rozwiercanie otworu 12H7

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#21

Post napisał: misiek2lucky » 27 sie 2011, 13:54

No dobra stwierdzenie jest blędne, bo po rozwiertaku powinno wyjść lustro, ale założyłem że może to byc rozwiertak nie doskonały:):):).


Tak przyznaje sie bez bicia, nie zajmowałem sie nigdy rozwiertakami, ani szlifierkami otworowymi, firmy w ktorych robiłem wszystkie pasowania wychodziły spod noza na tokarce, a na freazarkach nie robię pomogam tylko czasem w rozwiazywaniu problemów.

No ale powtórze pytanie, jeśli rozwiertak nie jest do precyzyjnych otworów to co????
bo o to mi chodziło.


Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....

Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#22

Post napisał: Dudi1203 » 27 sie 2011, 19:37

Pojęcie precyzji jest pojęciem wzglednym. Przykładowe tutaj H7 to okreslenie tej właśnie precyzji. Literka oznacza położenie pola tolerancji (tutaj - od wymiaru nominalnego wgłąb materiału) a liczba oznacza szerokość pola tolerancji czyli od jakiego do jakiego wymiaru elementy są uznawane za wykonane prawidłowo.
I teraz w zależności od zastosowania dla jednego z powodzeniem wystarczy otwór w klasie np 12 (czyli np z wiertła), dla innego zastosowania klasa 7 (np otwór spod rozwiertaka H7) a w innym zastosowaniu wymagana będzie piąta klasa dokładności i otwór taki wykonany np rozwiertakiem H7 na 99% będzie bublem.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#23

Post napisał: CFA » 27 sie 2011, 20:14

Dudi1203 pisze:Pojęcie precyzji jest pojęciem wzglednym. ...
I teraz w zależności od zastosowania dla jednego z powodzeniem wystarczy otwór w klasie np 12 (czyli np z wiertła), dla innego zastosowania klasa 7 (np otwór spod rozwiertaka H7) a w innym zastosowaniu wymagana będzie piąta klasa dokładności i otwór taki wykonany np rozwiertakiem H7 na 99% będzie bublem.
Statystycznie jednak otwór w piątej klasie będzie stanowił 1% (góra 3%) tych stosowanych w technice. Można zatem przyjąć, że jeśli mowa o otworze dokładnym, to właśnie spod standardowego rozwiertaka H7. Też jestem ciekaw o jakim narzędziu (technice) myślał mike127.


zdzicho
Posty w temacie: 5

#24

Post napisał: zdzicho » 28 sie 2011, 12:03

misiek2lucky pisze:No dobra stwierdzenie jest blędne, bo po rozwiertaku powinno wyjść lustro,
Nie tylko, ze względu na jakość powierzchni ,ale przede wszystkim ,na kształt, położenie i dokładność wymiaru- szlifierka otworowa przewyższa rozwiertak. Otwór krzywy nieprostopadły wyprowadzisz szlifowaniem ,a rozwiercaniem często nie .

Awatar użytkownika

misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#25

Post napisał: misiek2lucky » 16 wrz 2011, 07:26

zdzicho pisze:
misiek2lucky pisze:No dobra stwierdzenie jest blędne, bo po rozwiertaku powinno wyjść lustro,
Nie tylko, ze względu na jakość powierzchni ,ale przede wszystkim ,na kształt, położenie i dokładność wymiaru- szlifierka otworowa przewyższa rozwiertak. Otwór krzywy nieprostopadły wyprowadzisz szlifowaniem ,a rozwiercaniem często nie .

No i byc może tu teraz przecze sam sobie, i chociaz nie robiłem nigdy na otworówce to tak sobie to własnie wyobrażałem:).
Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....


Darius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 06 cze 2010, 10:36
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

#26

Post napisał: Darius » 18 wrz 2011, 15:54

Witam.
Przede wszystkim technologia wykonania,a więc i pasowania jest związana z kosztami wytworzenia produktu.Obecnie jest to podstawowe kryterium w wykonaniu produktu.Osobiście nie spotkałem się z wyższymi klasami pasowań jak h7 od wielu lat, w zakładach produkcyjnych,a tym bardziej w zakładach usługowych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”