Bazowanie Tokarki - podstawy

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

Bazowanie Tokarki - podstawy

#1

Post napisał: Bolo0401 » 24 sty 2017, 20:57

Posiadam małą tokarkę cnc własnej konstrukcji o polu X: 0-200mm, Z: 0-300mm. Z linuxCnc dopiero zaczynam więc wybaczcie pytanie laika. Na dzień dzisiejszy mam problem z bazowaniem a dokładniej nie wiem dlaczego i czy tak się ma zachowywać jak się zachowuje. Poczytałem trochę forum i ustawiłem w stepwizard takie parametry:

Obrazek

Myślałem że maszyna bez względu na to gdzie znajduje się mój "nóż tokarski" (czyli ta szara strzałka w linuxcnc) powinien zacząć jechać w kierunku 0,0 (tzn, punkt jak najbliżej konika, i z imakiem odsuniętym jak najdalej od osi toczenia) aż do momentu kiedy zadziała krańcówka X i Z. A tak się nie dzieje.
Po włączeniu programu szara strzałka stoi w pozycji 0,0. Chcę zbazować klikam- "bazuj wszystkie". Wtedy strzałka przesuwa mi się z pozycji 0,0 w lewo tak jak zaznaczyła ścieżka na zdjęciu poniżej. Gdy wciskam krańcówkę home Z strzałka wraca (a w zasadzie pojawia się) do pozycji 0,0 i znów jedzie w lewo. To samo jest z osią X. Przy każdej osi muszę 2 razy klikać w krańcówkę home.
Obrazek

W prawdzie znalazłem filmik (min:4,20):

Gdzie gość 2 razy klika w krańcówkę ale pytanie dlaczego i po co tak??
Czy ktoś mi wytłumaczy czy coś robię źle ?? Dlaczego strzałka nie jedzie do pozycji 0,0 tylko w drugą stronę?



Tagi:


Darki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:15
Lokalizacja: Radom / Warszawa

#2

Post napisał: Darki » 26 sty 2017, 09:30

Bolo0401 pisze:Posiadam małą tokarkę cnc własnej konstrukcji o polu X: 0-200mm, Z: 0-300mm.
Masz zakres w osi z 0-300mm a nie 0-400 tak jak wpisałeś... Na początku pozmniejszaj sobie zakresy żeby zobaczyć jak to chodzi...

Spróbuj zmieńić kierunki osi X,Z (zaznacz krzaczkiem) w konfiguracji portu LPT wtedy powinno ci pojechać w drugą stronę


Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Bolo0401 » 02 lut 2017, 18:31

Dziś udało mi się wykręcić silnik krokowy z maszyny i zrobiłem z nim próby przy kompie i sterowniku. Wyjaśniam po koleji, co się dzieje:
- klikam bazuj wszystkie
- ruch w prawo
- symuluje zadziałanie krańcówki home Z
- silnik kręci w przeciwną stronę dopóki trzymam krańcówkę
- puszczam krańcówkę silnik znów zaczyna kręcić się w prawo jak na początku
- drugi raz muszę kliknąć krańcówkę home Z
- później to samo dzieje się dla osi X i dopiero maszyna jest zbazowana

Niby wszystko Ok, ale ciekawi mnie czy to jest poprawne działanie ? U was też tak jest ?

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#4

Post napisał: k-m-r1 » 02 lut 2017, 19:21

MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 02 lut 2017, 19:35

tak najpierw następuje szybka jazda (prędkości można ustawić w .ini) oś "wpada" z impetem na krajówkę niejednokrotnie przejeżdżając z nią trochę następnie następuje zjazd a ż do momentu dezaktywacji krańc. i kolejny najazd bardzo delikatnym ruchem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Bolo0401 » 06 lut 2017, 17:52

Dzięki za odp, teraz już widzę jak to ma działać, ustawiłem sobie wstępnie prędkości w pliku INI. Teraz pozostaje mi tylko zamontować silnik z powrotem w maszynie i sprawdzić jak to będzie naprawdę działać z moimi krańcówkami indukcyjnymi. :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”