LinuxCNC - szybkie ustawianie offsetu dla Z...

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

LinuxCNC - szybkie ustawianie offsetu dla Z...

#1

Post napisał: pascalPL » 10 lut 2012, 00:24

Któregoś razu ustawiając kolejny raz offset dla wsadzonego przed chwilą w uchwyt dremela freza, zrealizowałem dawno już chodzący po głowie pomysł. Pomysł na szybkie, ale niezbyt eleganckie ustawianie offsetu dla osi Z.

W 10min z kawałka laminatu, uciętego przewodu z krokodylkiem i 2 parowego przewodu od halogenów z ikei, zrobiłem krańcówkę osi Z, podłączaną do freza ;).

Ponieważ generuje sobie program dla każdego z narzędzi jako oddzielny plik takie rozwiązanie się sprawdza. Ale poszukuje jakiegoś rozwiązania do ustalania długości, które będzie równie szybkie ale bardziej eleganckie ;)

Metoda, którą obrałem jest banalna. Mój czujnik podłączyłem do ostatniego wolnego wejścia i skonfigurowałem jako "Limit max osi Z".
Teraz po automatycznym zbazowaniu maszyny ustawiam prędkość np. 420mm/min, freza łapię krokodylkiem na materiale kładę i przyciskam kawałek lamianatu.
Potem odpalam Page DOWN i czekam aż frez dotknie płytki zamknie limit i maszyna się zatrzyma. Teraz już tylko kombinacja klawiszy:

F2, Z, END, wpisujemy "1.54", ENTER i maszyna ma ustawione 0 na poziomie materiału.

Metoda nie jest dobra i nie sprawdzi się w przypadku środka programu. Szukam jakiejś alternatywy, równie szybkiej i bez zbędnych zabiegów.

Frezy wkładam do DREMELa całkiem przypadkowo. Czasem aby zrobić otwór w 30mm materiale muszę zamocować frez na 7mm kawałku trzpienia (narzędzie ma lekko ponad 37mm długości całkowitej). Wiec nawet nie planuje robić tabeli narzędzi. Chciałbym móc mierzyć długość i robić korektę offsetu, ale bez ESTOPowania maszyny.

Ma ktoś z was jakiś normalniejszy sposób?



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 10 lut 2012, 00:31

Czujnik zbliżeniowy na płaskiej podstawie - konfigurujesz jako krańcówkę zetki, kładziesz na materiale, dojeżdżasz frezem - zatrzymuje się zawsze w tej samej odległości od czujnika. Wpisujesz co trzeba gdzie trzeba i tyle.

W środku programu robisz pauzę, zmianę narzędzia - i potem kontynuujesz od miejsca, gdzie przerwałeś.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pascalPL » 10 lut 2012, 00:45

Metoda generalnie ta sama, tylko czujnik inny. Mi się ten ESTOP nie podoba w całym tym rozwiązaniu. Bo odłącza zasilanie silników i istnieje możliwość, że jak napięcie wróci to gdzieś kroczka zgubi.
Chyba, że się mylę i takiego zagrożenia nie ma?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#4

Post napisał: jarenio » 10 lut 2012, 09:33

probe, probe... tylko probe :)
po G38.x Z jedzie w dół aż dotknie materiału/płytki z laminatu i ustawia sobie offset
ja mam tak w plazmie i działa super :)
Pozdrawiam; Jarek


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: GumiRobot » 10 lut 2012, 10:13

1) kamera internetowa na usb ufiksowana do stałych elementów maszyny tak aby jej oś optyczna była prostopadła do osi Z
2) w LinuxCNC uaktywniona zakładka z podglądem z kamery i "zerujemy" położenie wyświetlanego krzyża
3) mając wykonane "raz na zawsze" powyższe p-ty przygotowawcze: ustawiając koniec narzędzia na liniach krzyża ustalamy jego offset

Na znanym serwisie TyRura jest filmik (nie mogę teraz go znaleźć ) z tym rozwiązaniem w wersji dla tokarki


Przyszłościowo proces można zautomatyzować zatrudniając Pytona i biblioteki OpenCV.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: pascalPL » 10 lut 2012, 13:21

GumiRobot pisze:stałych elementów maszyny
Metoda fajna.. muszę tylko załadować kartę TV do PCta sterującego, bo nie mam webcama :(. Tylko u mnie ostatnio nie ma stałych elementów maszyny poza Xem, bo robię reformę w Y i Zce. Ale będę pamiętał na przyszłość.
jarenio pisze:probe, probe... tylko probe
http://linuxcnc.org/docs/html/gcode_mai ... ight-Probe

Czyli dla mnie, dobre będzie:

Code Target state Direction Signal Error
G38.2 Contact Toward workpiece Yes

Ale nie za szybko ponieważ:
The move stops (within machine acceleration limits) when the programmed point is reached.

Ok. Przetestuje i dam znać jaki efekt.


Probe:
G38.2 Z-15 F100

Pięknie dojeżdża do laminatu, zatrzymuje się i grzecznie czeka. Teraz tylko muszę sprawdzić jak to się zachowa podczas wykonywania programu. To znaczy jakie inne komendy pozwolą na zatrzymanie, wymianę narzędzia, dojechania do czujki i ustawienie offsetu.


adico79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:33
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: adico79 » 11 lut 2012, 16:17

Sprawdzaj, sprawdzaj :grin: czekam na wyniki i zrobimy to samo u mnie :lol:


zolik81
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 30 maja 2009, 23:18
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: zolik81 » 21 lut 2013, 20:54

jarenio pisze:probe, probe... tylko probe :)
po G38.x Z jedzie w dół aż dotknie materiału/płytki z laminatu i ustawia sobie offset
ja mam tak w plazmie i działa super :)
A dałoby się w LinuxCNC zrobić coś takiego ale bez wywoływania G38.x, tylko np. jakimś przyciskiem spowodować, że Z-tka zacznie jechać w dół aż do chwili dotknięcia płytki po czym ustawi odpowiedni offset i odjedzie w górę na zadaną wysokość. Tak jak w Mach3 - przycisk Auto Tool Zero i odpowiedni makr przypisany do niego. Pytam bo jestem właśnie w trakcie przesiadki z Mach3 na LinuxCNC.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#9

Post napisał: syntetyczny » 22 lut 2013, 09:59

Da. Można wpisać komendę podpiąć komendę pod custom.hal i zapisać ją w MDI_commands w .ini . Następnie dodajemy pvy i buttona i śmiga. Ja tak zrobiłem i jest spoko.

Jeszcze można o-code dodać i wywoływać go tym samym guzikiem, aby pełną sekwencję robił. Podjeżdżał do odpowiedniego miejsca i ustawiał offset i odjeżdżał.

Zrobić poradnik??
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: pascalPL » 22 lut 2013, 10:41

Tak, zrobić ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”