Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

#1

Post napisał: pioterek » 10 gru 2018, 19:46

Witam, Proszę o opis w jaki sposób dało by się jakąś tokarkę przystosować do pracy w taki sposób by pracowała jak tego rodzaju maszyna:
https://www.aliexpress.com/item/220V-Au ... d85fb99837

Obrazek




IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

#2

Post napisał: IMPULS3 » 10 gru 2018, 22:53

Trochę to niebezpieczne jak chcesz nawijać uzwojenia tokarką która ma dosć duzo siły. Ryzyko duże a poza tym ciężar maszyny niepotrzebny. Ja mam nawijarkę zrobiona na 1 pasku klinowym i z możliwością wymiany trzpienia, więc mam uniwersalną bo obojętne co chcę nawinąć czy karkas małego transformatorka czy dużego. Do tego licznik impulsów złożony z zestawów do samodzielnego montażu i tyle. Nie mam tylko aby programowania aby samo się to wyłączyło po odpowiedniej liczbie zwoi. Ale jest to proces tak szybki że nie ma z tym problemu.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

#3

Post napisał: strikexp » 10 gru 2018, 23:10

Po co tokarka jak to tego wystarczy wiertarka albo używany silnik krokowy.
Kupujesz najmniejsze wałki liniowe np 8mm i śrubę trapezową. Dotaczasz sobie łożyska ślizgowe-liniowe i już masz prawie taką maszynkę. Pozostaje to podłączyć pod arduino lub jakiś mini komputer z linuxem (łatwiejsze sterowanie) i jazda.

Tylko nie mów że będziesz takie rzeczy robił :P

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

#4

Post napisał: pioterek » 11 gru 2018, 03:33

strikexp pisze:
10 gru 2018, 23:10
Po co tokarka jak to tego wystarczy wiertarka albo używany silnik krokowy
IMPULS3 pisze:to niebezpieczne jak chcesz nawijać uzwojenia tokarką która ma dosć duzo siły. Ryzyko duże a poza tym ciężar maszyny niepotrzebny.
Akurat bym zrobił z tego co mam i do tego do czego się to coś jeszcze nadaje. W gitarę wmontował bym silnik krokowy albo prościej silnik prądu stałego od wycieraczki. Wiem, że Tokarka ma za wiele siły i jest ryzyko, że może się drut zaplątać na szpulce i w efekcie nawet może się zerwać, ale pomińmy to traktując ten problem jako mało istotny zostawiając go do rozwiązania na koniec prac nad tym pomysłem.
strikexp pisze:Pozostaje to podłączyć pod arduino lub jakiś mini komputer z linuxem (łatwiejsze sterowanie) i jazda.
Właśnie najbardziej jestem zaciekawiony tym jak rozwiązać sprawę ze sterowaniem - zautomatyzowaniem procesu i czy LinuksCNC będzie mi w tym pomocny, oraz jak to rozwiązać. Bardzo bym chciał się dowiedzieć czy programem linuksCNC można zrealizować licznik obrotów i jak to zrobić, żeby po zrobieniu jednego zazwoju przesunął suport dbając o to by zrobił to w konkretnej pozycji wrzeciona a następnie nawinął kolejny zezwój i tak dalej do zatrzymania maszyny.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Przebudowa tokarki na maszynkę do robienia zezwoi

#5

Post napisał: IMPULS3 » 11 gru 2018, 12:10

Z tą siłą to chodziło mi o bezpieczeństwo obsługującego. Zerwany drucik to najmniejszy problem. :)
Ja nawijałem na takim czymś. Ta śruba jest wyjmowana więc można założyć dowolne mocowanie.
Tyle tylko że Ty chcesz to mieć w automacie, więc kwestie programowe to już nie moja bajka.
20181211_120341_HDR.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”