Skrobanie i wyklejanie suportu i sanek narzędziowych- porada

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
rolin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2015, 22:50
Lokalizacja: Śląsk

Skrobanie i wyklejanie suportu i sanek narzędziowych- porada

#1

Post napisał: rolin » 22 maja 2016, 13:24

Koledzy, może ktoś doradzi w sprawie ww. tematu. Zarówno w przypadku suportu poprzecznego i narzędziowego sytuacja wygląda tak samo, wszystkie elementy są po szlifowaniu i będzie trzeba je doskrobać i jak zakładam podkleić. W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy skrobiemy obie współpracujące powierzchnie czy tylko jedną z nich? Jeśli jedną, to którą traktujemy jako bazę która będzie tuszowana (wydaje mi się, że bez różnicy)?. Domyślam się, że jeśli wszystko jest po szlifowaniu to mogę się obejść bez płyty traserskiej?
2. Jak wiadomo, po szlifowaniu uciekło trochę materiału i w tej chwili jak pasuję ze sobą elementy to delikatnie się ze sobą rozmijają (zdjęcia). Jeśli ułożę je tak jak były przed szlifem, na jaskółczych ogonach powstaje luz niecałe 2mm. Zakładam, że najlepiej było by tą lukę wykleić a kliny przeszlifować tak, żeby pasowały?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Załączniki
SUP_1r.png
SUP_2r.png
SUP_3.png
SUP_4r.png
SUP_7r.png
SUP_5r.png



Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#2

Post napisał: rc36 » 22 maja 2016, 13:43

To wygląda jak po zgrubnym frezowaniu a nie po szlifie, jeśli jest tam luka 2mm to ja bym przykręcił blaszki z brązu i wtedy skrobał.


GABE
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 230
Rejestracja: 15 sty 2014, 18:57
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

#3

Post napisał: GABE » 23 maja 2016, 11:59

Najpierw jedną płaszczyznę musisz skrobać wg płyty traserskiej, a dopiero potem drugą do niej doskrobać.


Autor tematu
rolin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2015, 22:50
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: rolin » 25 maja 2016, 17:30

Teraz do mnie dotarło, że przecież trzeba złapać wysokości przesuwajacych się części względem śrub trapezowych. To by tłumaczyło te zgrubne frezowanie, zakładam że to właśnie do tych powierzchni należałoby przykleić Turcite lub coś podobnego. Czy ma to jakieś znaczenie do której powierzchni przyklejamy taśmy do regeneracji?


GABE
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 230
Rejestracja: 15 sty 2014, 18:57
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

#5

Post napisał: GABE » 25 maja 2016, 23:40

Dolną część potraktuj jako bazę i ją doskrob wg płyty kontrolnej. Do górnej części przyklej Turcite, ale powinno być bardzo chropowate, żeby klej złapał.


Autor tematu
rolin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2015, 22:50
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: rolin » 29 sie 2016, 21:07

Koledzy, trochę odgrzeję temat. Po wielkich bólach zmierzam do ukończenia remontu, co pewnie i tak jeszcze trochę potrwa. Mam jeszcze jedno pytanie, które nasunęło mi się przy pomiarach i zbieraniu potrzebnej wiedzy. Jako że sanki narzędziowe wymagają podklejenia zarówno na płaszczyźnie poziomej i skośnej jaskółki to suport poprzeczny już nie koniecznie. Tutaj pojawia się tylko kwestia wysokości mocowania narzędzia w imaku, która teoretycznie nieco się zmieni w porównaniu do stanu przed szlifem. Czy ta wysokość powinna być "jakaś", czy też można to poskładać i doskrobać tak jak jest, a potem do noży dobierać odpowiednie podkładki?


zdzicho
Posty w temacie: 1

#7

Post napisał: zdzicho » 29 sie 2016, 22:17

Jedynie powinna być ci znana. Innych kryteriów nie ma.


Autor tematu
rolin
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 79
Rejestracja: 23 sty 2015, 22:50
Lokalizacja: Śląsk

#8

Post napisał: rolin » 30 sie 2016, 20:39

Rozumiem, że mogę składać jak jest, a po uruchomieniu wysokość dla każdego noża i tak trzeba dobrać wysokość?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”