Konfiguracja wrzeciona pod Linux CNC ze sterownikiem Zelrp

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Konfiguracja wrzeciona pod Linux CNC ze sterownikiem Zelrp

#1

Post napisał: Segitarius » 09 lis 2014, 21:37

Przesiadłem się z Macha na Linuxa. Zamiana zdecydowanie na lepsze. Są jednak po drodze przeszkody. W machu kiedy kliknąłem start wrzeciona słyszałem klik przekaźnika. W linuxie pomimo odpowiednio skonfigurowanych pinów nie łączy mi obwodu przekaźnikiem. Czy to ja robię coś źle, czy Zelrp po prostu z Linuxem się jakoś gryzie? Ponadto jakie należy w sekcji ustawień PWM w Stepconfie ustawić parametry dla wrzeciona? Mam mokrego chińczyka 2,2 kW. Jedyna informacja w instrukcji do linuxa jaką znalazłem na temat wrzeciona to:

"A CNC machine typically has a spindle which holds one cutting tool, probe, or the material in the case of a lathe. The spindle
may or may not be controlled by the CNC software"



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 10 lis 2014, 00:13

Jeśli faktycznie ustawiłeś właściwy pin dla przekaźnika, to musi działać. Sprawdź czy przypadkiem jak załączasz program to przekaźnik się już nie włącza (lub jest ciągle załączony niezależnie od stanu przycisku wrzeciona)? (bo potem już nie da rady go załączyć skoro już jest włączony) W takim wypadku powinno pomóc odwrócenie stanu (każdy pin ma taką opcję do zaznaczenia - kwadracik po prawej). Miałem dwie maszynki na tych sterownikach i nie zauważyłem żadnych problemów z konfiguracją przekaźnika, ale nie pamiętam teraz czy zaznaczałem odwrócenie stanu. Z PWM-em nie podpowiem, bo nie korzystałem jeszcze z tej funkcji.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post napisał: Segitarius » 10 lis 2014, 09:44

Nie pomogło :/

Załączam fotkę z konfiguracją Stepconfa. Piny mam przypisane tak jak w instrukcji każą.

[ Dodano: 2014-11-10, 11:16 ]
P.S

Jak to możliwe, że wszystkie piny działają, tzn. Pin krok, kierunek silników, krańcówki...a ten od przekaźnika jest nie aktywny. Nawet próba włączenia chłodziwa nie powoduje kliknięcia przekaźnika. Można jakoś sprawdzić czy przekaźnik jest walnięty? Albo może jakaś opcja nie jest w Linuxie uruchomiona. Możliwe to? Proszę o jakikolwiek namiar na rozwiązanie bo kończą mi się pomysły : :cry:
Załączniki
Screenshot.jpg


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 10 lis 2014, 11:21

Z instrukcji:
"(...)
17 - charge pump/enable
(...)

Rodzaj sygnału zezwalającego na załączanie przekaźników (z pinu nr 17) jest ustawiany przy pomocy zworki.
Możliwe są ustawienia: zawsze zezwolone, pompa ładunkowa, enable=0 albo enable=1
Układ pompy ładunkowej (charge pump) przy wspołpracy z programem mającym taką funkcję (np. Mach) eliminuje przypadkowe załączanie przekaźników przy starcie/restarcie komputera, jeżeli zasilanie sterownika jest w tym czasie włączone.
(...)
Dodatkowe zworki umożliwiają konfigurację:
- użycie sygnału zezwolenia dla przekaźników do załączania prądu silników
- wyłączanie prądu silników po rozwarciu obwodu ESTOP.
(...)"

Z tym pokombinuj.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#5

Post napisał: Segitarius » 10 lis 2014, 11:32

Mam chyba innego Zelrpa bo u mnie dla wrzeciona dedykowany jest pin nr 1 a dla chłodziwa pin nr 14. Nie zrozumiałem o cho chodzi z pinem 17.

[ Dodano: 2014-11-10, 11:56 ]
ZROBIONE. DZIĘKUJĘ. ZDJĘCIE ZWORKI Z CH_P POMOGŁO !
Załączniki
zelrp.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”