Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
siewcu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2019, 00:08

Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#1

Post napisał: siewcu » 23 cze 2019, 00:17

Dzień dobry
Temat mnie zastanawia od dłuższego czasu. Tokarka mała do metalu, stara(szacowany wiek w okolicach 100 lat lub więcej) i brakuje w niej podziałek do śrub poprzecznej i wzdłużnej - a wiadomo, że bez tego precyzyjne toczenie graniczy z cudem. Jaki jest gwint obu śrub nie pamiętam, natomiast nie są niestety trapezowe ani kulowe(aczkolwiek toczone, na innym precyzyjnym sprzęcie). Da się w ogóle podziałkę dorobić? Chciałbym pobawić się w toczenie precyzyjne mniej wymagających materiałów, regulacji obrotów niestety jeszcze brak(nie mogę się zabrać do przejścia na silnik bezszczotkowy, żeby nie pakować się w koszty falownika do silnika 1f o mocy 750 W, bo akurat taki jest). Oczywiste jest, że mi dokładniejsza będzie tym lepiej, ale ciężko mi coś wymyślić. Zastanawiałem się jeszcze nad wersją bogatą w postaci dodania silnika krokowego do dokładnej regulacji, bez posuwu i z możliwie jak najprostszym sterownikiem - ale nie wiem czy ma to w ogóle sens, bo montaż tego prosty nie będzie... Podpowie ktoś coś? Powiem szczerze, że nawet nie mam pomysłu jak się za to zabrać.



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#2

Post napisał: RomanJ4 » 23 cze 2019, 10:53

Poczytaj to
skala-t77790.html

A w razie pytań pisz...
pozdrawiam,
Roman


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#3

Post napisał: pavyan » 23 cze 2019, 11:55

Robiłem sobie kiedyś do frezarki, bo jakiś "mózgowiec" wymienił śrubę Z na inny skok, tylko zostawił starą podziałkę; to nic trudnego, pod warunkiem posiadania podzielnicy (lub posiadania dostępu do podzielnicy).
Ale w miarę dokładny podział (żeby sobie "wyskrobać' podziałkę) można zrobić mając tokarkę, a Ty ją masz.
Musisz znać skok śruby - a to już RomanJ4 podlinkował - i przygotować sobie pasujący do konstrukcji maszyny surowy pierścień czy 'baryłkę" (odpowiednia średnica, mocowanie, może molet, może wkręt dociskowy itd.)
Obliczasz ze skoku śruby jaką chcesz mieć sensowną podziałkę - czyli odstęp między podstawowymi kreskami i dobierasz odpowiednią tarczę do podzielnicy. Stawiasz to na frezarkę, a jej w oprawkę zakładasz zaostrzony nożyk 60°, który wytnie/wydłutuje płytkie rysy podziałki, zrobiony np. ze złamanego gwintownika czy freza HSS.
Dalszych czynności nie ma co opisywać... te rysy można na upartego zrobić z użyciem podzielnicy także na płycie traserskiej, ale to będzie pieprzenie kotka przy pomocy młotka - głęboko nie natniesz.

Teraz proszę się nie śmiać, bo będzie opis jak to zrobić bez użycia poważnych narzędzi, prawdziwa prymitywna łatanina :mrgreen:
Na tokarce to trudniejsze i niestety mniej dokładne, ale także możliwe: trzeba wyciąć pasek papieru o długości ściśle równej obwodowi swego uchwytu trójszczękowego, z pomocą linijki podzielić go na tyle równych części, ile ma mieć Twoja podziałka i nakleić lub przymocować w inny pewny sposób do uchwytu (trzeba uważać, by nie popełnić czeskiego błędu, czyli żeby po założeniu paska na uchwyt tokarski przerw między kreskami było tyle, ile powinno być - że tak powiem... w tym wypadku to przeważnie liczba parzysta :D ).
Punkt spotkania początku i końca papierowego paska jest krytyczny - w tym miejscu musi być między sąsiednimi kreskami odległość identyczna jak między kreskami w dowolnym innym miejscu paska, od tego zależy dokładność wykonanej podziałki (która i tak będzie gorsza od podziałki naciętej na podzielnicy).
Mocujesz w uchwycie swój "surowy" pierścień przygotowany do nacięcia kresek i z pomocą analogicznego nożyka 60° i posuwu wzdłużnego nacinasz kreski na pierścieniu (dłuższe "milimetrowe", krótsze "0,1milimetrowe".
Obracasz uchwyt tokarki ręką, wykorzystując do możliwie dokładnego ustawiania kreski zaznaczone na pasku papieru i jakiś stabilnie umocowany wskaźnik, do którego ostrza ustawiasz owe narysowane kreski.
Da się zrobić również w taki dziwny "kowalski" sposób, sprawdzone nie tylko przy nacinaniu podziałki.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#4

Post napisał: kamar » 23 cze 2019, 14:28

pavyan pisze:
23 cze 2019, 11:55
trzeba wyciąć pasek papieru o długości ściśle równej obwodowi swego uchwytu trójszczękowego, z pomocą linijki podzielić go na tyle równych części, ile ma mieć
Prościej i dokładniej nakleić tzw. centymetr krawiecki :) (byli rekruci wiedzą co to takiego :))


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#5

Post napisał: pukury » 23 cze 2019, 15:10

Hej.
O ! tak !!

pzd.
Mane Tekel Fares


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#6

Post napisał: pavyan » 23 cze 2019, 16:47

Niestety, z nacinaniem podziałki nie jest to takie proste - długość opaski musi zgadzać się BEZ RESZTY z obwodem uchwytu.
Odstęp między kreskami, jego wartość liczbowa, nie jest istotna - istotne są RÓWNE odstępy i ilość kresek.
Trzeba podkreślić, że im większy jest uchwyt tokarski wykorzystany do tej pracy tym lepiej - dokładność wykonania podziałki tylko na tym zyska.

PS: A żółto-czerwony, jesienny centymetr odcinałem, zawsze po obiedzie.
Parszywy okres, ale choć jedno było dobre - miałem 20 lat :D
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Dorobienie podziałki śruby poprzecznej

#7

Post napisał: pukury » 23 cze 2019, 19:19

Hej.
No tak - obiad zjedzony - dzień zaliczony.
Jak nie tak dawno - a jednocześnie jak to dawno.

pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”