Strona 1 z 1

Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 10:05
autor: bear
Cześć!

Czy posiada ktoś stosowne informację albo może wykonać pomiar luzu bocznego szczęk w miarę nowym uchwycie tokarskim? Chodzi o luz boczny szczęk w prowadnicach uchwytu. Chciałbym na tej podstawie określić ewentualny stopień zużycia uchwytu. Na spirali niewiele widać.

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 12:19
autor: maszynista1
Jak szczęki mają wyczuwalny luz na boki, to uchwyt niestety będzie centrował za każdym razem inaczej. Taki luz szczęk mają często nowe chińskie uchwyty.

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 12:57
autor: Grzegorz53
Jeżeli szczęki mają luzy boczne w prowadnicach to znaczy, że uchwyt był kiepskiej jakości od nowości. W nowym uchwycie dobrego producenta te luzy są prawie niewyczuwalne. Mam jeden stary uchwyt polski ZMT, pewnie z lat 60-tych, wygląda tak, że nikt by go nie chciał, w dwóch szczękach w ogóle nie ma luzu a w jednej lekko wyczuwalny.

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 15:07
autor: bear
Dzięki tylko czy na wysuniętych szczękach do połowy również nie powinno być luzu?

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 19:33
autor: maszynista1
Nie powinno być luzu nawet przy wysuniętych szczękach.

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 17 lut 2020, 20:50
autor: Grzegorz53
maszynista1 pisze:Nie powinno być luzu nawet przy wysuniętych szczękach.

Też to potwierdzam. Weź tylko pod uwagę, że wysunięcie do połowy raczej jest niedopuszczalne, bo przekracza średnicę mocowania dopuszczoną przez producenta uchwytu. Ile możesz wysunąć szczęki, masz podane w karcie technicznej i każde przekroczenie to na własne ryzyko i ostrożnie. Jak 1/3 szczęki wystaje poza uchwyt, to już możesz być poza dopuszczalnym zakresem.

Re: Uchwyt tokarski-luz szczęk

: 13 kwie 2020, 21:31
autor: RomanJ4