Jak obliczyć kąt skrawania stożka

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
batkos88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2011, 16:32
Lokalizacja: Kietrz

Jak obliczyć kąt skrawania stożka

#1

Post napisał: batkos88 » 29 lip 2011, 16:38

Oto rysynek przedstawiajacy wymiary stozka który potrzebuję wytoczyć.
Obrazek
Czy ktoś mógłby mi pomóc w obliczeniu konta skrawania noża? Proszę o w miarę szybką odpowiedź



Tagi:


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: Areo84 » 29 lip 2011, 17:07

Obrazek

α= 26,56°


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#3

Post napisał: pabloid » 29 lip 2011, 17:10

A o funkcjach trygonometrycznych Kolega słyszał? arctg 11,5/23= 26,57 stopnia


Autor tematu
batkos88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2011, 16:32
Lokalizacja: Kietrz

#4

Post napisał: batkos88 » 29 lip 2011, 17:13

Areo84 wielkie dzieki


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#5

Post napisał: Areo84 » 29 lip 2011, 18:08

pabloid pisze:A o funkcjach trygonometrycznych Kolega słyszał? arctg 11,5/23= 26,57 stopnia
Ale kolega batkos88 wyraźnie pisze, że chodzi mu o kont a nie kąt, więc funkcje trygonometryczne nie wchodzą tu raczej w grę. :mrgreen:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#6

Post napisał: pabloid » 29 lip 2011, 18:39

Niemniej doszliśmy do tych samych wyników :mrgreen:


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: mariuszbroda » 30 lip 2011, 23:35

Pośmiałem się wczoraj z poczucia humoru kolegów(kont a funkcje trygonometryczne)
Zobaczcie jednak ,że kolega batkos garnie się do roboty pożytecznej,przechodzi trudną drogę samokształcenia(nie wiecie,że teraz za pieniądze uczą tylko marketingu)
25 lat nie było na maturze obowiązkowej matematyki,kto więc słyszał o funkcjach trygonometrycznych(no wyolobrzymiam celowo)
Ale Panowie podaliście koledze batkosowi tylko wynik,no może ostatnie działanie,myślicie,że poradzi w następnym takim przypadku ?
Gdzie Wasze poczucie misji wspomożenia polskiej szkoły :lol: Należało tam narysować trójkąt prostokątny,podać wymiary jego boków,omówić twierdzenie Pitagorasa,potem przejść do funkcji trygonometrycznych,a nawet powiedzieć coś tablicach matematycznych.
Kolega batkos zasłużył na to :???:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 31 lip 2011, 00:36

Toż to nawet totalny leniwiec może znaleźć w necie :grin:
http://matematyka.pisz.pl/strona/1003.html
http://www.ktmiap.po.opole.pl/dydaktyka/Cwiczenie4.pdf

a dla szczególnie obrażonych na matematykę jest nawet kalkulator http://www.analyzemath.com/Geometry_cal ... lator.html a nawet darmowy program http://www.rabsoft.co.uk/software/solut ... wnload.php
pozdrawiam,
Roman


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: mariuszbroda » 31 lip 2011, 02:57

No żem się nad tymi linkami zasiedział,trzeba coś odpisać,najlepiej prawdę.
Jako,że sporo czasu na tym forum spędzam to dyplomatycznie powiem,że wszyscy posyłają ciekawe linki ,ale już dawno temu pomyślalem,że jak czegoś szczególnego będę szukał to jest jeden człowiek,który zrobi to szybciej i lepiej --RomanJ4 i nic się tu nie pucuję...bo kolega posyła ciekawe linki o bardzo szerokiej tematyce.
Ale i tak jestem załamany....idę o każdy zakład i wiem,co mówię- matematyka leży w szkole calkowicie,sporo czasu musi upłynąć,dobra nie piszę dalej,bo jakiś pozew zbiorowy mnie dopadnie....za obelgi...jeszcze trzeba zrobić nauczycieli matematyki od początku,bo nie ma.
Pozdrawiam
MK

[ Dodano: 2011-07-31, 03:00 ]
ten ludzik cholerny mnie kręci,już parę razy się złapalem,że gapie się na niego i gapię,ciekawy jestem,czy on gdzieś zajdzie... :lol:


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#10

Post napisał: Areo84 » 31 lip 2011, 16:37

Tak, tak zgadzam się z kolegą mariuszbroda . Z matmą ( i z j. polskim :wink: ) jest teraz u niektórych delikatnie mówiąc nie za wesoło. Ale czyja to wina? można zwalać na system edukacji, na podręczniki, na nauczycieli itd, itp. Ja myślę , że najwięcej można zarzucić własnemu niedbalstwu i lenistwu bo przecież dla chcącego nic trudnego.
mariuszbroda pisze: Ale Panowie podaliście koledze batkosowi tylko wynik, no może ostatnie działanie,myślicie,że poradzi w następnym takim przypadku ?
Temat poruszany był na forum chyba już nie raz bo i nie raz zdarza się , że mamy do wytoczenia jakis stożek i zachodzi potrzeba skręcenia sanek narzędziowych, albo ustawienia liniału do stożków . To tak gwoli przypomnienia dla tych co nie pamiętają i gwoli dokształcenia tych, co w szkołę rzucali kamieniami :mrgreen: krótka instrukcja na przykładzie stożka ściętego :

Obrazek

Obliczamy tgα wg wzoru na rysunku. Teraz trzeba tylko znaleźć kąt, którego tangens odpowiada otrzymanej wartości.
Można to zrobić na wiele sposobów (tablice matematyczne , kalkulatory naukowe, wykresy)
Najszybciej i najłatwiej chyba wykorzystać funkcje odwrotną arc tg w kalkulatorze np .w komputerze , jaki ma chyba każdy windows.

w tym celu włączamy kalkulator i w zakładce widok ustawiamy na naukowy, następnie zaznaczamy inv i wpisujemy otrzymaną wcześniej wartość tgα, klikamy na tan i już mamy szukany kąt (czy tam jak kto woli - kont :wink: )

Obrazek
np dla tgα= 0,05 α= 2,86°

Może to trochę łopatologiczne, i pewnie większości wyda się banalne , a nie wykluczone że znajdą się tacy że się pośmieją trochę, ale taka jest niestety rzeczywistość. A ci którzy dalej nie wiedzą niech nie pytają skont to się wzięło :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”