tomek.44 pisze:Mam pytanie jak sie ma wypoziomowanie tokarki do jakosci toczenia?
na co wplywa?
slyszalem ze to wazne ale jak bardzo.i jak dokladnie trzeba to zrobic
Wypoziomowanie maszyny jest bardzo istotne i należy go według mnie wykonać zgodnie ze wskazaniami zawartymi w DTR dla danej obrabiarki
Tokarki należy wypoziomować, aby usunąć, a przynajmniej zminimalizować skłonność do stożkowania.
Zauważyłem, że czym dłuższe łoże tym bardziej wypoziomowanie ma znaczenie dla dokładności obróbki.
Miałem w swojej karierze już chyba z 12tokarek konwencjonalnych i największy problem miałem z tarnowską tokarką TUJ48x2500 (toczyłem na niej rolki dla drukarni i wiadomo, że takie rolki muszą być walcem bo inaczej papier będzie się zsuwał).
Kombinowałem na różne sposoby, ale efekt był mizerny, aż w końcu nie wytrzymałem

i wylałem z betonu trzy takie kostki (TUJ-ka była na trzech nogach) na wylewce w warsztacie oczywiście ze zbrojeniem wpuszczonym w wylewkę warsztatu. Powierzchnie kostek były praktycznie idealnie w poziomie (wykorzystałem do tego niwelator laserowy Hilti)

. Po ustawieniu tokarki na tak przygotowanym podlożu dokonałem próby toczenia i na długości 2200mm miałem 0,09mm stożka, biorąc pod uwagę, że ta TUJ-ka była z 64roku byłem wyjątkowo zadowolony.
Obecnie mam TUG-a 40x1000 pod którego także musiałem poprawić podłoże natomiast bardzo mnie zaskoczyła moja bułgarka CU400x1000 - miałem ją w dwóch miejscach w warsztacie i nie stożkuje bez wypoziomowania
