialem pod reka to uzylem, (oprocz piwa). Natomiast tak czy siak zuzyje sie szybciej niz mialo by to miejsce przy stali wiec juz niedlugo oczekujemy IMAKA BIS.
Pozdrawiam.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”