Wartość tokarki w latach 1990 - 1995

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
ecodaro21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2010, 18:58
Lokalizacja: kielce

Wartość tokarki w latach 1990 - 1995

#1

Post napisał: ecodaro21 » 10 cze 2010, 18:59

Pisze prace magisterską na temat opłacalności remontu lub wymiany tokarki na nową. Niestety w jednym ze wzorów potrzebuje ceny tokarki w 1995 roku. Konkretnie chodzi o tokarke Tux 50b. Ogólnie chciałbym wiedziec mniej więcej w jakich cenach były tokarki przed denominacja złotego. Chciałbym jeszcze zapytać czy ktoś nie wykonywał w ostatnich dwóch, trzech latach remontu (najlepiej kapitalnego) jakiejkolwiek tokarki uniwersalnej i mógłby mi powiedzieć w jakich granicach mieści się koszt remontu takiego urządzenia.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5774
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 10 cze 2010, 21:28

Koszt remontu kapitalnego obrabiarki, o ile jest dobrze zaplanowany powinien oscylować wokół 70% ceny nowej maszyny. Ze starych podzespołów możesz wykorzystać odlewy żeliwne. Bezwzględnie dla maszyny kwalifikowanej do remontu należy wymienić wszystkie elementy współpracujące. Łoże jest stare, choć geometria wyprowadzona na nowo (przefrezowane, przeskrobane prowadnice), za to uzupełnia się np. suport odpowiednimi nakładkami ślizgowymi.

Oczywiście nowe wszystkie wałki i koła zębate. Przy zastąpieniu silnika trójfazowego (tak się robi) silnikiem o regulowanej prędkości (np. prądu stałego) zmniejszasz ilość przekładni mechanicznych (na kołach zębatych) do dwóch, trzech. Czasem dodajesz układ przełączający je automatycznie. Oczywiście nowe śruby kulowe z nakrętkami. O łożyskach nie wspomnę. Korzystnie jest zastąpić elementy mechaniczne sterowaniem CNC (Sinumerik, Pronum).

Każdy inny remont nie powinien być uważany za kapitalny. Obrabiarka po remoncie kapitalnym powinna nie tylko odzyskać dawną dokładność, ale nabrać cech aktualnych dla obecnie produkowanych maszyn. Dotyczy to nie tylko nowoczesnego sterowania, ale np. układów zabezpieczających, czy - banalne - zgodnych z zasadami bezpieczeństwa osłon, blokowanych podczas pracy maszyny.

Moja firma robi czasem remonty - stąd właśnie mam informacje, ile procentowo kosztuje remont (czasem jest droższy, ale wysezonowane łoże opłaci się wykorzystać).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”