OUS-1 - imak nozowy

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#21

Post napisał: RomanJ4 » 17 gru 2011, 22:22

Zbych07 pisze:Nie wyobrażam sobie powrotu do klasycznych noży
niektóre materiały lepiej się toczy klasycznymi. Niektóre tworzywa sztuczne, metale kolorowe., drewno-jak kto lubi ten materiał. No i oczywiście ze stalki możemy zrobić każdy specyficzny nóż.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#22

Post napisał: panzmiasta » 17 gru 2011, 22:50

co racja to racja , krawiec kraje jak mu materii staje, rozwiązanie takie jest o tyle dobre że nie niszczycie ani nie przerabiacie bezpowrotnie maszyny, A jak się ma sprawa przestawienia noża w imaku , da lekko przestawić by zmienić kąt natarcia płytki , lekko w prawo lub w lewo ?I krótkie pytanie by nie zakładać nowego tematu bo widzę że posiadacie ous od dłuższego czasu... Ponieważ posiadam już swoją tokarkę w perfekcyjnym stanie a ous ma spełniać rolę frezarki- sprawdza się ? Jakie elementy można i z jaką dokładnością frezować . przykład - głowica od 126p ; . Czy traktować ją jako wiertarkę z możliwością wiercenia pod kątem


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#23

Post napisał: Zbych07 » 18 gru 2011, 07:39

panzmiasta pisze: A jak się ma sprawa przestawienia noża w imaku , da lekko przestawić by zmienić kąt natarcia płytki , lekko w prawo lub w lewo ?

I krótkie pytanie by nie zakładać nowego tematu bo widzę że posiadacie ous od dłuższego czasu... Ponieważ posiadam już swoją tokarkę w perfekcyjnym stanie a ous ma spełniać rolę frezarki- sprawdza się ? Jakie elementy można i z jaką dokładnością frezować . przykład - głowica od 126p ; . Czy traktować ją jako wiertarkę z możliwością wiercenia pod kątem
Ze zmianą kąta natarcia płytki w moim przypadki nie ma problemu tyle ..... że jeden z moich 2-ch OUSów ma podniesioną oś wrzeciono-konik o 40mm, dlatego mogłem zainstalować tak duży uchwyt, że nóż 20mm też się zmieści.

Mówiąc o toczeniu na OUS warto zaznaczyć, że daje on możliwości niedostępne innym małym tokarkom. Można na nim toczyć ( gdy nie potrzebujemy podparcia w koniku ) detale o sporych średnicach. Można bowiem do toczenia wrzeciono założyć na kolumnę, ustawić tak żeby "patrzyło" w kierunku konika i unieść nad łożem na potrzebną wysokość, oczywiście wymaga to uniesienia imaka nożowego na jakiejś solidnej podstawie.
Już słyszę głosy krytyki - mała sztywność !!!, wibracje!!! ... i takie tam. Osobiście tak podtoczyłem nawet detale stalowe. Nóż składak, małym wiórem poszło ok.


Co do frezowania na OUS to moja praktyka jest bardzo mizerna - dotychczas robiłem to dwukrotnie.
W obu przypadkach była to stal. Niestety w OUs na której to robiłem mechanizm precyzyjnego posuwu do frezowania był wadliwie
wykonany ( w drugim OUS którego niedawno kupiłem działa idealnie ). Jak maszynka nie wpadnie w wibracje ( a to zależy od wielu czynników ) to frezowanie jest OK.
Precyzyjnego frezowania jeszcze nie robiłem - nie miałem potrzeby.

Co do frezowania głowicy od Fiata to raczej blado to widzę - zbyt małe pole pracy.
Mało miejsca do mocowania ( mały stół teowy ). Żeby wyszło precyzyjnie trzeba to robić z jednego mocowania.

Jak uda mi się wzbogacić moje dwa OUSy o funkcję CNC to postaram się w istotny sposób powiększyć ich pole pracy. Pod koniec lutego założę odrębny watek w tym temacie mam nadzieję że otrzymam od Was trochę wsparcia "ideologicznego" :grin:.

Jako wiertarka maszynka sprawdza się dobrze , ponieważ jednak kolumna nie jest jakoś szczególnie wysoka ograniczeniem są gabaryty detalu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”