jaka emulsja do tokarki ?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#151

Post napisał: ALZ » 30 paź 2013, 10:01

Też zacząłem uzywać zamiast emulsji oleju i było super, ale. No właśnie za dużo było tych ale. Dopuki toczyłem metale to wszystko było niby ok, ale już obróbka tworzyw była problemem (nie wspomne o tekstolicie) bo doczyszczenie maszyny trwa. Po kilku tygodniach wysiadł mi silnik w wentylacji odciągowej i wtedy zwróciłem uwagę na otoczenie - wszystko było pokryte tłustym kurzem, wyglądało to jak 20 letnia nie myta kuchnia. Doszedłem do wniosku że co jest dobre w seryjnej produkcji przemysłowej wcale nie jest dobre dla amatora i okazyjnej pracy.



Tagi:

Awatar użytkownika

warczp
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 75
Rejestracja: 30 wrz 2013, 11:59
Lokalizacja: Swarzędz

#152

Post napisał: warczp » 30 paź 2013, 10:27

c64club pisze:warczp czyli nie ma starych receptur typu weź 10l oleju, wolno ogrzewając rozpuść 20g wodorotlenku sodu, następnie..... (czy coś w te tropy) :) Szkoda.
Możesz kombinować, ale dodatki lubią wchodzić ze sobą w reakcje - poprawisz jeden parametr, a dwa inne zepsujesz.


CNC-Fan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2013, 20:30
Lokalizacja: Poznań

#153

Post napisał: CNC-Fan » 28 kwie 2014, 14:21

Witam.
Wskrzeszam stary temat ale mam ważne pytanie.
Czy ktoś potkał się z chłodziwem firmy MOTOREX a dokładnie SWISSCOOL MAGNUM UX 200. czy jest ktoś kto może wypowiedzieć się w tym temacie i opisać działanie tego oleju.
Jest dość drogi a przedstawiciel chce mi go wkręcić.
Pozdrawiam
Lepiej pytać niż błądzić


sagan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:32
Lokalizacja: mars

#154

Post napisał: sagan » 01 gru 2014, 09:30

Odświeżę trochę temat pytaniem czy ktoś ma doświadczenie z emulsją syntetyczną BIOSYNT SPECJAL lub BIOSYNT OPTIMAL.
Podobno nie ksnące tylko czy na pewno? i jak zachowuje się w praktyce jeśli chodzi o klejenie maszyny, agresywność itp.


yagyelsky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 05 maja 2014, 07:55
Lokalizacja: Gdynia

#155

Post napisał: yagyelsky » 21 lip 2015, 22:55

Witam!
Temat mocno podupadł ale chciałem odkopać.
Jestem nowy w temacie a kupiliśmy w firmie tokarkę (bułgarska CU325). Maszyna będzie pracować mało i nie za często. Potrzebny był do niej olej do smarowania przekładni (Mobil Vactra), zakupiony w ilości 20l - najmniejsze opakowanie. Jako, że do tokarki wchodzą raptem 2 litry, to jest to zapas ogromny. Z drugiej strony, przydałoby się chłodzenie (maszyna ma wbudowany układ "polewania"). I tu nasuwa się pytanie - czy można stosować taki olej jako chłodziwo? Przeczytałem cały temat, była mowa o innych olejach - czy to samo dotyczy takiego typu? Czy rzeczywiście konieczna jest ingerencja w pompkę układu chłodzącego jeśli się chce podawać olej? Rozumiem, że lepkość oleju jest dużo większa niż emulsji, czy to znaczy, że pompka nie da sobie z nim rady?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#156

Post napisał: viper » 22 lip 2015, 08:47

Na zwykłej pompie odśrodkowej czyli takiej która tłoczy emulsje wodną możesz stosować każdy rodzaj cieczy. Olej ma inną gęstość ale to nie problem. Po prostu spadnie wydajność i to wszystko. Nic nie uszkodzisz. Jedynie zanieczyścisz sobie zbiornik wodny olejem

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#157

Post napisał: c64club » 27 lis 2015, 23:05

Ma ktoś odsprzedać 5 litrów Cimcoola lub Blasocuta?


Kubowy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2021, 14:49

Re: jaka emulsja do tokarki ?

#158

Post napisał: Kubowy » 01 cze 2021, 21:48

Od jakiegoś czasu oglądam filmiki tego gościa. Macie pomysł czym smaruje?
https://youtu.be/RSwM4OnFJws

Dodane 1 godzina 9 minuty 6 sekundy:
Już namierzyłem, przeczytałem sporo komentarzy i odpowiedzi pod filmami i znalazłem odpowiedź że używa Variocut C210 firmy Castrol


Ukaniu
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 03 paź 2017, 11:10
Lokalizacja: Jaktorów

Re: jaka emulsja do tokarki ?

#159

Post napisał: Ukaniu » 28 cze 2021, 11:25

Dołączę z pytaniem. Potrzebny olej do chłodziwa które będzie stało w maszynie używanej amatorsko.
Liczy się trwałość. Chwalą Blasocut - gdzie można kupić go w mniejszej ilości? ew. co jest jeszcze OK i można kupić w bańkach detalicznych 1, 5, L


yagyelsky
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 05 maja 2014, 07:55
Lokalizacja: Gdynia

Re: jaka emulsja do tokarki ?

#160

Post napisał: yagyelsky » 31 paź 2021, 20:55

Witam.
Jeśli pytanie jeszcze aktualne to próbki Blasera można otrzymać od firmy Abplanalp. Te próbki są po 20l - nie mają mniejszych.
My na warsztacie ostatnio przesiedliśmy się z Blasocut na Synergy 735. Jako chłodziwo moim zdaniem nieco grosze, ale trwałość Synergy jest nieporównywalnie wyższa. To chłodziwo rozpuszczalne więc wygląda prawie jak woda :)
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”