Plazma na LinuxCNC - konfiguracja THC, 2 silniki 1 oś itd.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

MaNo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 07 cze 2015, 14:47
Lokalizacja: Nakło Śląskie

#21

Post napisał: MaNo » 28 cze 2017, 12:34

Dziękuję koledze k-m-r1 za nakierowanie.
Rzeczywiście problem jest zależny od prędkości posuwu ale tylko gdy chcę ruszyć osią z klawiatury i gdy załadowany jest gantrykin.

Jak wpiszę komendę np: G1 F7000 X500 to oba silniki pracują normalnie ale jak chcę ruszyć silnikami za pomocą strzałek na klawiaturze to prędkość posuwu nie może być większa niż 1098 bo wywala błąd.

W miedzy czasie kombinowałem z innymi ustawieniami silników.
Nie ładowałem gantrykin tylko na standardowym ustawieniu wybrałem 3 osie (XYZ) zamiast 4 osi (XYZA) i w ustawieniach pinów przyporządkowałem piny 2-3 i 8-9 do tej samej osi X.
W takim ustawieniu wszystko ładnie się kreci niezależnie od tego czy ruszam silnikami z klawiatury czy z programu i mogę uzyskać jeszcze większe prędkości.

Niestety nie mam pomysłu jak podłączyć dwie krańcówki żeby bazować silniki niezależnie.
Teraz oba silniki są widoczne jak jeden i przy zadziałaniu jednej z krańcówek sterowanie wyłącza oba silniki.

Z góry bardzo dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi jak rozwiązać problem użycia dwóch silników do napędu jednej osi.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#22

Post napisał: k-m-r1 » 28 cze 2017, 17:13

Wstaw konfiguracje osi

Following Error and Stepper Driven Machines

The concept of a following error is funny when talking about stepper motors. Since they are an open loop system, there is no position feedback to let you know if you actually are out of range.

following errors usually have 2 causes on steppers

1. too little ferror or min_ferror

2. the RT pulsing can't keep up with the speed needed

2.a. BASE_PERIOD set incorrectly or (requested step rate is not possible at this BASE_PERIOD)

2.b. max velocity too high

2.c. max acceleration too high



Ja bym zrobił test zwiększając dopuszczalne błędy dla FERROR and MIN_FERROR

Jak ustawiasz parametry silników? przyśpieszenie, max prędkość ...
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


MaNo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 07 cze 2015, 14:47
Lokalizacja: Nakło Śląskie

#23

Post napisał: MaNo » 02 lip 2017, 15:12

Tak jak kolega zasugerował zacząłem zwiększać najpierw FERROR o 1 aż silniki zaczęły startować normalnie ale przy zatrzymywaniu pojawiał się znowu błąd.
W tej sytuacji zacząłem zwiększać parametr MIN_FERROR o 0.25 do momentu w którym silniki zaczęły startować i zatrzymywać się bez pojawiania się błędów.

Niestety zwiększanie tych parametrów spowodowało że silniki po zatrzymaniu cofały się o jakieś 20 stopni (na oko) w przeciwnym kierunku.
Problem rozwiązało zwiększenie parametru STEPGEN_MAXACCEL.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować koledze k-m-r1 za pomoc w rozwiązaniu problemu.
Chciałbym postawić punkcik za pomoc ale nie widzę takiej opcji , może dlatego że to nie mój post.


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#24

Post napisał: jarucki » 27 lip 2017, 21:01

MaNo
Wstawiaj config dla potomnych!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”