konfiguracja linuxcnc enable

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#11

Post napisał: grzegor4 » 14 lut 2017, 20:09

Zrobię zrzuty ekranu i wstawię

[ Dodano: 2017-02-15, 13:14 ]
Najciekawsze jest to, że po załadowaniu i zbazowaniu pierwszego gcodu (bez najeżdżania na wyznaczony punkt, bo nie chce działać) po załadowaniu drugiego gcodu naprowadzanie na punkt bazowania już działa(choć czasem kierunek załącza się losowo :( ) Czy jest opcja zmiany wartości odcinków do najeżdżania? np 5mm, 10mm, 5cm , 10cm. Chciałbym sie pokusić i ustawić punkt zerowy , który opierałby się na wyłącznikach krańcowych, lecz nie mam pojęcia jak do tego podejść, poproszę o jakieś sugestie.



Tagi:


Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#12

Post napisał: grzegor4 » 20 lut 2017, 12:23

bazowanie
Załączniki
bazowanie.jpg
bazowanie


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#13

Post napisał: Kaytec » 24 lut 2017, 08:45

grzegor4 pisze:Czy jest opcja zmiany wartości odcinków do najeżdżania? np 5mm, 10mm, 5cm , 10cm.
Jest. W pliku .INI są wartości "INCREMENS". Poniżej ustawione tak jak proponujesz:

Obrazek

Obrazek


grzegor4 pisze:Zrobię zrzuty ekranu i wstawię
Chciałbym sie pokusić i ustawić punkt zerowy , który opierałby się na wyłącznikach krańcowych, lecz nie mam pojęcia jak do tego podejść, poproszę o jakieś sugestie.
Należy ustawić zakresy maszyny oraz punkty bazowania. Również jest to w pliku INI, lub odpowiednio w stepconfigu. Bez ustawienia zakresów i bazy maszyny będziesz miał problemy z poprawnym ustawieniem offsetów. Widać po czerwonych przerywanych liniach, że albo nie masz ustawionych zakresów, albo są bardzo duże. Konfiguracja ze zdjęć jest testowa - na wirtualnej maszynie tylko w celu testów, wiec nie patrz na inne wartości.

Jeżeli chcesz zobaczyć działającą konfigurację to zapraszam do Olsztyna na przyśpieszony kurs LinuxCNC (daleko nie masz ;))


Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#14

Post napisał: grzegor4 » 25 lut 2017, 11:55

Tylko podpowiedz gdzie ten plik jest umiejscowiony. Jak to poprawię , to już będzie duży sukces. Przydałoby się jeszcze zrobić home np. na krańcówkach. Czy jest opcja zmontowania osobnych krańcówek home i osobnych awaryjnych? Co do zaproszenia , to skorzystałbym z miłą chęcią, ale jestem uziemiony(praca), na dzień dzisiejszy nawet nie mogę do rodziny wyjechać :( .


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#15

Post napisał: Kaytec » 25 lut 2017, 12:41

Pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu /home/user/linuxcnc/configs

Każda konfiguracja ma swój katalog, a w nim pliki m.in. .ini .hal.
Co do krańcówek, jest taka opcja. Od siebie polecam 3 krańcówki podłączone jako NC, po zbazowaniu maszyna nie wyjedzie poza swój zakres.

Opal sobie program Stepconf - i wyklikaj sobie konfigurację.

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#16

Post napisał: grzegor4 » 25 lut 2017, 12:48

Rozumiem, że bazowanie dla każdej osi, jak określić w jakim kierunku ma bazować ? Każda oś ma dwa końce, jakoś trzeba określić na jakim krańcu baza. Chyba , że wystarczy załączyć dla danej osi invert w przypadku, gdy dojeżdża nie na ten kraniec co powinien.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2017, 13:06 przez grzegor4, łącznie zmieniany 1 raz.


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#17

Post napisał: Kaytec » 25 lut 2017, 13:02

Parametrem HOME_SEARCH_VELOCITY w pliku .ini
W stepconfigu pojawia się dopiero po ustawieniu krańcówek bazujących.
Prędkości można wpisywać na minusie - szuka wtedy w drugą stronę. Jeżeli są określone zakresy to domyślnie home jest na 0, ale można zrobić home np. dla osi z w pozycji 100mm a zakres 0 - 100. Wtedy zero maszyny będzie gdy wrzeciono dotyka stołu, a 100 kiedy zetka będzie w górze.

Po prostu trzeba zrobić poprawną konfigurację. Bazę możesz mieć nawet w połowie, nie koniecznie na końcu - parametr HOME_OFFSET określa wartość danej osi po zbazowaniu (nie musi być to zero).

Stepconf też

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#18

Post napisał: grzegor4 » 01 mar 2017, 13:34

Nie wszystko od ręki mogę sprawdzić, albo z braku czasu, albo wyleci z głowy :D wprowadziłem w konfiguracji tak jak sugerowałeś, teraz muszę podłączyć krańcówki pod płytę główna :D .Pytanko jak działają na obwód krańcówki? Poprzez zwarcie, czy rozwarcie obwodu?Czy to też odpowiednio się konfiguruje?


Kaytec
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 05 lip 2010, 12:09
Lokalizacja: Olsztyn

#19

Post napisał: Kaytec » 01 mar 2017, 19:44

grzegor4 pisze:Czy to też odpowiednio się konfiguruje?
W pliku hal na końcu danej zmiennej wejściowej lub wyjściowej dopisane "-not" powoduje negację stanu.

Obrazek


W stepconfie jest to ptaszek "invert"

Obrazek

Stan wejść można sprawdzić wchodząc w zakładkę "Pokaż konfigurację HAL" > wybrać interesujące wejście lub zmienną > zakładka watch i można obserwować stan wejścia w postaci lampki.


Autor tematu
grzegor4
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 17
Posty: 49
Rejestracja: 06 cze 2006, 14:59
Lokalizacja: Świecie

#20

Post napisał: grzegor4 » 01 mar 2017, 21:30

Tak się zastanawiam, czy w przypadku , gdy będę miał podłączone krańcówki, a maszyna nie będzie chciała ruszyć, to w konfiguracji będzie pewnie trzeba przełączyć na inwert. Zauważyłem, że masz konfigurację w calach. U mnie znowu w mm. Jak to jest w praktyce? Jeżeli mam ustawione w konfiguracji na mm, a wrzucę mu gcoda w calach, to pewnie przelicza automatycznie. Czy jestem w błędzie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”