Strona 1 z 3

Sprzedaż maszyny

: 05 mar 2015, 08:54
autor: Tomasz_K
Witam
Powiedzmy że zrobię w firmie specjalistyczną maszynę na sterowaniu linuxcnc.
Stworzę swoje modyfikacje i moduły.
Gdy będęj ją sprzedawał czy musze dołączyć płytę ze wszystkimi kodami linuxa?
Czy to co sam napisałem mogę nie ujawniać?

Pozdrawiam
Tomasz

: 05 mar 2015, 09:10
autor: jarekk
Co do oryginalnego kodu linuxa - wystarczy że jasno napiszesz czego używasz, i dołączysz link do oryginalnego, oficjalnego repozytorium.

Co do włąsnego kodu - jeżeli to co robiłeś w jakikolwiek sposób połączyło się z kodem na licencji GPL - to tu trzeba by go dołączyć lub umieścić link do miejsca gdzie go można pobrać.

W praktyce to oznacza że wszelkie zmiany w jądrze i istniejących narzędziach tego wymagają. W zasadzie wyłączone z tego są tylko własne niezależne aplikacje dla user space'a ( wiedza z praktyki w dużej korporacji czułej na aspekty GPL oraz ochrony własnego IP ).

: 05 mar 2015, 12:18
autor: Tomasz_K
Dzięki,
A jak to się ma do plików konfiguracyjnych które nie są niezbędne do działania (uruchomienia) linuxcnc?
Pozdrawiam

: 05 mar 2015, 12:38
autor: jarekk
To by zależało od licencji narzędzia/programu które używa tych plików.

To już jest szara strefa - niektóre programy (np. kompilatory) jawnie określają że pliki wejściowe nie podlegają ich licencji, jak również rezultat operacji. Niestety często przyjmowane jest że skrypty/pliki są po prostu jawne ( no bo niby jak je schować?)

Podaj konkretny przykład ( który plik) to będzie łatwiej coś powiedzieć

: 05 mar 2015, 13:01
autor: diodas1
Jako klient firmy sprzedającej unikatowe urządzenie wolałbym kupić czyli zapłacić i otrzymać komplet czyli sprzęt wraz z niezbędną do eksploatacji i ewentualnych remontów dokumentacją oraz oprogramowanie na oddzielnym nośniku. Szczególnie gdy to oprogramowanie też po modyfikacjach staje się unikatowe. Umowa gwarancyjna lub serwisowa powinna być opcją a nie obowiązkiem. Inaczej istnieje duże ryzyko że zostanę w którymś momencie sam z kupą bezużytecznego złomu. Wiele firm po burzliwej aktywności znika z rynku.

: 05 mar 2015, 14:03
autor: jarekk
diodas1 pisze:Jako klient firmy sprzedającej unikatowe urządzenie wolałbym kupić czyli zapłacić i otrzymać komplet czyli sprzęt wraz z niezbędną do eksploatacji i ewentualnych remontów dokumentacją oraz oprogramowanie na oddzielnym nośniku
W przypadku Linux'a to może być za mało, gdyż nawet jeżeli na nośniku są pakiety instalacyjne, to prawidłowa instalacja i konfiguracja jest niebanalna - zazwyczaj zależności pakietów są kosmiczne i nie do łatwego ogarnięcia ( bo wielopoziomowe).
Ja stosuje wtedy maszynę wirtualną z Linuksem i pełnym środowiskiem roboczym - skonfigurowanym , takim w którym powstaje docelowe oprogramowanie.
Tyle że takie podejście jest ponad zwyczajowy standard i nie każdy jest chętny aż tak bardzo ułatwiać życie klientowi.

Wszystko niestety kwestią kasy/umowy - takie podejście kosztuje extra.

: 05 mar 2015, 15:38
autor: Tomasz_K
Myśmy w firmie kupili już sporo maszyn CNC.
Generalnie jest tak że dostaję się instrukcję użytkownika a "poniżej" interfejsu użytkownika nikt klienta nie wpuszcza.
Chcesz coś zmodyfikować ponad przewidziany standard to wzywasz serwis i słona za to płacisz, a najczęściej niczego nie można podejrzeć i zmienić.
Taki urok closed source.

Czytałem o takim gościu który modyfikuje sobie opensource (GPL) i udostępnia kody i binarki.
Cały haczyk jest w tym że podczas kompilacji ustawia sobie takie flagi że jego binarki działają znacznie efektywniej.
Myślę że jest to swego rodzaju obejście problemu GPL.

Pozdrawiam

: 06 mar 2015, 00:03
autor: ezbig
Tomasz_K pisze:Myślę że jest to swego rodzaju obejście problemu GPL.
Tak naprawdę GPL to wirtualny problem i nic tu nie trzeba obchodzić, bo ta licencja jest w zasadzie umową honorową, w żaden sposób nie wiążącą prawnie. Zastosowanie się do niej należy do dobrego obyczaju. Jeśli dajesz coś komuś na licencji GPL to oznacza po prostu "radź sobie kliencie sam". W świetle prawa GPL nie istnieje i jak nie podpiszesz stosownej umowy to wsparcie będziesz musiał zapewnić mimo, że dałeś otwarty kod i napisałeś, że to GPL.

: 06 mar 2015, 00:17
autor: diodas1
I jak tu się dziwić że wielu użytkowników unika Linuxa? Nie jesteś biegły w te klocki to kupuj tylko to co rozmawia z Windowsem, mimo kosztów i różnych wad.

: 06 mar 2015, 00:19
autor: ezbig
diodas1, to chyba nie do mnie? ;)