jutro zaczynam

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#11

Post napisał: rynio_di » 18 paź 2006, 22:18

Nie stosuję smarowania łożą ,śruby smaruję olejem lotniczym lub armatnim składu ani nazwy nie znam, łożysko wrzeciona molibdenowy lub litowy i to wszystko nie przesadzam ze smarem po pracy czyszczenie i wycieranie, konerwacja oczywiście. Jak toczyz stożki podam ci tabelkę jaka jest zbieżność stożka w zależności od kąta położenia sanek i tak;
zbieżność 1:70 sanki 0*25"
1:60---0*29"
1:57,3-0*30
1:50---0*34
1:30---0*57
1:20---1*26
1:10---2*52
1:8---3*35
1:5---5*43
1:3---9*28
1:1,5--18*26
1:0,85-30*11
1:0,5--45*



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#12

Post napisał: skoti » 18 paź 2006, 22:46

rudzik6 pisze:Zastosowac nóż HSS, czy płytkowy?
To zależy od obrotów jakie ma twoja tokarka . Nożami z HSS obrabia sie z małymi szybkościami skrawania. Przy górnej średnicy tzn 81 i tym materiale prawdopodobnie 200 obr/min będzie za dużo raczej w okolicach 100 i bardzo dobre chłodzenie . Nożem z płytka przy obróbce zgrubnej średnice 80 można śmiało śmigać na 500 obr może i więcej a fi 20-30 w okolicach 800-1000 . Na gotowo odpowiednio 1000 i 1500 . Oczywiście parametry trzeba dobrać eksperymentalnie w zależności od płytek i maszyny . To co podałem to na dobre płytki i obróbka na sucho ale nie intensywna . Nożami na płytki trzeba pamiętać żeby nie jechać za wolno bo sie przegrzewają i ścierają .

Pompka od spryskiwacza to nie najlepszy pomysł . Biorąc pod uwagę to ze raczej dość długo będziesz robić ten detal proponowałbym cos przystosowanego do pracy ciągłej . Może pompka od fontanny ? Ewentualnie cos większego np pompa do brudnej wody . Wtedy by sie przydał jakiś zbiornik do którego pompa co jakiś czas by uzupełniania poziom. Jest sporo tego typu rzeczy na Allegro . Do chłodzenia używa sie specjalnych emulsji tzw emulgatorów , są to oleje które mieszają sie z woda . Nie wiem czy można je kupić w małych opakowaniach . Ale pogadaj z jakimś znajomym który pracuje na tokarce lub frezarce pewnie ci załatwi . Nie trzeba tego dużo bo to są koncentraty i leje sie tego w okolicach 5% do wody .

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#13

Post napisał: rudzik6 » 18 paź 2006, 23:16

skoti pisze:
rudzik6 pisze:Zastosowac nóż HSS, czy płytkowy?
To zależy od obrotów jakie ma twoja tokarka . Nożami z HSS obrabia sie z małymi szybkościami skrawania. Przy górnej średnicy tzn 81 i tym materiale prawdopodobnie 200 obr/min będzie za dużo raczej w okolicach 100 i bardzo dobre chłodzenie . Nożem z płytka przy obróbce zgrubnej średnice 80 można śmiało śmigać na 500 obr może i więcej a fi 20-30 w okolicach 800-1000 . Na gotowo odpowiednio 1000 i 1500 . Oczywiście parametry trzeba dobrać eksperymentalnie w zależności od płytek i maszyny . To co podałem to na dobre płytki i obróbka na sucho ale nie intensywna . Nożami na płytki trzeba pamiętać żeby nie jechać za wolno bo sie przegrzewają i ścierają .

Kupiłem takie...bo tanie:) to moje pierwsze płytki.. : PŁYTKI TPUN 110308 K20 H20S nic z tego nie rozumiem do czego to to jest;)


Pompka od spryskiwacza to nie najlepszy pomysł . Biorąc pod uwagę to ze raczej dość długo będziesz robić ten detal proponowałbym cos przystosowanego do pracy ciągłej . Może pompka od fontanny ? Ewentualnie cos większego np pompa do brudnej wody . Wtedy by sie przydał jakiś zbiornik do którego pompa co jakiś czas by uzupełniania poziom. Jest sporo tego typu rzeczy na Allegro . Do chłodzenia używa sie specjalnych emulsji tzw emulgatorów , są to oleje które mieszają sie z woda . Nie wiem czy można je kupić w małych opakowaniach . Ale pogadaj z jakimś znajomym który pracuje na tokarce lub frezarce pewnie ci załatwi . Nie trzeba tego dużo bo to są koncentraty i leje sie tego w okolicach 5% do wody .
Rozejrzę się za jakąs pompką...a czy ten dodatek wody do emulsji nie wpływa na korozje maszyny?

Dzieki, bardzo mi pomogłeś, bede sie stosował do tych zaleceń...mam tez "poradnik tokarza" więc troche poczytam.
Dziekuje tez za przeliczenia stozków..

Wiesiek
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post napisał: skoti » 18 paź 2006, 23:37

rudzik6 pisze:a czy ten dodatek wody do emulsji nie wpływa na korozje maszyny?
Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś daje sie 5% emulsji i 95% wody wiec emulsja jest dodatkiem do wody . :wink: A emulsja jest właśnie miedzy innymi po to żeby maszyna nie rdzewiała .
rudzik6 pisze:Kupiłem takie...bo tanie:) to moje pierwsze płytki.. : PŁYTKI TPUN 110308 K20 H20S nic z tego nie rozumiem do czego to to jest;)
Ściągnij sobie jakiś katalog narzędzi w większości są informacje dotyczące technologi , parametry skrawania , doboru gatunku płytki i takie tam :roll: np z tad - http://baildonit.pl/
Dzieki, bardzo mi pomogłeś, bede sie stosował do tych zaleceń...

Pamiętaj ze to co napisałem jest tylko ogólne i może sie okazać ze obroty trzeba będzie zmniejszyć bo płytki sia pala ale jak nie spróbujesz to sie nie dowiesz . :grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#15

Post napisał: rudzik6 » 19 paź 2006, 01:30

Dzięki,
poszperałem i znalazłem taka pompkę co kiedys kupiłem...teraz sie przyda: http://www.wolfcraft.pl/jcatalog_genera ... oduct.html
jeszcze emulsja, kawałem węzyka i moze rurka miedziana/aluminiowa na końcówkę, no i jakies naczynie...

Wiesiek

[ Dodano: 2006-10-19, 10:51 ]
Oj, chyba uniknę toczenia tego kielicha..trochę szkoda...
Wałek napędowy mech. różnicowego 126p na końcu, jak widać na rysunku w galerii, ma średnicę ok 19mm, a potem kończy się gwintem. A wieloklin do silnika ma wewnetrzny stożek o średnicy od 14mm do 17mm. Więc wystarczy te 19mm odpowiednio stoczyć i wszystko. Jest tylko jeden problem ten wałek jest utwardzany...wiec nie wiem czy to wykonalne, a może zrobią to w zakładzie gdzie robią szlify wałów, kamieniami, to tylko mała warstwa do długosci ok 30mm.....

Wiesiek
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”