Tokraka sterowanie obrotami falownik 0-10v czy RS485

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
mentyl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 01 lut 2005, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Tokraka sterowanie obrotami falownik 0-10v czy RS485

#1

Post napisał: mentyl » 30 wrz 2016, 14:12

Takie pytanie mam czy jest jakaś różnica w sterowaniu falownikiem w tokarce przez linuxcnc za pomocą 0-10V z PWM port LPT lub RS485 ?

Mam taką mini tokarkę chińską HOBBY250 i jako że oryginalny silnik był strasznie słaby i się grzał niemiłosiernie wymieniłem go na normalny 0,75kw 3F sterowany jakimś starym falownikiem Siemens Micromaster 440 kupionym na allegro. Falownik posiada właśnie możliwość sterowania napięciem 0-10V i przez RS485.

Nie miałem w sterowniku tokarki wolnych wyjść, a do sterowania silnikiem przez LPT potrzeba ich aż 3 (prawo, lewo, PWM) a USB->RS485 na ebay kosztuje grosze. Dopisałem sobie komponent hal do sterowania falownikiem przez tego RS, bo jakoś nie mogłem takiego znaleźć, a falownik nie wspiera modbus.

Na razie działa ok sterowanie obrotami z programu to nie to co pstryczkiem. Jeszcze nie testowałem gwintowania gwintownikiem i tp. i się zastanawiam czy będzie ok przy sterowaniu przez RS czy falowniki przy takich częstych zmianach obrotów jak w tokarce lepiej sterować 0-10V. Puki co prędkość ustawiłem na RS na 115200 i aktualizacja częstotliwości w falowniku na 100hz. Jak na razie nie ma za wiele błędów transmisji i falownik się wyrabia.

Zastanawiam się jeszcze czy nie powinienem dodać jakiegoś zabezpieczenia, przy ewentualnym problemie z komunikacją po RS bo w takim przypadku reset mi nie zadziała i muszą zatrzymywać silnik przyciskiem na falowniku. No i nawet jak z programu to przy tych 100hz mam jakieś 10ms opóźnienia w odebraniu komendy przez falownik co najmniej ciekawi mnie czy w sterowaniu 0-10V jest to szybciej obsługiwane przez falownik.

Może ktoś używa podobnej konfiguracji z RS485 i ma jakieś doświadczenia i się podzieli? :)



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 06 paź 2016, 10:58

Teoretycznie nie powinien być problem jeżeli sygnały od enkodera silnika będą 2x wolniejsze od częstotliwości transmisji RS. Czyli ogranicza nam to średnice toczenia i długość gwintów.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


marcin85sl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2015, 13:11
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#3

Post napisał: marcin85sl » 12 gru 2016, 18:52

Witam.
Mógłby się kolega podzielić tym jak sobie poradził z dodaniem komponentu Hal żeby sterować falownik Siemensa przez RS485? Szukałem wszędzie i nic nie znalazłem na ten temat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”