LinuxCNC w dużej firmie (producent maszyn)

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
Tomasz_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 25 kwie 2012, 15:58
Lokalizacja: ok. Rybnika

LinuxCNC w dużej firmie (producent maszyn)

#1

Post napisał: Tomasz_K » 28 gru 2016, 22:04

Witam
Wiem że większości z was nie zaskoczę ale chciał bym przypomnieć co może zrobić firma (producent) z oprogramowaniem opensource:
PathPilot
Tormach

Które to trzeba dokupić!! osobno.

Pozdrawiam
Tomasz



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 28 gru 2016, 22:37

co w tym złego? firma przygotowała program pod siebie, zrobiła dodatki/poprawki, dodała funkcje i sprzedaje, nikt tego nie zabrania, kiedyś bardzo popularna była sprzedaż całych dystrybucji linuxa, gdzie dostawałeś za wcale nie małą kasę linuxa i kilka płyt darmowego softu (w większości śmieci).
Przykład platformy bazującej na linux
https://www.serversdirect.co.uk/p/45116 ... GwodSWAKnA

na rynku znajdziesz wiele oprogramowania bazującym na linux-ie za setki a także dziesiątki tysięcy dolców, także tak jak napisałeś, nie zaskoczyłeś.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: LinuxCNC w dużej firmie (producent maszyn)

#3

Post napisał: ArturM » 29 gru 2016, 10:04

Tomasz_K pisze:Witam
Wiem że większości z was nie zaskoczę ale chciał bym przypomnieć co może zrobić firma (producent) z oprogramowaniem opensource:
Zupełnie nie rozumiem o co chodzi.
Co ta firma zrobiła z oprogramowaniem opensource bo nie widzę?

Jeżeli oprogramowanie było na licencji BSD to firma może takie oprogramowanie 'zamknąć' - włączyć do swojego produktu i całość sprzedawać jako closed source - licencja na to pozwala.

Jeżeli oprogramowanie jest na licencji GPL to firma może robić na jego podstawie własny soft i sprzedawać za tyle kasy ile jej się marzy ALE:
- musi dostarczyć kod źródłowy
- ja mogę to od nich kupić za milion dolarów i potem kopie rozdawać za darmo albo sprzedawać po dwa miliony sztuka.

Czy może chodzi o to, że ktoś napisał i sprzedaje zamknięte oprogramowanie na otwarty system? Wolno mu. Wolno mu przy tym korzystać z dowolnych bibliotek jeżeli są na LGPL albo na BSD.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#4

Post napisał: k-m-r1 » 29 gru 2016, 12:55

Pozwolę przytoczyć firmę LG oraz TV z własnym "systemem"
Taki system można kupić. Znaczy kupić nośnik z nagranymi źródłami wręcz w instrukcji do TV jest info że na prośbę wysyłają oprogramowanie. Trzeba pokryć koszty nośnika wysyłki.

Tosz to normalne jest
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
Tomasz_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 25 kwie 2012, 15:58
Lokalizacja: ok. Rybnika

#5

Post napisał: Tomasz_K » 29 gru 2016, 17:15

Moją ideą nie było napiętnowanie firmy Tormach , tylko wskazanie jak można wykorzystywać opensource.
Wygląda na ciekawy i dopracowany system.
Tak na marginesie to czy ktoś ma kody ich systemu PathPilot?
LinuxCNC jest na licencji GNU GPLv2 więc powinni udostępnić wszystkie kody które korzystają z linuxCNC.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 29 gru 2016, 18:48

ja myślałem że się "poddenerwowałeś" bo trzeba kupić co też wykrzyknikami zaznaczyłeś :wink: , mniejsza o to.
Napisz do firmy to i pewnie materiały otrzymasz, kilka razy na moje zapytanie materiały otrzymywałem (dotyczy innego oprogramowania) ale myślę że i w tym przypadku problemu nie będzie.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”