Dobór noża i płytki do gwintowania!!!

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#11

Post napisał: panzmiasta » 19 wrz 2012, 01:50

tomcat65 pisze:I jeszcze pod warunkiem, że tarcza uchwytu nie jest nakręcana na wrzeciono. Wtedy przy lewych może się odkręcić.


I właśnie wtedy daje się " robaczka " którego ja polecam i w swoim osiołku zastosuję a będzie kosztował grosze :twisted:


perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam

Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#12

Post napisał: pabloid » 19 wrz 2012, 12:58

panzmiasta pisze: właśnie wtedy daje się " robaczka " którego ja polecam i w swoim osiołku zastosuję a będzie kosztował grosze
Jeśli juz takie prymitywne rozwiązanie to przynajmniej 3 sztuki na obwodzie co 120 stopni, równomiernie dokręcone. Jeden spowoduje przekoszenie tarczy.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#13

Post napisał: dziabi3 » 22 wrz 2012, 01:59

Andrzej 40 pisze:
dziabi3 pisze:rudolf26
mylisz się trochę bo aby gwintować lewe gwinty nie trzeba gwintować od tyłu , można obalić nuż do góry nogami i włączyć lewy obroty i gra gitara
Jeżeli nóż po odwróceniu da się ustawić w osi. Dosyć karkołomny pomysł trudny do zrealizowania w normalnym imaku.
olewam polskie znaki bo i tak niedługo kupią nas Niemcy albo Rosja :mrgreen:

a tak poważnie i z ciekawości co za tokarka ma nakręcany uchwyt że trzeba się o to martwić ?????

Awatar użytkownika

panzmiasta
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 788
Rejestracja: 17 gru 2011, 18:13
Lokalizacja: MALBORK

#14

Post napisał: panzmiasta » 22 wrz 2012, 10:01

Broń człowiecze polskości jeśli możesz bo kiedyś będziesz chciał a nie będziesz już mógł ;[ . Co do tych uchwytów to nie są one nakręcane, nakręca się tarcze zabieraka , co do jej kotwiczenia ... u mnie odkręciła się na prawych obrotach - winą był falownik a właściwie jego dobre hamowanie , na całe szczęście było to już prawie po zatrzymaniu wrzeciona . Oczywiście wtedy pomyślałem o robaku [ nie żeby zalać :twisted: ] , samo jego położenie też nie było przypadkowe -tak jak kolega Pabloid by robił , założyłem że skasuje nieco bicie 0,05-0,06mm wkręcając robaka tam gdzie odchylenie zegara było największe i ... i tyle , odchyłka się nie zmieniła nawet jedną setkę ;] . tak że wierćcie zabieraki i wkładajcie tam robaki.

PS: nie wiem jak jest w chinkach , ale ous1 ma zabierak nakręcany i wszystkie stare poniemieckie jakie miałem oraz angielska B.S. . Jeśli ktoś zapyta dlaczego robak ? Nie chciałem dla bezpieczeństwa żeby wystawało coś co mogło by mnie uszkodzić ,pozdrawiam
perfekcyjna B. S. , OUS 1 - Oświęcim 1066/72r; Pozdrawiam


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#15

Post napisał: dziabi3 » 22 wrz 2012, 10:14

zasiałeś ziarno niepewności , bo sam jestem ciekaw jak to jest u mnie , czyżby tarcza zabierakowa była częścią wrzeciona??

muszę poszukać


a z robaczkiem to jedyne słuszne wyjście


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#16

Post napisał: skoczek » 22 wrz 2012, 13:25

dziabi3 pisze:olewam polskie znaki bo i tak niedługo kupią nas Niemcy albo Rosja :mrgreen:
Wybacz że tak bezczelnie - ziarno niepewności to może Kolega panzmiasta zasiał, ale ziarno ignorancji u Ciebie już kiełkuje :/. Jeszcze wspomnisz słowa pierwszego zdania jakie napisał Kolega panzmiasta o obronie polskości...

Chyba lepiej będzie jak Kolega będzie się wypowiadał tylko w temacie Macha3 i CSMIO. Tamte wypowiedzi się lepiej czyta.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#17

Post napisał: dziabi3 » 22 wrz 2012, 19:19

skoczek

Kolego bez obrazy ale będę wypowiadał się gdzie chce i na jaki temat chcę, nie wiem ile masz lat może pochodzisz z pokolenia które chciało budować Polskę i tak robiło , ja niestety jestem świadkiem jak bez szczelnie jest ona niszczona i to w świetle prawa.

Moja wypowiedz na temat Rosji i Niemiec niesie w sobie głębsze przesłanie , które jest co dziennie do zaobserwowania w np wiadomościach.

Chodzi mi o to jak my małe robaczki możemy bronić Ojczyzny jak nas sprzedaje Polski rząd, nawet gdybyś wyszedł na ulicę i wziął sprawę w własne ręce to odpowiednie służby pokazały by ci gdzie twoje miejsce.

Dlatego moje nastawienie jest taki a nie inne skoro polak polakowi świnią jest.

To by było tyle na temat mojego nastawienia do panującej sytuacji w mojej Ojczyźnie

Temat jest o czym innym więc wróćmy do niego


egi
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 maja 2010, 08:32
Lokalizacja: katowice

#18

Post napisał: egi » 22 wrz 2012, 21:53

Witaj Kolego,
Ja osobiście używam płytek Carmexa, pełnoprofilowych, tokarka manualna, noże Pafany i Iskara
http://fanar.pl/katalogi/carmex_typZ.pdf
Używam płytek pełnoprofilowych ponieważ skrawają przyrost na średnicy i zaokrąglają szczyt. Toczenie na wyższych obrotach, na stronie masz dostepną tabelę doboru obrotów do średnicy i skoku gwintu. Toczenie z chłodzeniem daje lepsze rezultaty, gładkość i geometria rewelacyjna. Generalnie zakup dość kosztowny bo do każdego skoku musisz mieć osobną płytkę ale szybkość pracy i jakość wyrobu daje zadowolenie.
Pozdro Seb


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#19

Post napisał: dziabi3 » 23 wrz 2012, 20:49

egi

potwierdzam słowa kolegi tak samo robię i jest ok , nawet używam tego samego typu narzędzi lecz innego producenta

płytka profilowana pozwala toczyć gwint i nie martwić się o średnice zewnętrzna , bo płytka także i ją skrawa

po prostu toczymy gwint do momentu kiedy sprawdzian zaczyna nam się wkręcać na gwint , a wtedy cała geometria gwintu na pewno będzie prawidłowa

takie płytki mają jedną wadę stawiają większy opór niż nie profilowane szczególnie w końcowych przejściach , co na małych tokarkach może powodować drżenie lecz zaniżenie odrobinę średnicy pod gwint eliminuje to a o zaniżoną średnice nie trzeba się martwić bo płytka spiętrza (pole) szczyt gwintu o jakieś 0.15 mm w sensie ugniata , mówię tu o skoku od 1,5 w górę , wiec jeśli zaniżymy o 0.15 średnicę pod gwint to po gwintowaniu uzyskamy więcej o te 0.15 oczywiście o ile nie dodamy za dużo

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#20

Post napisał: ALZ » 21 paź 2013, 00:54

Muszę kupić nóż do gwintów wewnętrznych 12 x 2 i wybór padł na AKKO bo ceny niezłe a nóż bedzie rzadko używany. Mam tylko problem bo katalog po turecku i "doczytałem" że interesujący mnie nóż jest od średnicy 12 mm i nie wiem czy mam rozumieć że 12 mm to bezwzględna srednica minimalna czy już gwint 12 nim wytnę. Może któryś z kolegów może rozwiać moje wątpliwości??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”