konfiguracja Modbus pod linux CNC ze sterownikiem Zelrp

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

konfiguracja Modbus pod linux CNC ze sterownikiem Zelrp

#1

Post napisał: Segitarius » 10 lis 2014, 22:07

Czy orientuje się ktoś jak wysterować sygnał 0-10V na płytkę do sterowania falownikiem tak żeby RS485 w falowniku zamienił to sobie na ilość obrotów? Sprawdzając woltomierzem zaciski przewodów nie widzę żadnego napięcia. Falownik mam już sparametryzowany tak żeby czytał obroty z RS'a. Co może być przyczyną?

Trochę tu cicho więc odświeżę temat. Opiszę problem dokładniej. Być może zbyt lakonicznie go ująłem. Przypuszczam, że ma z tym problem wiele osób wiec ewentualna odpowiedź zostanie dla "potomnych" :)


Parametry PWM w StepConfie ustawiłem jak na zdjęciu.
Podobny problem miał ktoś na Forum Linuxa, wydaje mi się, że zrobiłem identycznie jak jemu polecili...

http://www.linuxcnc.org/index.php/engli ... le-control

Reasumując. Czy jest w Linuxie jakaś ukryta funkcja uruchamiająca komunikację przez modbus?

[ Dodano: 2014-11-11, 11:46 ]
Dodaję fotki, co by było wiadomo o co chodzi
Załączniki
Modbus.jpg
PWM.jpg



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 11 lis 2014, 23:49

Segitarius pisze:Czy orientuje się ktoś jak wysterować sygnał 0-10V na płytkę do sterowania falownikiem tak żeby RS485 w falowniku zamienił to sobie na ilość obrotów?
LinuxCNC może sterować sygnałem PWM (modulacja wypełnienia) o wprowadzonej częstotliwości, a przetwornik PWM/0-10V zamienia to na sygnał dla falownika. Możesz zrobić lub kupić gotowca: https://www.google.pl/search?q=przetwor ... 0v&imgdii=_

Inne ustawienie to PDM (modulacja czestotliwości). Potrzebny przetwornik częstotliwość napięcie - jest dostępny na stronie sponsora forum, jako moduł do mach-a.

Twoje pytanie chyba wynika z niezrozumienia działania tej opcji w konfiguracji. Wszystko jest opisane w dokumentacji. Podajesz dwie skrajne wartości prędkości wrzeciona i odpowiadające im wypełnienia (lub częstotliwości dla PDM), a program przelicza sobie to liniowo dla całego zakresu. Potem jak dasz komendę ustawiania prędkości w gkodzie, to on według tego ustawi wypełnienie/częstotliwość, a przetwornik zamieni na napięcie z zakresu 0-10V.
Segitarius pisze:Reasumując. Czy jest w Linuxie jakaś ukryta funkcja uruchamiająca komunikację przez modbus?
Nie ma ukrytej. Ustawiasz to na karcie ustawień zaawansowanych w stepconf, ale żeby z tego korzystać to trzeba zaprogramować w pytonie lub w środowisku graficznym, które jest do dyspozycji.
Segitarius pisze:Sprawdzając woltomierzem zaciski przewodów nie widzę żadnego napięcia.
Zastanawia mnie gdzie kolega to napięcie mierzy? Widzę jakąś płytkę - to przetwornik pwm/0-10V? (bo tam trzeba mierzyć)
Segitarius pisze:Falownik mam już sparametryzowany tak żeby czytał obroty z RS'a. Co może być przyczyną?
Brak oprogramowania tej opcji. Trzeba się na coś zdecydować, albo sterowanie 0-10V albo RS (chociaż PWM/PDM nie wyklucza RS-a). Dla 0-10V masz już to zrobione dla RS485 trzeba sobie zaprogramować.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post napisał: Segitarius » 12 lis 2014, 14:54

Dobra. Ogarnąłem. Śmiga pięknie :)
Załączniki
LinuxCNC.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”