Jak precyzyjne zamocować przedmiot w uchwycie 4-szczękowym?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

Jak precyzyjne zamocować przedmiot w uchwycie 4-szczękowym?

#1

Post napisał: rudzik6 » 08 paź 2009, 14:00

Witam, mam takie teoretyczne pytanie, które mnie nurtuje. Np. mam uchwyt 4-szczękowy z niezależnymi szczękami, montuje w nich sztabkę np. aluminiową, powiedzmy prostokąt 100mm na 70mm, grubość powiedzmy 20mm. Chcę precyzyjnie roztoczyć otwór pod np. łożysko o srednicy powiedzmy 30mm ale gdzieś z boku nie symetrycznie, powiedzmy, że srodek tego otworu będzie 40mm od jednego i 40mm od drugiego boku. Jak precyzyjnie uregulować szczeki aby dokładnie trafic wiertłem, potem wytaczkiem w wymagany punkt i obszar wytaczania. Może zakładam kieł na konik, montuję przedmiot w uchwycie 4-szczękowym i tak reguluje , aż czubek kła trafi w natrasowany srodek wytyczonego otworu?? Jak to sie robi? Przeciez dociskanie szczęk może spowodować przesunięcie tego punktu? Jak robia to fachowcy?

Pozdrawiam

Wiesiek


próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Jak precyzyjne zamocować przedmiot w uchwycie 4-szczękow

#2

Post napisał: WZÓR » 08 paź 2009, 16:38

rudzik6 pisze:... Przeciez dociskanie szczęk może spowodować przesunięcie tego punktu? ...
Pytanie o ile i czy przesunięcie tego punktu jest tak istotne w tym momencie.
zakładam kieł na konik, montuję przedmiot w uchwycie 4-szczękowym i tak reguluje , aż czubek kła trafi w natrasowany srodek wytyczonego otworu??
Możesz wykorzystać ten sposób i roztoczyć wstępnie otwór na wymiar np.FI20.0, dokonać pomiaru i w razie konieczności dokonać korekty ustawienia detalu w uchwycie.
Jakiego typu uchwyt chcesz stosować ...? (patrz;zdj.)
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak precyzyjne zamocować przedmiot w uchwycie 4-szczękow

#3

Post napisał: CFA » 08 paź 2009, 16:57

rudzik6 pisze: Chcę precyzyjnie roztoczyć otwór pod np. łożysko o srednicy powiedzmy 30mm ale gdzieś z boku nie symetrycznie, powiedzmy, że srodek tego otworu będzie 40mm od jednego i 40mm od drugiego boku.
Czyli tylko wymiar precyzyjny (pod łożysko) a położenie już nie?
Jeśli zadowoli Cie taka dokładność położenia jak opisałeś, to tak zrób.
Jeśli chcesz dokładne położenie, to zrób z dokładnym położeniem na frezarce otwór mniejszy H7 i do tego otworu się ustaw na czujnik na tokarce.
Sprawdź jeszcze raz na czujnik położenie przed ostatnimi operacjami -wykończeniem otworu.

Trochę "popukasz" i nabędziesz wprawy :-)


Endrju76
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 30 wrz 2008, 21:17
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: Endrju76 » 08 paź 2009, 21:39

Witam
Do ustawienia wytrasowanego punktu możesz użyć też rysika traserskiego na podstawce i kręcąc uchwytem przestawiam odpowiednio szczęki. Po wstępnym wywierceniu możesz korygować ustawienie detalu jak proponuje WZÓR. Tak robiłem a na rysik mówiliśmy parasol.
Powodzenia
Endrju
Zaznacz "POMÓGŁ" - to nie boli


zdzicho
Posty w temacie: 1

#5

Post napisał: zdzicho » 08 paź 2009, 21:47

Proponuję użyć czujnka zegarowego i matematyki . Ja tak robię i działa. Możesz ustawić do 0,01 mm - trzeba tylko trochę cierpliwości.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#6

Post napisał: rudzik6 » 09 paź 2009, 01:13

Czyli nie jest to takie łatwe, jest trochę ustawiania-celowania;) To pytanie na razie było czysto teoretyczne, nie mam jeszcze takiego uchwyty. Mam normalny uchwyt samocentrujący 3-szczękowy. Tak sobie myślę, tu przydałoby sie takie specjalne dwu osiowe imadełko montowane na tarczę w uchwyt, można by sobie dokładnie skorygowac ustawienie. No ale zbyt dyża chyba masa i brak wyważenia.
ja chyba sobie wykonam taka specjalną tarczę montowaną w szczęki tradycyjnego uchwytu, a do tej tarczy będe przymocowywał obrabiany materiał.
dziękuję za Wasze uwagi.

Acha, a jeszce takie pytanie, przecież jak ustawię w takim uchwycie 4-szczękowym i okaże się, że trzeba np przesunąc o np 0,5mm to jak to robicie? trzeba z jedej strony poluzowac szczęke a z drugiej docisnąc..hm, jednoczesnie zwalniając pozostałe szczeki aby nie trzymały zbyt mocno, aby dało sie przesuwac...młoteczkiem stukamy?? To wygląda na upierdliwe celowanie??

Pozdrawiam

Wiesiek
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 09 paź 2009, 18:25

rudzik6 pisze:...Acha, a jeszce takie pytanie, przecież jak ustawię w takim uchwycie 4-szczękowym i okaże się, że trzeba np przesunąc o np 0,5mm to jak to robicie? trzeba z jedej strony poluzowac szczęke a z drugiej docisnąc..hm, jednoczesnie zwalniając pozostałe szczeki aby nie trzymały zbyt mocno, aby dało sie przesuwac...młoteczkiem stukamy?? To wygląda na upierdliwe celowanie??...
Można też pomiędzy detal , a właściwą szczękę uchwytu podłożyć blaszkę 0,5mm , a drugą szczęką docisnąć i obejdzie się bez stukania młoteczkiem.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 09 paź 2009, 18:57

rudzik6 pisze: przesuwac...młoteczkiem stukamy?? To wygląda na upierdliwe celowanie??
Przesadzasz :-). Zrób sobie to co opisujesz - tarczę do mocowania detalu (Planscheibe)
i będziesz miał łatwiej z ustawianiem. Poluzujesz trochę łapki i popukasz trochę i da się ustawić detal z dokładnością do 0,01.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#9

Post napisał: Mariuszczs » 09 paź 2009, 21:00

Jak ci wyjdzie 0,5mm wzdłuż szczęki to cud, zwykle wychodzi po skosie i sie kręci tymi szczękami i kręci i np po godzinie jest ok :) .
Wole jak się da zamontować to na planszajbie i dociskami frezerskimi przyłapać, pół minuty, parę puknięć młotkiem i na czujniku poniżej 0,01mm.
Miałem kiedyś takie duże krzywki i trzeba było złapać otwór żeby był centrycznie - masakra - bo nie dość że się przesuwało na bok to od razu kręciło i to na dwu szczękach mniej niż na dwu pozostałych.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#10

Post napisał: rudzik6 » 10 paź 2009, 12:35

Mariuszczs pisze:Jak ci wyjdzie 0,5mm wzdłuż szczęki to cud, zwykle wychodzi po skosie i sie kręci tymi szczękami i kręci i np po godzinie jest ok :) .
Wole jak się da zamontować to na planszajbie i dociskami frezerskimi przyłapać, pół minuty, parę puknięć młotkiem i na czujniku poniżej 0,01mm.
Miałem kiedyś takie duże krzywki i trzeba było złapać otwór żeby był centrycznie - masakra - bo nie dość że się przesuwało na bok to od razu kręciło i to na dwu szczękach mniej niż na dwu pozostałych.
A no właśnie, więc nie kupię uchwytu 4 szczękowego, a jedynie wytoczę planszajbę do mocowania . Oszczędże trochę kaski.

Pozdrawiam

Wiesiek
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”