Problem z tokarką TUB 32 zatarte wrzeciono

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
WIT1993
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 28 gru 2010, 23:37
Lokalizacja: Lisowice

Problem z tokarką TUB 32 zatarte wrzeciono

#1

Post napisał: WIT1993 » 29 gru 2010, 00:26

Witam
Mam taki problem z moją tokarką TUB 32 mianowicie zaciera się wrzeciono gdy wrzucę większe obroty. Wszystko zaczęło się gdy przy toczeniu nóż trochę drgał i powierzchnia była niezbyt atrakcyjna. Postanowiłem więc dociągnąć trochę panewki. Zanim się do tego zabrałem sprawdziłem luz przykładając czujnik zegarowy do uchwytu i podważałem go kawałkiem rurki (luzu było 1mm!!!) Dociągnąłem więc panewki przednią z pół obrotu i tylną minimalnie. Luzu na uchwycie było nadal z 0,5 mm ale po odpaleniu maszyny na najmniejszych obrotach po 30 sekundach wrzeciono się zatarło więc popuściłem panewki do początkowego stanu i maszyna chodzi. Dodam jeszcze że przed dociąganiem mogłem uzyskać ok. 700 obrotów(na więcej skrzynia nie pozwala) a po dociągnięciu i ponownemu popuszczeniu panewek już ten zakres jest niemożliwy. Zastanawiam się więc co może być przyczyną tej awarii jeśli ktoś miał już podobny problem i co z tym zrobić z góry DZIĘKUJĘ za wszystkie odpowiedzi.
POZDRAWIAM



Tagi:


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#2

Post napisał: mike217 » 29 gru 2010, 01:34

Panewka miała za mało oleju i byc moze jest jajowata albo samo wrzeciono. Nie pozostaje Ci nic innego jak rozebranie całości i jeżeli jeszcze jest mozliwość ( rezerwa) doskrobanie panewek na nowo. Jest to zmudna praca i nie za bardzo da się ja zrobić mechanicznie. Przerabiałem to ostatnio w małej tokarce. Tokarnie na panewkach wymagają szczególnej dbałości ( smarowanie) a prawidłowo eksploatowane są bardzo dokładne. byc moze Twoje wrzeciono wymaga szlifu. Bez rozebrania się nie obejdzie.

Ps luzy o których piszesz świadczą raczej o agoni panewek..


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#3

Post napisał: IMPULS3 » 29 gru 2010, 07:46

Zwróc uwagę czy luz jest taki sam w kilku plaszczyznach czy tylko w jednej,np.góra-dól lub na boki. Jezeli większy luz jest w jednej pozcji to prawie na pewno otwór lub wrzeciono jest owalne. I ważna rzecz,powinien być w panewce od środka wlożony stożkowy klin który śrubą jest wyciągany na zewnątrz a który powoduje to że zabezpiecza panewkę przed samoistnym jej zaciskaniem na wrzecionie. Nie wiem czy ten klin jest w twojej tokarce, ale spotkalem się z takim rozwiązaniem.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 29 gru 2010, 10:17

Przy luzie 1 mm to on nie sprawdzi czy jest jajo trzeba rozebrac i pomierzyc.

Awatar użytkownika

Autor tematu
WIT1993
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 28 gru 2010, 23:37
Lokalizacja: Lisowice

#5

Post napisał: WIT1993 » 29 gru 2010, 11:55

Tak zrobię :wink: Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Jak rozbiorę maszynę napiszę co szwankowało :wink:
POZDRO

[ Dodano: 2011-02-16, 19:14 ]
I nastała w końcu ta wiekopomna chwila. Wrzeciono rozebrane w mak :mrgreen: Panewki nie są w najlepszym stanie. Przednia wyrobiona w kształcie kielicha. Wrzeciono wyobione w granicach 0,03-0,09mm. Wybiłem również tuleje stożkowe wciśnięte w obudowę(będą potrzebne do ewentualnego wyrównania średnic wewnętrznych na tokarce). Zastanawiałem się również aby wpakować jakieś łożyska stożkowe- co wy na to??? Acha zapomniałbym dodać na czopie z przedniej panewki bliżej uchwytu widać liczne pęknięcia wzdłuż czopu, które są dość równomiernie rozmieszczone co ok 5mm i zastanawiałem się dlaczego. Dużo pytań ale może znajdą się odpowiedzi :wink:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Tomiks
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 27 wrz 2012, 11:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re:

#6

Post napisał: Tomiks » 09 kwie 2018, 13:11

WIT1993 pisze:
29 gru 2010, 11:55
[...] na czopie z przedniej panewki bliżej uchwytu widać liczne pęknięcia wzdłuż czopu, które są dość równomiernie rozmieszczone co ok 5mm i zastanawiałem się dlaczego.
Pozdrawiam
Masz na myśli nacięcia umożliwiające regulację średnicy panewki i kasowanie luzu, czy jest jeszcze coś oprócz tego?
mike217 pisze:
29 gru 2010, 01:34
Panewka miała za mało oleju i byc moze jest jajowata
Brak oleju spowodowałby zatarcie zanim powstałby owal. Przyczyną jest raczej użytkowanie maszyny bez regularnego kasowania luzu na panewce.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z tokarką TUB 32 zatarte wrzeciono

#7

Post napisał: pukury » 09 kwie 2018, 14:20

Hej.
Przecież TUB32 ma smarowanie wrzeciona pod ciśnieniem .
Jak luzy są zbyt duże to ciśnienie spada i nie powinno się uruchamiać maszyny.
Zresztą jak pompa oleju nie pracuje to maszyny nie uruchomisz.
No chyba że jakiś Wacek coś tam zmostkował :evil:
Na forum o TUB32 było sporo - poszukaj i poczytaj.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Problem z tokarką TUB 32 zatarte wrzeciono

#8

Post napisał: pioterek » 09 kwie 2018, 19:23

W tej tokarce jest fabryczny silnik, a jeśli nie to jaki?

Awatar użytkownika

Tomiks
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 27 wrz 2012, 11:05
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z tokarką TUB 32 zatarte wrzeciono

#9

Post napisał: Tomiks » 11 cze 2018, 01:33

WIT1993 pisze:Dodam jeszcze że przed dociąganiem mogłem uzyskać ok. 700 obrotów(na więcej skrzynia nie pozwala) a po dociągnięciu i ponownemu popuszczeniu panewek już ten zakres jest niemożliwy.

Dlaczego skrzynia nie pozwala? Uszkodzona przekładnia wybieraka? Dociągnięcie i puszczenie panewek uszkodziło go jeszcze bardziej?

Wg DTR luz wrzeciona ustawia się na tyle ścisło aby dawało się nim obrócić ręką. Nie może więc taka ścisłość być przyczyną zacierania po jakimś czasie - jak piszesz.

Żeby osiągnąć pełne obroty wrzeciona w tej szybkoobrotowej tokarce potrzebna jest duża moc. Nie bez powodu jest tam silnik 7kW. Sprawdź czy nie masz luźnych i zaolejonych pasków od silnika, bo wtedy tej mocy nie przenoszą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”