Czy ktoś to dla mnie wykona?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#11

Post napisał: mobok » 02 paź 2010, 14:34

pukury,
Właśnie przeczytałem, że teflon jest do tego beznadziejny więc możemy odpuścić sobie teflon. Plastik odpada, bo jest głośny, twardy i najlepiej coś zbliżonego do kauczuku.
A te kółeczka jak myślicie z czego są wykonane?
Obrazek
Poza tym można np. zrobić bez miejsca na łożysko i żeby cała powierzchnia kółka trzymała się gwintu, tak aby kółko nie było luźne. Można też w środek kółka dać "rdzenie" metalowe żeby dziurka się nie wyrabiała. Już właśnie w plastikowych kółkach tak miałem, że dziurka się wyrobiła po 3 godzinach i kółka są strasznie luźne. Chodzi po prostu o takie kółka które nie bedą się "luzowały" i będą ciche i przyczepne.
maga11,
A gdzie są takie tanie te łożyska?
W tych wymiarach:
średnica 4 mm, grubość 2 mm i otwór wewnętrzny 1.5 lub 1.6 mm.
No chyba, że pomoglibyście mi znaleźć tanio takie łożyska to kółka może bym kupił już jakieś gotowe bo generalnie chodzi mi o koszty i jakbym kupił łożyska i kółka to dużo to wyniesie, ponad 60 zł a tak to zaoszczędziłbym na kółkach lub łożyskach.
Oczywiście kółeczka możemy zrobić z czego innego. Czekam na propozycje.
Pozdrawiam ;)



Tagi:


maga11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2008, 14:21
Lokalizacja: Wlkp

#12

Post napisał: maga11 » 02 paź 2010, 16:05

mobok pisze: A te kółeczka jak myślicie z czego są wykonane?
Pewnie Plexi
A gdzie są takie tanie te łożyska?
W tych wymiarach:
średnica 4 mm, grubość 2 mm i otwór wewnętrzny 1.5 lub 1.6 mm.
http://allegro.pl/lozysko-1-5x4x2-681xz ... 05236.html 5 zł/szt

Boje się że koło bez łożyska/rdzenia będzie tarło bokiem o nakrętkę lub/i trucka i też się wyrobi.
A kauczukowe koło na mosiężnej piaście ? Były kiedyś takie kółka w magnetofonach albo czymś podobnym, może to można by przerobić ?

pozdrawiam


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#13

Post napisał: mobok » 02 paź 2010, 16:23

maga11 pisze:
mobok pisze: A te kółeczka jak myślicie z czego są wykonane?
Pewnie Plexi
A gdzie są takie tanie te łożyska?
W tych wymiarach:
średnica 4 mm, grubość 2 mm i otwór wewnętrzny 1.5 lub 1.6 mm.
http://allegro.pl/lozysko-1-5x4x2-681xz ... 05236.html 5 zł/szt

Boje się że koło bez łożyska/rdzenia będzie tarło bokiem o nakrętkę lub/i trucka i też się wyrobi.
A kauczukowe koło na mosiężnej piaście ? Były kiedyś takie kółka w magnetofonach albo czymś podobnym, może to można by przerobić ?

pozdrawiam

O, no no wielkie dzięki, nigdzie nie mogłem ich znaleźć tylko dalej mi się nie opłaca tych łożysk jak w sklepie www.grand-fingers.pl są po 22 zł za 4 sztuki. A nie masz może znajomości, załatwić takie łożyska po jakie 2-3 zł? Może mógłbyś jeszcze poszperać w internecie? Byłbym bardzo wdzięczny. Pewnie ten sklep też skądś skupuje i podwyższa cenę bo inaczej by nie funkcjonował. Te kółeczka wydaje mi się, że nie są z plexi bo by się ślizgały a słyszałem o nich, że są dość przyczepne i bardzo ciche ale niestety pękają i się szybko rozsypują.
Naprawde wielkie dzięki, pozdrawiam.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#14

Post napisał: MlKl » 02 paź 2010, 16:57

Nikt ci tego na piękne oczy, czy za grosze nie zrobi. Za toczenie uszczelek do wiatrówek wziąłem się, bo nikt się tego nie chciał podjąć. Na twoim miejscu bym spróbował zrobić sobie mini tokareczkę z jakiegoś silniczka, i pobawiłbym się sam. Inaczej taniej ci wyjdzie kupić gotowe kółeczka.

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: M 52 » 02 paź 2010, 17:56

Jak ma być tanio, to może wyskrob własnoręcznie pilnikiem na wiertarce. Jak się postarasz, to wyjdzie przyzwoicie i tanio. Dawniej tak pracowali modelarze, jest nawet opis w książce Wojciechowskiego. Przez czas trwania tego wątku już byś miał swoje kółeczka.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


maga11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2008, 14:21
Lokalizacja: Wlkp

#16

Post napisał: maga11 » 02 paź 2010, 18:11

Pewnie łożyska za 2 zł tez można kupić tylko pewnie przy ilości około kartona albo palety ;)

Obawiam się że koledzy dobrze radzą, najtaniej będzie kupić albo zacząć toczyć na wiertarce.
Poza pilnikiem, przy plastiku w grę wchodzi też nóż tokarski z odpowiednio zaostrzonego gwoździa albo złamanego wiertła:) całkiem efektywne narzędzie.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#17

Post napisał: MlKl » 02 paź 2010, 18:24

4,20 zł na Allegro kosztuje gotowa całość - deska z czterema kółkami. O czym my tu rozmawiamy? Nawet jak kółka są na buksach, to się opłaca kupić je i tylko wstawić łożyska - wyjdzie po złotówce za sztukę bez żadnych kombinacji.


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#18

Post napisał: mobok » 02 paź 2010, 19:25

MlKl pisze:4,20 zł na Allegro kosztuje gotowa całość - deska z czterema kółkami. O czym my tu rozmawiamy? Nawet jak kółka są na buksach, to się opłaca kupić je i tylko wstawić łożyska - wyjdzie po złotówce za sztukę bez żadnych kombinacji.
Możesz wysłać link? Chyba wiem jaka... Takie kółeczka mam i są badziewne, poza tym jeżeli miałbym tam wcisnąć łożysko to byłoby duużo zabawy z rozwiercaniem kółeczka.


maga11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2008, 14:21
Lokalizacja: Wlkp

#19

Post napisał: maga11 » 02 paź 2010, 19:58

mobok pisze:Takie kółeczka mam i są badziewne, poza tym jeżeli miałbym tam wcisnąć łożysko to byłoby duużo zabawy z rozwiercaniem kółeczka.
Ok, tylko powinieneś sobie zdawać sprawę z 2 rzeczy:

1) Musisz określić z czego mają być te kólka, bo na razie to nie wiadomo

2) Jeśli zlecasz ich wykonanie wg własnego projektu, to na pewno będą kosztować więcej niż te dostępne w sklepie w sieci, produkowane masowo.

W innym przypadku zostaje to co koledzy radzili, samodzielna próba wytoczenia z pomocą małego silniczka lub wiertarki.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 paź 2010, 22:26 przez maga11, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: pasierbo » 02 paź 2010, 21:51

Te przezroczyste mogą być z PELD Polietylen niskiej gęstości. Robią z tego pojemniki na szamę albo opaski do kabli.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”