Tokarka CNC do drewna - Przeróbka

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Klyzon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2008, 00:01
Lokalizacja: Radomsko

Tokarka CNC do drewna - Przeróbka

#1

Post napisał: Klyzon » 16 mar 2009, 00:27

Witam. Mam zamiar przerobić tokarko-kopiarke do drewna firmy Hempel na tokarkę CNC.Maszyna toczy element za pomoca dwóch noży zamontowanych w uchwytach ma suporcie poprzeczym.W suportach zamontowane są noże styczne.Suporty nożowe działają na zasadzie dzwigi:z jednej strony zamontowane sa tulejki obrotowe które są prowadzone po szablonie a z drugiej strony sprężyny dociskające je do szablonu.Pierwszy nóż można zablokować tak aby wstępnie obtaczał element na wymiar okulara znajdującego się między suportami.Potrzebuje dokonać takiej przeróbki ponieważ posiadam bardzo duzo zamówień i przestawienie,ustawianie szablou i jego zmiana jest bardzo uciążliwe.Według moich założeń suportami nożowymi sterowały by dwa silniki krokowe ze srubami.Nakrętka byłaby zamontowana na suporcie.Posów jest stały i realizowanyza pomocą listy przymocowanej do suportu i zębatki napędzanej przez przekładnie pasową z silnika.Nie wiem jakie silniki i sterowniki zastosować a także czym to sterować.Dokładość nie musi być duża.Proszę o pomoc w razie czego moge podesłać jakieś zdjęcia maszyny.



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 16 mar 2009, 00:43

Po przeróbce na CNC wzorzec będzie w postaci programu. Suport trzeba odsprzęglić i zastosować odrębny silnik. Sanki narzędziowe napędzamy drugim silnikiem. W zależności od średnicy toczenia można zastosować dwa imaki (po obu stronach materiału) a w nich zamocować dwa różne noże.
Fotki mile widziane.


Autor tematu
Klyzon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2008, 00:01
Lokalizacja: Radomsko

#3

Post napisał: Klyzon » 16 mar 2009, 01:14

Interesuje mnie tylko przerobienie imaków nożowych na sterownie cnc.Posów poprzeczy jest ok ,w drewnie nie ma to takiego dużego znaczenia jak w metalu.Jakim programem to sterować i jakie silniki i sterowniki zastosować.Planuje zastosowac tam śruby trapezowe.Najczęściej pierwszy nóż toczy zgróbnie a drugi wykańczająco.Z tył posiadam dwa suporty stałe do noży stycznych kształtowych które wykańczają końcowo bardziej skąplikowne kształty.Noże te mają dokładnie kształt danego elementu i przejerzdzają pod nim.Ze względu na koszty ok 1500-2000 za nóż są stosowane tylko przy dużej produkcji.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 16 mar 2009, 06:06

jak na nóz mozesz wydac 2 tysiące to i równie dobrze mozesz wydac na srube kulowa pociągową kilkaset zł - dokładniejsza od trapezówki chociazby w tym względzie ze po zakonczeniu programu nóz wraca na swoje miejsce zerowe z dokładnością powiedzmy 0,02 mm a nie 0,5mm, pod machem bez problemu pojdzie, program to krzywa konturu z jednej strony
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 16 mar 2009, 08:20

Klyzon pisze:Interesuje mnie tylko przerobienie imaków nożowych na sterownie cnc.Posów poprzeczy jest ok
Obydwa posuwy muszą być sterowane "komputerem" inaczej nic z tego nie będzie. Poza programem Mach można użyć Step2CNC, czy wręcz TURBOCNC (pod DOS). Jeśli maszyna ma być na produkcji, to napęd wyłącznie śrubami kulowymi.


Autor tematu
Klyzon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 15 lut 2008, 00:01
Lokalizacja: Radomsko

#6

Post napisał: Klyzon » 16 mar 2009, 16:21

Dziękuje za rady.Myślę o zostosowaniu śrub trapezowych ponieważ ta dokładność będzie mi odpowiadała.W moim przypadku to najważniejsze jest to aby maszyny nie ztoczyła za dużo.Toczenia idą potem na automat szlifierski i są szlifowane na wymiar.Na toczeniu zostawia się z reguły 1-1,5 zapasu na szlifowanie.Kiedyś może będe myślał o śrubach kulowych ale narazie wchodzę w temat.Z reguły dokładność wymiarowa nie jest taka ważna co powtarzalnośc kształtowa więc problem odpada.Wieczorem wrzucę zdjęcia maszyny bo z tak na sucho to ciężko jest wam mi pomóc.Nadal nie wiem jakie silniki zastosować ..Na co zwracać uwagę przy zakupie silników i sterowników? Może mogliby coś doradzić.Interesuje mnie także w jakim programie cad/cam można takie model elementu w miare bezpoleśnie i szybko wykonać.Kształty są proste , z reguły łuki wklęsłe lub wypukłe.

[ Dodano: 2009-03-16, 16:25 ]
Kolego Leo przeróbka napędu posówu poprzecznego odpada ponieważ musiałbym zastosować serwo .Wózek jest duzy i ciężki krokówka go nie ruszy.Porusza się między krańcówkami.Na moje oko wystarczyło by tylko dograć wirtualną szybkośc posuwu w programie do tej w rzeczywistości co nie jest znowu takie trudne.Chyba że sie mylę

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 634
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#7

Post napisał: tanifon » 16 mar 2009, 16:28

hehe wiedziałem ze kolega bartuss1 się odezwie ;D

Pozdrawiam;)
artstudio - program od ktorego zaczynalem swoja przygode z komputerami


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 16 mar 2009, 16:36

Klyzon pisze:Na moje oko wystarczyło by tylko dograć wirtualną szybkośc posuwu w programie do tej w rzeczywistości co nie jest znowu takie trudne.
Co mogę dodać... powodzenia.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 16 mar 2009, 16:43

witam.
obawiam się że jednak się mylisz .
posuw poprzeczny i wzdłużny musi być skorelowany .
w innym przypadku skąd maszyna będzie " wiedzieć " że ma toczyć ten właśnie kształt .
jak by to było - jednym palcem uruchamiasz maszynę ( jeden posuw i wrzeciono ) a drugim komputer ( do sterowania drugiego posuwu ) .
chyba nic z tego nie wyjdzie .
jak masz robić takie " akrobacje " to chyba taniej i prościej było by zrobić drugą maszynę - tylko do tego celu .
na kopiarce jedziesz długie serie - a na drugiej ( bardziej elastycznej w działaniu) mniejsze .
jak zaczniesz przerabiać obecną to zejdzie tyle czasu że przędzej zarobisz na nową .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Tomasz K
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2009, 11:05
Lokalizacja: Budzyń
Kontakt:

#10

Post napisał: Tomasz K » 16 mar 2009, 17:06

Witam wszystkich i ja ostatnio zastanawiałem się nad przerobieniem tokarko-kopiarki do drewna na tokarkę cnc tylko że nie jestem pewien kilku spraw np. jakie muszą być silniki krokowe mocne aby podołał w produkcji dziesięciogodzinnej jaki byłby orientacyjny koszt przerobienia maszyny wystarczy 8 000,00zł? mam Mach3Turn i pobrałem do rysowania eduCAD 2.5 CNC tylko że w eduCad nie można robić rysunków do toczenia jaki najlepiej pobrać program? Mogę prosić o jakieś namiary? Chciałbym pierwsze zobaczyć jak się rysuje np. tralki za chwilę postaram się wysłać fotkę maszyny którą chciałbym przerobić

[ Dodano: 2009-03-16, 17:20 ]
Maszyna może jest stara ale jest bardziej stabilna i solidniejsza od nowych posiadam takich 4szt

[ Dodano: 2009-03-16, 17:23 ]

[ Dodano: 2009-03-16, 17:52 ]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”