Mam stożek Morsea założony w uchwyt tokarski.
Teorię znam wpinamy czujnik zegarowy w imak. I korygujemy kąt sanek aż przestanie się igła ruszać przy przesuwaniu sanek.
Wtedy są ustawione idealnie pod przetoczenie takiego samego stożka.
Jednak nie mogę ich ustawić. W którą stronę pukać młotkiem sanki ...
Re: Jak ustawić sanki do przetoczenia Morsea?
: 05 mar 2021, 21:45
autor: TOP67
Kierunek jest chyba oczywisty. Zresztą jak pukniesz w złą stronę, to różnica się powiększy.
Może za mocno dokręciłeś sanki i pukasz za słabo?
Coś się zmienia po pukaniu?
Re: Jak ustawić sanki do przetoczenia Morsea?
: 05 mar 2021, 22:15
autor: Grzegorz53
koala.g pisze:Mam stożek Morsea założony w uchwyt tokarski.
Takie mocowanie nie ma sensu, pierwszy błąd powstaje na szczękach, które teoretycznie powinny być zatoczone na średnicę włożonego kła, drugi błąd jest na powierzchni kła, która w tym miejscu nie jest szlifowana a tylko toczona i to zgrubnie. Jeżeli wykorzystujemy powierzchnię szlifowaną chwytu kła do ustawienia kąta sanek, to kieł musi być zamocowany w kłach. W uchwycie mocujesz wałek i toczysz na nim stożek około 60°, w pinolę konika wkładasz kieł wewnętrzny i teraz mocujesz kieł wzorcowy. W ten sposób kieł jest ustawiony w osi toczenia. Możesz też wykorzystać kieł włożony w gniazdo wrzeciona, przy zdjętym uchwycie, ale możesz akurat nie mieć tego rozmiaru kła lub tulei redukcyjnej.
Druga metoda to wykorzystujesz gniazdo wrzeciona, w które wkładasz trzpień wiertarski i stożek ustawiasz według stożka skróconego trzpienia, oczywiście odpowiedniego rozmiaru Morsea, bo poszczególne stożki Morsea mają różne kąty.
Re: Jak ustawić sanki do przetoczenia Morsea?
: 05 mar 2021, 22:27
autor: RomanJ4
Grzegorz53 pisze:Takie mocowanie nie ma sensu, pierwszy błąd powstaje na szczękach,
Robię to na tokarce do drewna z suportem z lat 70 wiec dokładności jakiejś super nie będzie. Zrobione pomogło naklejenie na sanki i czujnik taśmy z narysowanymi strzałkami gdzie pukać jak wartości narastają
Część ma przechodzić przez "oryginalny" uchwyt 3 szczękowy, zakotwiczyć się w wrzecionie gdzie jest stożek Morsea 4.
... W zasadzie tylko dlatego że nie było prętów 6 kątnych długości 15cm co by mi pasowała tylko 20cm. Więc stożek jest tylko żeby skrócić pręt.
Nie wiem jak dokładnie to teraz pasuje ale po włożeniu w wrzeciono muszę wybijać kijem od szczotki z drugiej strony. A dodatkowo będzie zaciśnięte w szczękach uchwytu. Na części są znaczniki w które szczęki ma wchodzić.
Z drugiej strony jest podtoczenie pod gwint m33x3,5 dla uchwytu tokarskiego NovaChuck Titan 3.